موضوعات اعتقادی

چرا قرآن بر ابراهیمی بودن ،دین اسلام تاکید و اصرار دارد؟

شهر جواب ـدر قرآن چندین بار به پیامبر(صلی الله علیه و آله) تاکید شده که بگو ما بر آئین ابراهیم(علیه السلام) هستیم. مگر موسی و عیسی (علیهما السلام ) پیامبر خدا نبودند؟ پس چرا نمیگوییم بر آیین این ها هستیم؟ چرا اینقدر بر آیین ابراهیم (ع) تاکید شده است؟
 

در صورت امکان، برخی آیات که باعث تقویت ایمان و دلگرمی مؤمنان نسبت به خداوند می‌شود را ذکر کنید.

در صورت امکان، برخی آیات که باعث تقویت ایمان و دلگرمی مؤمنان نسبت به خداوند می‌شود را ذکر کنید.

شهر جواب ـ آیات زیادی هستند که انسان مؤمن با توجه به مضامین آیات، دل او متوجه یاد خدا می شود و یاد خدا در او تقویت می‌شود.

در قرآن حرف از اقوامی رفته که برایشان پیامبر آمده ولی مردم آن اقوام حرف های پیامبر را قبول نکرده و بر عقیده خویش باقی مانده اند و خدا عذاب بر آنها نازل کرده. عذاب الهی بر این اقوام به دلایل مختلفی ظالمانه است:

شهر جواب ـ خدای متعال فرمود: «أَوَ لَمْ يَسيرُوا فِي الْأَرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كانَ عاقِبَةُ الَّذينَ كانُوا مِنْ قَبْلِهِمْ كانُوا هُمْ أَشَدَّ مِنْهُمْ قُوَّةً وَ آثاراً فِي الْأَرْضِ فَأَخَذَهُمُ اللَّهُ بِذُنُوبِهِمْ وَ ما كانَ لَهُمْ مِنَ اللَّهِ مِنْ واقٍ»

چه طور یک زن و شوهر با وجود حورالعین‌ها و قلمان‌های خودشون در کنار هم در بهشت زندگی می‌کنند؟

شهر جواب ـ ما از جزییات جهان آخرت و نحوه اعطای ثواب یا گرفتار شدن به عذاب الهی چیز دقیقی نمی‌دانیم و مطالبی که در آیات و روایات به آن اشاره شده است بیشتر در قالب تمثیل و تقریب ذهن بوده و اگر هم در خصوص ثواب یا عذاب مطالب جزئیی مطرح شده است صرفا به این دلیل است که ما چیزی حد‌اقلی درک و برای عمل خیر و رسیدن به پاداش اخروی تلاش کنیم.

آیا استدلال به علم خدا برای پیامبری، منطقی است؟ در آیات مبارکۀ یس، می‌خوانیم که وقتی مردم به آن سه پیامبر، تهمت زدند که شما دروغگو هستید و خدا چیزی نفرستاده، گفتند که پروردگار ما می‌داند که ما پیامبریم. آیا این جواب آنها منطقی است و پاسخ شبهۀ ایشان را می‌

شهر جواب ـ در ابتدا مناسب است آیات مد نظر بیان و ترجمه شود،سپس به آیه بعدی که از نگاه پرسشگر محترم مغفول مانده که می‌تواند پاسخی برای این پرسش یا شبهه شود، اشاره خواهد شد.

ابليس فرشته بود و فرشتگان فاقد عقل بوده و تنها به عبادت خداوند مشغول هستند 1- ابليس پيش از تعدي از درگاه حق تعالي چه وظيغه اي داشت؟ 2-او كه يك فرشته بود چگونه از درگاه خداوند سر باز زد او كه از خود اختياري نداشت ؟.

شهر جواب ـ اما پاسخ پرسش اول شما: می‌بایست گفت شیطان پیش از رانده شدنش از نزد خدای متعال از مقربان درگاه الهی و در عبادتش شهره بود. او در این مقام آن چنان برتری یافت که در صف ملائک قرار گرفت. مولای متقیان (سلام الله علیه) در خطبه قاصعه نهج البلاغه این بیان را دارد که ابلیس شش هزار سال به عبادت خدای متعال مشغول بود که هر روز آن خود هزار سال بوده است.