ملاک های انتخاب همسر

ملاک های انتخاب همسر

به خواستگاری دختری رفتم که عکس بدون حجاب در تلگرام دارد

شهر جواب ـچندوقت پیش یکی از آشناهای ما دختر خانمی را جهت ازدواج به من معرفی کرد.
من اون دختر خانمو دیدم و ازش خوشم اومد.
چندروز پیش زنگ زدیم جهت خواستگاری و قراره اون هفته بریم برای خواستگاری.

حالا من امروز بطور اتفاقی آیدی تلگرام اون دختر خانم رو پیدا کردم و دیدم که عکس‌های پروفایلش بی حجاب هست.

پدر مادر این دختر خانم هم میشناسیم خیلی آدم‌های مذهبی هستن. حتی برای محرم هم مجلس میگیرند.

به نظر خودم اینا نمیتونه دلیلی بی بند و باری یک دختر خانم باشه. اما خب بالاخره به فکر فرو رفتم و به دنبال راه حل هستم.


من دوست ندارم همسرم چنین عکسهایی پروفایلش بگذارد.
 

به نظر شما من باید چیکار کنم؟ آیا در جلسه خواستگاری در این مورد باهاش صحبت کنم؟

مدتی هست که تمایل زیادی به ازدواج و حتی داشتن فرزند دارم. و متاسفانه هیچ گزینه ای برای انتخاب ندارم. پدر و مادرم می گویندما دخالت نمی کنیم ونمی دانم خدا چطور میخواهد کسی را در مسیر زندگی من قرار دهد.

شهر جواب ـ برای پیدا کردن همسر مناسب نباید خود را منحصر در فامیل و آشنا کنید. هر چند پیدا کردن فردی از بین اینها بهتر و راحت تر و مطمئن تر است اما لزوما اینگونه نیست که دنبال دختر غیرفامیل و غیر آشنا نباشید. علاوه بر این، برای پیدا کردن همسر مناسب، همراهی پدر و مادر به تنهایی کفایت نمی کند.

ملاک اکثر یا همه پسرها برای ازدواج قیافه دختر است. به نظر شما قیافه تا چه حد می‌تواند معیاری برای ازدواج باشد؟ آیا دختری که قیافه خوبی دارد ممکن است اخلاقش هم خوب باشد؟!

شهر جواب ـ یکی از ملاک های مهم در ازدواج، پسند ظاهر طرف مقابل است که در روایات هم به این مسئله اشاره شده است. منتها نکته‌ای که نباید از آن غافل شد این است که زیبایی یک ملاک و معیار خاص ندارد و به عبارتی نسبی است. یعنی ممکن است فردی از نظر شما زیبا باشد و از نظر فرد دیگری زیبا نباشد.

برنامه گلبرگ ثابت کرد دخترها توقعات بالایی برای ازدواج دارند و به این مسئله اعتراف کرده‌اند. بنابراین اگر من به عنوان یک پسر مجرد مانده‌ام، به خاطر توقعات بالای دخترهاست؛ نه کوتاهی خودم. برای همین نباید در قبر مواخذه شوم.

شهر جواب ـ مواد این استدلال شما و نتیجه ای که از آن گرفته اید درست نیست؛ چون اولا کسی به صرف مجرد ماندن مواخذه نمی‌شود؛ چون در این صورت این مواخذه بدون دلیل خواهد بود که خلاف عدل خداوند متعال است ثانیا متوقع بودن عده‌ای از دختران دلیل بر این حکم کلی که همه دختران این گونه هستند و در نتیجه به هیچ وجه نمی‌شود ازدواج کرد نیست ثالثا بر فرض اگر روزی فرا برسد که هیچ دختر کم توقعی پیدا نشود، باز هم فوائد ازدواج بر مجرد ماندن غلبه دارد و نباید مانع تلاش شما برای ازدواج شود.