احادیث مناقب و مثالب

حدیث مربوط به عشره مبشره تا چه اندازه قابل اعتماد است؟ و ارزش این حدیث بین شیعیان و اهل سنت چه قدر است؟

شهر جواب ـ این پرسش در این جا (چرا شیعیان حدیث عشره مبشره را قبول ندارند؟) مطرح و پاسخ داده شده است. به همین دلیل، نیازی به تکرار پاسخ نیست.

آیا آیه‌ و روایتی در بیان قدر و منزلت فاطمه زهرا (علیها السلام) وجود دارد؟

شهر جواب ـ مقام زهرای مرضیه (علیها السلام) تنها از بیان آیات و روایات فهمیده می‌شود. برای این منظور، چند نمونه از آیات و روایات ـ که معانی آن‎‌ها روشن و گویاست ـ را نقل می‌کنم؛ ابتدا نمونه‌هایی از آیات شریفه قرآن که در بیان قدر و منزلت بانوی دو عالم است: آیه تطهیر: «إِنَّما يُريدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهيراً»

آیا حدیثی وجود دارد که امام علی (علیه السلام) را تقسیم‌کننده بهشت و دوزخ معرفی نماید؟

شهر جواب ـ عبدالله بن عمر می‌گوید: رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به على بن ابى طالب (علیه السلام) فرمود: ای علی! هنگامی که روز قيامت بپا شود، تو را سوار بر اسبى نجيب از نور بياورند و بر سرت تاجى باشد كه نورش درخشان بتابد [آن قدر نورانی است] كه نزديک است ديده اهل محشر را خيره كند! آن گاه [این] ندا از جانب خداى جل جلاله می آید: «جانشین محمد فرستاده خدا، کجاست»؟ پس تو می‌گویی: من اكنون حاضرم. سپس ندادهنده ندا کند: اى على! هر كه دوستت دارد به بهشت ببر و هر كه دشمنت دارد را به دوزخ! تو تقسیم کننده بهشت و دوزخی.