کلام و عقاید

کلام و عقاید

آیا خدا ، شخص بی گناه را هم عذاب می کند؟

شهر جواب ـوقتی خداوند می خواهد کسی را عذاب کند اگه شخص دیگری که بی گناه هست بدون این که خبر داشته باشد عذاب بر آن شخص هم نازل شده بخواهد کمکش کند آیا خدا آن شخص بی گناه را هم عذاب می کند؟ یا اتفاقاتی که در طبیعت روی می دهد مثل سیل و طوفان و خسارت های ناشی از آن، آیا این ها نیز منسوب به خداوند است یا نه.؟

چرا امام حسین (ع) اینقدر از مردم طلب کمک می کند؟

شهر جواب ـ امام از آینده‌ای که در انتظار ایشان بود، آگاه بودند و می‌دانستند که به شهادت خواهند رسید و خانواده‌ی ایشان نیز به اسارت خواهند رفت، بنابراین طلب کمک از دیگران نمی‌تواند از روی نیاز باشد، زیرا که امام به آنچه اتفاق خواهد افتاد، آگاه بودند.

آیا مداحی و عزاداری های مرسوم خرافات نیست؟

شهر جواب ـ گریه کردن بر مصائب اهل بیت (ع) مستحب است و طبق روایات، اجر و ثواب بسیاری دارد. کسی که نمی‌تواند گریه کند گناه نکرده و جرمی مرتکب نشده، صرفاً از اجر و ثواب زیادی که دارد محروم مانده. میزان و ترازوی صحت و درستی کم و کیف عزاداری امام حسین(ع) علما و فقهاء هستند اشتباهات عوام را نباید به حساب دین گذاشت.

آیا وقتی امام حسین (عليه السلام) می‌توانست یزیدیان را نابود کند ولی این کار را نکرد، زیر بار ظلم نرفته است؟

شهر جواب ـ امام حسین(عليه السلام)، امامی است که همانند سایر ائمه (عليهم السلام) به دنبال هدایت بندگان است. یکی از لوازم انجام این وظیفه، به دست آوردن حکومت است تا بهتر بتوان زمینه را برای هدایت آنان فراهم نمود. ایشان زمانی که یزید را بر مسند خلافت امت اسلامی دید، خود را موظف دید به پا خیزد و اعتراض خویش را بیان کند.

چرا ما به جای توجه به امام زمان (عجل الله تعالی) به امام حسین (علیه السلام) مراجعه می‌کنیم آن هم برای حوائج خودمان؟

شهر جواب ـ واقعیت این است که در میان ما، چنین مسئله‌ای در مورد امام زمان وجود دارد و بسیاری از ما نسبت به ایشان غافل هستیم و این غفلت نه فقط بحث خواستن حوایج بلکه در مورد اطاعت از فرامین، زمینه‌سازی ظهور و غیره نیز می‌باشد.