در صورت امکان، برخی آیات که باعث تقویت ایمان و دلگرمی مؤمنان نسبت به خداوند می‌شود را ذکر کنید.

در صورت امکان، برخی آیات که باعث تقویت ایمان و دلگرمی مؤمنان نسبت به خداوند می‌شود را ذکر کنید.

سؤال:
در صورت امکان، برخی آیات که باعث تقویت ایمان و دلگرمی مؤمنان نسبت به خداوند می‌شود را ذکر کنید.

پاسخ:
آیات زیادی هستند که انسان مؤمن با توجه به مضامین آیات، دل او متوجه یاد خدا می شود و یاد خدا در او تقویت می شود.
بلکه از جهتی می توان گفت انسان مؤمن واقعی با خواندن هر آیه ای از قرآن، دل او متوجه خدا می شود (چون قرآن، صحبت و کلام خداست برای انسان) و از هر آیه ای پند می گیرد.
در این جا به چند نمونه از آیات اشاره می شود.

ــ مورد اول :
«وَ لَنَبْلُوَنَّكُم بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِّنَ الْأَمْوَالِ وَ الْأَنفُسِ وَ الثَّمَرَاتِ وَ بَشِّرِ الصَّابِرِينَ * الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِيبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ * أُولَٰئِكَ عَلَيْهِمْ صَلَوَاتٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَ رَحْمَةٌ ۖ وَ أُولَٰئِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ»؛ به یقین همه شما را با امورى همچون ترس، گرسنگى و کاهش در مال ها و جان ها و میوه ها (محصولات) آزمایش مى کنیم؛ و بشارت ده به صابران. (همان) کسانى که هر گاه مصیبتى به ایشان مى رسد، مى گویند: ما از آنِ خداییم; و به سوى او بازمى گردیم. آن ها کسانى هستند که الطاف و رحمت خدا شامل حالشان شده؛ و آنانند هدایت یافتگان. (1)
ــ پیام آیات: هر انسانی در این دنیا با یک سری مشکلات و کمبودها و نقص ها مواجه می شود. اما انسان مؤمن با یک دید و نگاه خاصی این مشکلات را می بیند و آن نگاه خاص، امتحان بودن این مشکلات است. انسان مؤمن توجه دارد که باید در این امتحان قبول شود. انسان مؤمن در مشکلات صبور است و باور دارد که همه چیز مال خداست و خداوند رئوف صاحب اختیار ما و همه موجودات است. خداوند متعال هم به جهت صبر مؤمنان، رحمت و مهربانی ویژه ای نسبت به آن ها دارد.

ــ مورد دوم :
«الشَّيْطَانُ يَعِدُكُمُ الْفَقْرَ وَ يَأْمُرُكُم بِالْفَحْشَاءِ وَ اللَّهُ يَعِدُكُم مَّغْفِرَةً مِّنْهُ وَ فَضْلًا وَ اللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ»؛ شیطان، شما را (هنگام انفاق)، وعده فقر و تهیدستى مى دهد؛ و به زشتی ها امر مى کند؛ ولى خداوند وعده «آمرزش» و «فزونى» به شما مى دهد؛ و خداوند، رحمت و قدرتش گسترده، و (به هر چیز) داناست. (و به وعده خود وفا مى کند)(2)
ــ پیام آیه: کار شیطان، وسوسه کردن است. شیطان، در کارهای خوب انسان را وسوسه می کند تا به سمت کار خوب نرود و یا دست از کار خوب بردارد. در هنگام انفاق، شیطان وسوسه می کند که انفاق نکن. خودت فقیر می شوی. هم چنین شیطان، انسان را دعوت بدی ها می کند.
اما خداوند عزّوجل دقیقاً برخلاف شیطان وعده می دهد که با انفاق، افزایش رزق و روزی و آمرزش می دهد.

ــ مورد سوم :
«بَلَىٰ مَنْ أَوْفَىٰ بِعَهْدِهِ وَاتَّقَىٰ فَإِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَّقِينَ»؛ آرى، کسى که به پیمان خود وفا کند و پرهیزگارى پیشه نماید، (خدا او را دوست مى دارد) زیرا خداوند پرهیزگاران را دوست دارد.(3)
ــ پیام آیه: انسان مؤمن واقعی، در جهت تقوای الهی قدم می گذارد و سعی می کند که فرامین الهی را انجام دهد و از آن چه که خداوند متعال
نهی کرده، دوری کند. وقتی خداوندی که خالق، مربی همه موجودات است به شخصی بگوید دوست دارم، قطعاً آثار بسیار خوبی خواهد داشت.
و همین دوست داشتن برای انسان مؤمن به اندازه همه دنیا می ارزد.

ــ مورد چهارم :
«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَى اللَّهِ تَوْبَةً نَّصُوحًا عَسَىٰ رَبُّكُمْ أَن يُكَفِّرَ عَنكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَ يُدْخِلَكُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ * يَوْمَ لَا يُخْزِي اللَّهُ النَّبِيَّ وَالَّذِينَ آمَنُوا مَعَهُ نُورُهُمْ يَسْعَىٰ بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَ بِأَيْمَانِهِمْ يَقُولُونَ رَبَّنَا أَتْمِمْ لَنَا نُورَنَا وَاغْفِرْ لَنَا إِنَّكَ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ»؛اى کسانى که ایمان آورده اید! به سوى خدا توبه کنید، توبه اى خالص؛ امید است (با این کار) پروردگارتان گناهانتان را ببخشد و شما را در باغ هایى از بهشت که نهرها از پاى درختانش جارى است وارد کند؛ در آن روزى که خداوند پیامبر و کسانى را که با او ایمان آوردند خوار نمى کند؛ این در حالى است که نورشان پیشاپیش آنان و از سوى راستشان در حرکت است، و مى گویند: «پروردگارا! نورِ ما را کامل کن و ما را ببخش که تو بر هرچیز توانایى.» (4)

ــ مورد پنجم :
«قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَىٰ أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ»؛ اى بندگان من که برخود اسراف و ستم کرده اید! از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را مى آمرزد، زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است. (5)
ــ پیام آیه: انسان مؤمن، ممکن است در مسیر بندگی دچار خطاها و گناهانی بشود. اما این را می داند که نباید مأیوس باشد و هم چنین توجه دارد که
اگر توبه واقعی کند، خداوند رئوف او را مشمول غفران و رحمت خود می کند.

منابع:
(1) بقره/ 154_155_156.
(2) بقره/ 268.
(3) آل عمران/ 76.
(4) تحریم:/ 8.
(5) زمر/ 53.

http://www.askdin.com/thread50384.html