آیا خداوند آسمانها و زمین را یکپارچه میکند و آنها را تبدیل به بهشت میکند؟

در پاسخ به سؤال شما گفتنی است:
اولاً اکثر دانشمندان اسلامی معتقدند که بهشت و جهنم هم اکنون وجود خارجی دارند و ظواهر آیات قرآن نیز این نظر را تائید می­کند. به عنوان نمونه:

1- آیات فراوانی که در مورد بهشت و یا دوزخ تعبیر به «اعدت» (مهیا شده) نظیر آیه 133 از سوره آل عمران و یا تعبیرات دیگری که از همین ماده آمده است.(1) از این آیات استفاده می­شود که بهشت و دوزخ هم اکنون به اراده و قدرت بی نهایت الهی آماده شده­ اند اگر چه بر اثر اعمال نیک و بد انسان­ها توسعه می­یابند.

2- در آیات مربوط به معراج در سوره «والنجم» می­خوانیم: بار دیگر پیامبر (ص) جبرئیل را نزد «
سدره المنتهی» که در بهشت جاویدان قرار دارد مشاهده کرد.(2)
3- در سوره تکاثر می­فرماید: اگر علم الیقین داشتید، دوزخ را مشاهده می­کردید پس به عین الیقین آن را می­دیدید.(3)

اما اینکه بهشت و جهنم هم اینک کجا هستند؟ یا اینکه خدا در قیامت، زمین و آسمان را یکپارچه می کند برای تدارک بهشت و جهنم؟


در پاسخ لازم بذکر است:
نخست اینکه بهشت و دوزخ، در باطن و درون این جهانند. همانطور که در این عالم موجودات بسیاری هستند که با چشم و گوش و لامسه عادی و غیر مسلح قابل درک نیستند، نظیر امواج رادیویی و ماهواره ای که تا دستگاه گیرنده­ ای نباشد، صدا و تصویری از آن امواج به گوش ما نمی­رسد. البته این مثال هر چند از جهاتی کاملاً رسا نیست ولی برای مجسم ساختن چگونگی وجود بهشت و دوزخ، در باطن این جهان، مؤثر به نظر می­رسد.

دیگر اینکه: عالم آخرت و بهشت و دوزخ، محیط بر این عالم است و به اصطلاح این جهان در شکم و درون آن جهان قرار گرفته است. درست همانند عالم جنین که در درون عالم دنیاست، زیرا می­دانیم عالم جنین برای خود عالم مستقلی است، اما جدای از این عالمی که در آن هستیم نیست، بلکه در درون آن واقع شده است. عالم دنیا نیز نسبت به عالم آخرت همین حال را دارد، یعنی در درون آن قرار گرفته است و اگر می‏بینیم قرآن می‏گوید وسعت بهشت به اندازه وسعت آسمان­ها و زمین است به خاطر آن است که انسان چیزی وسیع­تر از آسمان و زمین نمی‏شناسد تا مقیاس سنجش قرار داده شود ، لذا قرآن برای اینکه وسعت و عظمت بهشت را ترسیم کند آن را به پهنه آسمان­ها و زمین تشبیه کرده است و چاره‏ ای غیر از این نبوده، همان طور که اگر کودکی که در شکم مادر قرار دارد، عقل می‏داشت و می‏خواستیم با او سخن بگوئیم باید با منطقی درباره این جهان صحبت کنیم که برای او در آن محیط قابل درک باشد.


در نتیجه بهشت و دوزخ، طبق نصوص دینی معتبر، به اراده الهی همینک ساخته و پرداخته شده و موجود است، برای فهم انسانها وسعت آن به قدر وسعت آسمانها و زمین یاد شده، بوسیله اعمال و کردار انسانی با اذن و مشیت خدا قابل وسعت بوده، باطن و حقیقت آن در این دنیا قابل مشاهده نیست لذا از جمله معارف و حقایق غیبی است.

موفق باشید ...

پاورقی______________________________________ ______________


1-وَ سارِعُوا إِلی‏ مَغْفِرَةٍ مِنْ رَبِّکُمْ وَ جَنَّةٍ عَرْضُهَا السَّماواتُ وَ اْلأَرْضُ أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقینَ ؛و شتاب کنید برای رسیدن به آمرزش پروردگارتان؛ و بهشتی که وسعت آن، آسمانها و زمین است؛ و برای پرهیزگاران آماده شده است.

2- سوره والنجم آیات 13 الی 15 « وَ لَقَدْ رَآهُ نَزْلَةً أُخْری‏ * عِنْدَ سِدْرَةِ الْمُنْتَهی‏ * عِنْدَها جَنَّةُ الْمَأْوی‏ ؛ و بار دیگر نیز او را مشاهده کرد، نزد «سدرة المنتهی»، که «جنت المأوی» در آنجاست!

3- سوره تکاثر آیات 5، 6 و 7 کَلاّ لَوْ تَعْلَمُونَ عِلْمَ الْیَقینِ * لَتَرَوُنَّ الْجَحیمَ * ثُمَّ لَتَرَوُنَّها عَیْنَ الْیَقینِ؛ چنان نیست که شما خیال می‏کنید؛ اگر شما علم الیقین (به آخرت) داشتید (افزون طلبی شما را از خدا غافل نمی‏کرد)! قطعاً شما جهنّم را خواهید دید! سپس (با ورود در آن) آن را به عین الیقین خواهید دید.


http://www.askdin.com/showthread.php?t=41928&p=551258&viewfull=1#post551258