آیا میتوانم کتب سید حسن ابطحی را مطالعه کنم؟با عرض سلام خدمت شما دوست گرامی


قضاوت دقیق درباره شخصیت ، افكار و رفتار نامبرده کار مشکلي است؛ ایشان داراي برخي ديدگاه ها در مورد نحوه ارتباط با امام زمان(عج) و يا نظام سياسي در عصر غيبت هستند که از نظر علماء و فقهاي بزرگوار اسلام خالي از اشکال نيست. از طرف ديگر وجود مسائلي نظير مريد پروري، مطلق نگري مراد، و وجود افراط و تفريط در انجام وظايف ديني در حوزه فردي و اجتماعي، مشکلات و معضلات زيادي را براي جوانان و عده اي که با برخي از اين قبيل تشکيلات رابطه داشته اند به وجود آورده و روابط اجتماعي آنان را با خانواده ، دوستان ودیگران دچار اختلال نموده است.


البته انصاف ان است که بگوییم بدون مطلق نگري و بدون محدود كردن خود به يك شخصيت، آن مقدار كه با روش عمومي علما و سنت و سيره مشهور معصومان علیهم السلام مخالفت ندارد می توان از برخی مطالب آموزنده آن استاد استفاده كنيم. اما مراقب باشيم در هنگام مطالعه آثار ایشان به طور كامل مجذوب نشده و از مطالعه کتابهای علمی تر که متکی بر برهان و استدلال است غافل نشویم..
از اين رو كتب نويسنده ى مذكور را هرگز نمى توان به طور كامل تأييد كرد به ويژه اينكه مشتمل بر مطالبى است كه قابل تأييد نيست (مثل اعتراف به گناه در نزد ديگران،...) و مطالعه ى آن براى افرادى كه شخصيت آنها در ناحيه معارف دينى شكل نگرفته است حتى ممكن است در مواردى مضر باشد و اثرات نامطلوبى را در آنها به جاى بگذارد.


نکته مهم اين است که هر نوع گفتار و کرداري را از هر شخصيتي بايد با ترازوي قرآن و سنت معصومين علیهم السلام سنجيده شود چون معيار تام و تمام اين دو حقیقت است و هر چيزي وقتي داراي ارزش و قيمت است و شايستگي آموختن و عمل کرد ن دارد که با اين دو معيار حق سازگار و هماهنگ باشد.
بنابراين وظيفه فعلي و فوري ما اين است که با قرآن و پيام ها و خطوط کلي آن دقيقا آشنا شويم و نيز با روايات اولياي الهي در ارتباط پيگير باشيم تا بتوانيم با شناختي که از اين دو منبع عظيم و استوار به دست مي آوريم، حق و باطل را تشخيص دهيم و در راه دشوار بندگي دچار خطا و آسيب نگرديم
توصیه ما این است مطالعه کتاب هاي اساتيد شناخته شده اي مانند علامه حسن زاده آملی واستاد شهيد مطهري و استاد مصباح يزدي و آیه الله جوادي آملي را جزو برنامه های اصلی مطالعاتی خود قرار دهید که در شناخت عميق و روشن معارف الهی تأثير فراواني دارند.


نکته آخر این که بهترين و مطمئن ترين راه سیر و سلوک ، ترک مطلق محرمات الهي است که شامل ترک واجب نیز مي شود اين راه قطعا مراحل عالي کمال را براي انسان فراهم مي آورد. حضرت آيت الله بهجت فرمودند: اگر کسي از محرمات به طور کلي پرهيز نمايد خود به خود راه ترک مکروهات و انجام مستحبات و طي مدارج بالاي معنوي باز شده و نيل به سعادت الهي فراهم مي شود.