ترجمه قرآن

ترجمه قرآن

لطفا ترجمه این دعا را بگویید: «فسیکفیکهم الله و هو سمیع العلیم» (گنج‌های معنوی)

شهر جواب ـ فرازی که بیان نمودید، آیه قرآن است، نه دعا: «فَإِنْ آمَنُوا بِمِثْلِ ما آمَنْتُمْ بِهِ فَقَدِ اهْتَدَوْا وَ إِنْ تَوَلَّوْا فَإِنَّما هُمْ في‏ شِقاقٍ فَسَيَكْفيكَهُمُ اللَّهُ وَ هُوَ السَّميعُ الْعَليمُ» اگر آنها به مانند آن چه شما ايمان آورده‏‌ايد ايمان بياورند، هدايت يافته‌اند و اگر سرپيچى كنند، از حق جدا شده‏‌‌اند و خداوند، شر آنها را از تو دفع مى‌كند و او شنونده و دانا است‏.

لطفا تفسیر فشرده‌ای از آیات 73 تا 75 سوره اسراء به همراه برخی نکات که از این آیات استفاده می‌شود را بیان نمایید؟

شهر جواب ـ متن آیات کریمه گویای این مطلب است که پیشنهادها و وسوسه‌هایی در مسیر سازش از سوی مشرکین به پیامبر داده شد و بدین وسیله می‌خواستند تمایل ایشان را جلب نمایند، اما از آنجا که خدای متعال خود می‌داند که رسالتش را به چه بزرگوارانی سپرده، در سخت‌ترین لحظات هم حامی و پشتیبان آن‌هاست و آنان را از هر گونه خطا و اشتباه مصون می‌دارد و در لحظات بحرانی یاری می‌نماید، لذا با شديدترين لحن، آن جناب را تهديد مى‌كند كه مبادا ذره‌ای به طرف مشركين و پیشنهادهایشان ميل نشان دهد که در آن صورت عذاب مضاعفی برای حضرتش در پی خواهد داشت.

چرا آیه «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ»در سوره حمد با شماره ذکر شده؛ ولی در سوره‌های دیگر چنین نیست؟

شهر جواب ـ به این آیه توجه فرمایید:«وَ لَقَدْ آتَيْناكَ سَبْعاً مِنَ الْمَثاني‏ وَ الْقُرْآنَ الْعَظيمَ»؛ ما به تو سوره حمد و قرآن عظيم داديم! (1)اکثر مفسران بر این عقیده هستند که این آیه اشاره به سوره «حمد» دارد و این سوره هفت آیه دارد.

فرق بین «اللائی» و «اللاتی» در قرآن در چیست؟

شهر جواب ـ این واژه را می توان از دو جهت ادبی و تفسیری مورد بررسی قرار داد.وجه ادبی:نقطه اشتراک این دو واژه این است که هر دو برای جمع «التی» به کار می‌روند.

چرا آیه 44 سوره انفال تعداد مومنان را برای کافران کم نشان داد ؟

شهر جواب ـ در سایه ایمان به خدا و پیروی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)، مسلمانان دارای روحیه‌ای قوی برای مقابله با دشمن بوده و با داشتن چنین روحیه‌ای، انگیزه و توان بیشتری در خود می‌دیدند.

آیه چهلم سوره بقره به کدام پیمان اشاره دارد؟

شهر جواب ـ تفسیرهای مختلفی در این زمینه ذکر شده که اشاره می‌شود:1. مراد همان عهد و پیمان الهی با همه انسانها و فرزندان آدم است:«أَ لَمْ أَعْهَدْ إِلَيْكُمْ يا بَنِي آدَمَ أَنْ لا تَعْبُدُوا الشَّيْطانَ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبِينٌ وَ أَنِ اعْبُدُونِي هذا صِراطٌ مُسْتَقِيمٌ»