ملاک اکثر یا همه پسرها برای ازدواج قیافه دختر است. به نظر شما قیافه تا چه حد می‌تواند معیاری برای ازدواج باشد؟ آیا دختری که قیافه خوبی دارد ممکن است اخلاقش هم خوب باشد؟!

سؤال:
ملاک اکثر یا همه پسرها برای ازدواج قیافه دختر است. به نظر شما قیافه تا چه حد می‌تواند معیاری برای ازدواج باشد؟ آیا دختری که قیافه خوبی دارد ممکن است اخلاقش هم خوب باشد؟!

پاسخ:
یکی از ملاک های مهم در ازدواج، پسند ظاهر طرف مقابل است که در روایات هم به این مسئله اشاره شده است. منتها نکته‌ای که نباید از آن غافل شد این است که زیبایی یک ملاک و معیار خاص ندارد و به عبارتی نسبی است. یعنی ممکن است فردی از نظر شما زیبا باشد و از نظر فرد دیگری زیبا نباشد. لذا آنچه باید ملاک شما در ازدواج قرار بگیرد زیبایی به معنای عام آن نیست؛ بلکه زیبایی به معنای پسند حداقلی از طرف شماست؛ یعنی در حدی باشد که شما بتوانی ایشان را به عنوان همسر آینده‌ات بپذیری.
نکته دیگر اینکه گاهی عوامل بیرونی پسند شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و موجب می‌شود نسبت به ظاهر طرف حساس شده و به عبارتی سخت پسند شوید؛ یعنی ممکن است در نگاه اول ظاهر طرف برای شما مورد پسند بوده؛ اما بعد از مدتی احساس می‌کنید آن چیزی که شما انتظار دارید نیست. این عامل بیرونی غالبا ناشی از نگاه به صورت و چهره‌های دختران و زنان نامحرم و در نتیجه مقایسه بین آن‌ها است. اگر چنین علتی وجود داشته باشد کار شما سخت می‌شود؛ چون در این صورت حتی اگر زیباترین دختر را هم برای ازدواج انتخاب کنید باز بعد از ازدواج نسبت به او دلسرد خواهید شد. بنابراین در چنین شرایطی راه حل این مشکل پیدا کردن زیباترین همسر نیست؛ بلکه اصلاح خود و چشم پوشی از نگاه به نامحرمان است.
با این حال در شرایطی ممکن است شما فردی را پیدا کنید که تمام ملاک‌های ایمانی و رفتاری و اعتقادی و ... شما را داشته باشد ولی ظاهر او مورد پسند شما نباشد. در چنین شرایطی اگر امکان ازدواج با فرد دیگری وجود دارد بهتر است چنین ازدواجی صورت نگیرد؛ چون همین مسئله ممکن است بعدا مشکل ساز شود. اما اگر احتمال می‌دهید مورد‌های دیگر با وجود اینکه از لحاظ ظاهری مورد پسند شما هستند ولی از لحاظ‌های دیگر با شما تناسب ندارند، در این صورت یک راه حل این است که جلسات خواستگار و رفت و آمد‌ها را در صورت وجود شرایط کمی طولانی کنید و در این مدت توجه‌تان به خصوصیات مثبت طرف بیشتر باشد و سپس بررسی کنید ببینید می‌توانید ایشان را به عنوان همسر آینده خود بپذیرید یا خیر. اگر چنین احساسی را داشتید مانعی برای ازدواج نیست؛ چون به خاطر وجود تناسب‌های لازم به مرور زمان عشق و علاقه شما به هم بیشتر شده و کم کم خصوصیات مثبت ایشان کمبود‌های ظاهری را جبران خواهد کرد. به علاوه این که ظاهر در چنین شرایطی بعد از مدتی عادی می‌شود. اما اگر با گذشت زمانی که عرض کردم باز هم احساسی در شما ایجاد نشد، بهتر است قید ایشان را زده و به دنبال فرد دیگری باشید؛ چون چنین ازدواج ریسک دارد.
نکته آخر اینکه هیچ گاه نباید زیبایی، تنها ملاک شما برای ازدواج باشد؛ زیرا چنین ملاکی عواقب خوشایندی ندارد. در این باره این تاپیک را مطالعه نمایید:
بررسی ملاک زیبایی در ازدواج

نتیجه:
برای انتخاب همسر زیبایی به معنای عام مد نظر نیست؛ بلکه همین که طرف به دل شما بنشیند کافی است. با این حال وجود این علاقه حداقلی یعنی همان به دل نشستن لازم و ضروری است.

www.askdin.com/thread45408-16.html#post716111