بی حوصلگی و نداشتن انگیزه برای ادامه تحصیل در دانشگاه و عدم رغبت به کارهای روزمره و میل به بازی با کامپیوتر را چگونه باید درمان کرد؟

سؤال:
بی حوصلگی
و نداشتن انگیزه برای ادامه تحصیل در دانشگاه و عدم رغبت به کارهای روزمره و میل به بازی با کامپیوتر را چگونه باید درمان کرد؟

پاسخ:
درمان بی حوصلگی
1- بی حوصلگی که ناشی از نداشتن هدف باشد که این خود به چند قسم تقسیم می شود:

الف) نداشتن هدف: گاهی فرد از کاری که انجام می دهد هیچ هدفی ندارد و صرفا به خاطر جو محیطی و ... مشغول آن می شود. در این صورت کم کم انگیزه انجام آن کار از بین می رود و فرد در انجام آن دچار بی حوصلگی میشود. درمان این مشکل با ترسیم هدف است. اگر در هدف گذاری خود در زندگی با مشکل مواجه هستید این تاپیک ها را مطالعه کنید:
یافتن هدف در زندگی
چگونه می توان یک زندگی هدفمند ساخت؟( داستان تسبيح هدف)
ب) نشناختن دقیق هدف: ممکن است شما هدف داشته باشی ولی چون آن هدف را کاملا نمی شناسی و ارزش آن را نمی دانی، به همان میزان انگیزه ای هم برای کسب آن نداری. مثلا خیلی از ماها می دانیم که درس خواندن برای به کسب درجات علمی و سپس استفاده مادی و معنوی از آن است منتها چون دقیقا نمی دانیم آن چیزی که ما میخواهیم چیست لذا انگیزه ما برای فراهم کردن مقدمات آن که درس خواندن است کم می شود.
ج) نا امیدی از رسیدن به هدف: گاهی هدف مشخص است اما ما به هر دلیلی مثل نداشتن اعتماد به نفس، مشکلات خانوادگی، مشکلات فردی یا ... از رسیدن به آن نا امید هستیم. در این شرایط باید علت این نا امیدی بررسی شود و بعد با رفع آن انگیزه خود به خود بر خواهد گشت.

د) دور دیدن هدف: گاهی هدف مشخص است و شناخت کامل نسبت به آن هم داریم و نا امید هم نیستیم اما چون آن هدف خیلی دور قرار دارد انگیزه ما برای رسیدن به آن کم می شود و به تبع تلاشمان کاهش می یابد. در چنین شرایطی بهترین روش تقسیم اهداف به اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است. مثلا اگر هدف شما از درس خواندن این است که عضو هیئت علمی دانشگاه شوید هدف بلند مدت شما همین است. هدف کوتاه مدت شما کسب نمره خوب در این ترم و هدف میان مدت شما برنامه ریزی برای قبولی در مقطع ارشد و دکتری خواهد بود.
2- بی حوصلگی که ناشی از خستگی باشد: گاهی افراد بعد از مدتی درس خواندن احساس بی حوصلگی می کنند و نمی توانند تمرکزی روی درس خود داشته باشند. در این شرایط اگر این بی حوصلگی کم باشد با یکی دو ساعت تفریح و گردش حل می شود. اگر شدید تر باشد احتمالا با یک مسافرت چند روزه برطرف می شود.
3- بی حوصلگی که ناشی ار اختلالات جسمی و روحی باشد: اگر مشکل شما با موارد بالا حل نشد احتمال اینکه مشکل روحی یا جسمی داشته باشید وجود دارد. در این صورت ابتدا به یک مشاور و سپس یک روانپزشک مراجعه کنید. اگر ایشان تشخیص مشکل جسمی بدهد شما را به پزشک ارجاع خواهد داد.

درمان ضعف اراده
اینکه شما نمی توانید دست از بازی بکشید و در آن زیاده روی می کنید ناشی از ضعف اراده است. البته به نداشتن هدف هم ممکن است مربوط باشد.
با این حال برای درمان این مشکل این تاپیک ها را مطالعه کنید:
http://www.askdin.com/thread3822.html
http://www.askdin.com/thread5974-7.html