دانش اجنه در چه حدی هست؟

پرسش:
دانش اجنه در چه حدی هست؟ آیا جواب تمام سوالات در حد دانش فعلی و قدیمی رو می داننند؟ آیا دانشی در زمینه علوم روز و کامپیوتر و تکنولوژی دارند یا می توانند داشته باشند؟ اگر بنده یک کد کامیپیوتری خاص، یا مثلاً پسورد یک کامپیوتر را که از یک رشته تصادفی از حروف و اعداد و... باشد رر بخواهم داشته باشم، توانایی پیدا کردن آن را دارند؟ آیا توانایی ذهن خوانی دارند؟

 

 


پاسخ:
آنچه که به صورت اجمالی باید در پاسخ به سوال شما می توان عرض کرد این است که اجنه با توجه به ماهیت متفاوتی که دارند موجوداتی هستند که محدودیت های جسمانی، و همچنین محدودیت های انتقالی انسان از مکانی به مکان دیگر را ندارند، همین امر باعث شده است که بتوانند گاهی از برخی امور آگاه شوند که انسان عادتا نمی تواند آگاه شود، وگرنه توانایی ویژه ای بر انسان ندارند.
اما برای پاسخ تفصیلی باید توجه کنید که معلومات یا مربوط به گذشته و حال هستند، و یا آینده؛ و آگاهی اجنه نسبت به این دو مسئله متفاوت است:

علم به غیب، حوادث و علوم آینده
طبق آنچه از آیات و روایات به دست می آید چنین علمی از اجنه و شیاطین نفی شده است، اجنه هرگز نمی توانند با قاطعیت از آینده خبر داده و از آن مطلع شوند، یا پیشگویی حتمی کنند، همانطور که قرآن کریم می فرماید:
«فَلَمَّا قَضَيْنا عَلَيْهِ الْمَوْتَ ما دَلَّهُمْ عَلى‏ مَوْتِهِ إِلاَّ دَابَّةُ الْأَرْضِ تَأْكُلُ مِنْسَأَتَهُ فَلَمَّا خَرَّ تَبَيَّنَتِ الْجِنُّ أَنْ لَوْ كانُوا يَعْلَمُونَ الْغَيْبَ ما لَبِثُوا فِي الْعَذابِ الْمُهين‏»؛ هنگامى كه مرگ را بر او مقرّر داشتيم، كسى آنها را از مرگ وى آگاه نساخت مگر جنبنده زمين [موريانه‏] كه عصاى او را مى‏خورد (تا شكست و پيكر سليمان فرو افتاد) هنگامى كه بر زمين افتاد جنّيان فهميدند كه اگر از غيب آگاه بودند در عذاب خواركننده باقى نمى‏ماندند!(1)

طبق این آیه با اینکه سلیمان جان داده بود اما تا مدت ها اجنه ای که در تسخیر وی بودند گمان می کردند او زنده است و برای او کار می کردند تا اینکه با شکستن عصای سلیمان و زمین افتادن وی فهمیدند که سلیمان مرده است. این نشان میدهد اجنه از آنچه که در آینده اتفاق خواهد افتاد از جمله زمان مرگ انسان ها هرگز مطلع نیستند.

البته باید توجه داشت که اینکه گاهی از چیزی خبر می دهند که در آینده اتفاق می افتد لزوما از مصداق اخبار غیبی نیست، به عنوان مثال ماشینی که دارد از شهری به شهر دیگر می آید چند ساعت طول میکشد که به مقصد برسد، اما کسی که در آن شهر باشد می تواند پیش از رسیدن ماشین به مقصد، از آمدن آن خبر دهد، این خبر اگرچه برای اهل شهر مقصد خبر از آینده محسوب میشود ما در واقع خبر از آینده نیست، یعنی صرفا برای کسانی که اطلاع از چنین حرکتی ندارند آینده محسوب میشود.

علم به حوادث، و علوم گذشته و حال
از آنجا که اجنه محدودیت های مکانی و جسمی انسان را ندارند به راحتی می توانند از حوادث اطراف و آنچه در زمین اتفاق می افتد باخبر شوند، همانطورکه در روایت فرموده اند: «إنَّ مَا يَحْدُثُ فِي الْأَرْضِ مِنَ الْحَوَادِثِ الظَّاهِرَةِ فَذَلِكَ يَعْلَمُ الشَّيْطَانُ وَ يُؤَدِّيهِ إِلَى الْكَاهِنِ وَ يُخْبِرُهُ بِمَا يَحْدُثُ فِي الْمَنَازِلِ وَ الْأَطْرَافِ» به درستی که آنچه که از حوادث ظاهری در زمین اتفاق می افتد شیطان آن را می داند و آن را به کاهن میدهد؛ و او ر ا از آنچه که در منازل و اطراف اتفاق می افتد آگاه می کند.(2)
البته روشن است که این علم، علم بالفعل نیست، یعنی اینطور نیست که ذاتا نسبت به این حوادث عالم باشند، بلکه به خاطر ماهیت مخفی، و سرعت در جابجایی و مانند آن میتوانند به راحتی آگاه شوند.

در مورد علوم هم همینطور است، علم ایشان هرگز بی انتها نیست، یعنی بدین صورت نیست که تمام علومی که در آینده قرار است برای بشر کشف شود ایشان از آن آگاه باشند، یا به تمامی علومی که در حال و گذشته کشف شده است علم و احاطه داشته باشند، آنها از علوم آینده مطلع نبوده، و در خصوص علومی که در گذشته و حال کشف شده است نیز فقط توان آگاهی دارند، نه اینکه بالفعل از آن آگاه باشند. بنابراین آنچه که در برخی روایات نقل شده که اجنه به برخی اشعار، یا حتی طب می آموخته اند(3) بدین معنا نیست که اجنه ذاتا از این علوم آگاه باشند، بلکه به خاطر ماهیتی که دارند می توانند سریعا از آن آگاه شوند.

بنابراین با توجه به اینکه اجنه عقل داشته و مکلف هستند طبیعتا اگر بخواهند میتوانند نسبت به علوم جدید و تکنولوژی آگاه باشند، اما از آنجا که برای زندگی خویش از این امور بهره نمی برند به نظر می رسد در شرایط عادی تمایلی به آگاهی از آنها نداشته باشند.

ولی آنچه از آیات و روایات فهمیده میشود این است توان چنین اموری را دارند، همانطورکه قرآن کریم در خصوص معماری و ساخت بناهای هدفمند از سوی جنیان چنین می فرماید: «يَعْمَلُونَ لَهُ ما يَشاءُ مِنْ مَحاريبَ وَ تَماثيلَ وَ جِفانٍ كَالْجَوابِ وَ قُدُورٍ راسِيات‏»؛ آنها هر چه سليمان مى‏خواست برايش درست مى‏كردند: معبدها، تمثالها، ظروف بزرگ غذا همانند حوض ها، و ديگ هاى ثابت(كه از بزرگى قابل حمل و نقل نبود).(4)

بنابراین اینکه آیا اجنه می توانند از پسورد شما آگاه باشند، بله ممکن است اما به درد ایشان نمی خورد و انگیزه ای برای این کار ندارند، اجنه نه نسبت به زندگی شخصی ما کنجکاو هستند، نه دنبال پول می گردند و نه به پول ما نیازی دارند، آنها به راحتی به گاوصندوق های بانک ها دسترسی دارند، و نه نسبت به سایر امور شخصی ما طمع دارند! آنها را چون انسان ها تصور نکنید، و از این بابت دغدغه و نگرانی ای نداشته باشید.

علم به ذهن و اندیشه های انسان
از آنجا که تحریک و وسوسه درونی فرع بر آگاهی از افکار انسان است بنابراین به نظر می رسدکه فی الجمله اجنه و شیاطین توانایی ذهن خوانی داشته باشند. تحقیقات میدانی هم گاهی همین مسئله را نشان میدهد، بنده خودم با مواردی برخورد داشته ام که شخصی که به لحاظ اعتقادی منحرف بوده است از ذهن دیگران مطلع میشده، و از این طریق افراد را جذب میکرد، حداقل خودم با دو مورد برخورد مستقیم داشته ام، یا همین جریان احمد الحسن که تأکید دارند اگر نیت کنید یکی از ائمه(علیهم السلام) در خصوص حقانیت این جریان به خواب شما خواهند آمد که البته همه این ها با کمک اجنه اتفاق می افتد.

منتهی این مسئله کلیّت ندارد، بلکه اولا در گرو اراده و قوای نفس انسان است، انسان هایی که شیاطین توان تسلط بر افکار و اندیشه ها و وسوسه کردن ایشان را دارند طبیعتا شاید بتوان گفت که از افکار ایشان هم آگاهی خواهند داشت، اما برخی انسان ها که شیاطین توان نفوذ و تسلط بر ایشان را ندارند، توان آگاهی از افکار ایشان هم ندارند، همانطور که اجنه نتوانستند از مرگ سلیمان مطلع شوند تا زمانی که عصای سلیمان را موریانه خورد. این در کتب کلامی اشاره شده است که مثلا شیاطین توان نفوذ در اندیشه های انبیاء و ائمه(علیهم السلام) را ندارند.

و همچنین به نظر می رسد این آگاهی فقط ناظر به افکار است نه معلومات، یعنی از تفکرات انسان را آگاه میشوند، نه تمام آنچه که انسان میداند. حتی ملائکه که مأموران الهی برای ثبت اعمال و افکار هستند از همه چیز مطلع نیستند، همان طور که در دعای کمیل چنین میخوانیم:
«الْكِرَامَ الْكَاتِبِينَ الَّذِينَ وَكَّلْتَهُمْ بِحِفْظِ مَا يَكُونُ مِنِّي وَ جَعَلْتَهُمْ شُهُوداً عَلَيَّ مَعَ جَوَارِحِي وَ كُنْتَ أَنْتَ الرَّقِيبَ عَلَيَّ مِنْ وَرَائِهِمْ وَ الشَّاهِدَ لِمَا خَفِيَ عَنْهُم‏»؛ نویسندگان بزرگواری که آنها را به حفظ و ثبت آنچه از من صادر میشود موکل ساخته ای، و آنها را در کنار جوارح من، گواهانی بر اعمالم قرار داده ای، و تو خودت در ورای آنها مراقبم هستی، و بر آنچه که از این ملائکه مخفی می ماند، تو شاهدی.(5)

بنابراین از آنجا که شیاطین تمایلات درونی انسان را تحریک می کنند می شود گفت فی الجمله به افکار انسان نیز آگاهی دارند، نه بالجمله؛ یعنی آگاهی شان اولا نسبت به تمام انسان ها نیست، و ثانیا حتی نسبت به آن انسان هایی هم که آگاهی دارند این آگاهی تامّ و کامل نیست، بلکه نسبی است.


پی نوشت ها:
1. سبأ:14/34.
2. مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، دار إحياء التراث العربي‏، بیروت، چاپ دوم، 1403ق، ج60، ص76.
3. شبلی، بدرالدین، آكام المرجان في أحكام الجان، مكتبة القرآن، قاهره، بی تا، ج1، ص132.
4. سبأ:13/34.
5. طوسی، محمد بن الحسن، المصباح المتهجد، مؤسسة فقه الشيعة، بیروت، چاپ اول، 1411ق، ج2، ص849.

http://www.askdin.com/showthread.php?t=64937&p=1016913&viewfull=1#post10...