معصومین علیهم السلام

معصومین علیهم السلام

چرا امام حسین (ع) اینقدر از مردم طلب کمک می کند؟

شهر جواب ـ امام از آینده‌ای که در انتظار ایشان بود، آگاه بودند و می‌دانستند که به شهادت خواهند رسید و خانواده‌ی ایشان نیز به اسارت خواهند رفت، بنابراین طلب کمک از دیگران نمی‌تواند از روی نیاز باشد، زیرا که امام به آنچه اتفاق خواهد افتاد، آگاه بودند.

آیا مداحی و عزاداری های مرسوم خرافات نیست؟

شهر جواب ـ گریه کردن بر مصائب اهل بیت (ع) مستحب است و طبق روایات، اجر و ثواب بسیاری دارد. کسی که نمی‌تواند گریه کند گناه نکرده و جرمی مرتکب نشده، صرفاً از اجر و ثواب زیادی که دارد محروم مانده. میزان و ترازوی صحت و درستی کم و کیف عزاداری امام حسین(ع) علما و فقهاء هستند اشتباهات عوام را نباید به حساب دین گذاشت.

آیا وقتی امام حسین (عليه السلام) می‌توانست یزیدیان را نابود کند ولی این کار را نکرد، زیر بار ظلم نرفته است؟

شهر جواب ـ امام حسین(عليه السلام)، امامی است که همانند سایر ائمه (عليهم السلام) به دنبال هدایت بندگان است. یکی از لوازم انجام این وظیفه، به دست آوردن حکومت است تا بهتر بتوان زمینه را برای هدایت آنان فراهم نمود. ایشان زمانی که یزید را بر مسند خلافت امت اسلامی دید، خود را موظف دید به پا خیزد و اعتراض خویش را بیان کند.

چرا ما به جای توجه به امام زمان (عجل الله تعالی) به امام حسین (علیه السلام) مراجعه می‌کنیم آن هم برای حوائج خودمان؟

شهر جواب ـ واقعیت این است که در میان ما، چنین مسئله‌ای در مورد امام زمان وجود دارد و بسیاری از ما نسبت به ایشان غافل هستیم و این غفلت نه فقط بحث خواستن حوایج بلکه در مورد اطاعت از فرامین، زمینه‌سازی ظهور و غیره نیز می‌باشد.

اگر امام حسین (علیه السلام) در زمان امام علی (علیه السلام) بودند با شیخین مثل امام علی (علیه السلام) بیعت ظاهری می‌نمودند؟! و اگر امام علی (علیه السلام) در زمان یزید بودند آیا مثل امام حسین (علیه السلام) بیعت نمی‌کردند؟

شهر جواب ـ نور وجودی ائمه اطهار (علیهم السلام) واحد است، ائمه اطهار (علیهم السلام) با توجه به اینکه نور واحد هستند کمالات وجودی این بزرگواران نیز برابر است، هر امامی اگر در شرایط امیر المومنین علی (علیه السلام) بود همان کاری را می‌کرد که حضرت علی (علیه السلام) کردند همچنان که هر امامی در شرایط امام حسین (علیه السلام) بود قیام می‌فرمود.

آیا قیام امام حسین (علیه السلام) مشیت الهی بوده و امام اختیاری از خود نداشته و حتما باید به کربلا می‌رفت وشهید می شدند یا این عمل با اختیار کامل امام انجام شده است وامام می‌توانستند نروند لطفا توضیح دهید.

شهر جواب ـ انسانها در کارهایی که انجام می‌دهند، در صورتی مستحق ثواب و عقاب و اجر اخروی و نیز کمال و نقص روحی هستند که کارهایشان از روی اختیار باشد.