تاخیر در حسابرسی فردی که خودکشی کرده!

پرسش:

سلام آیا کسی که خودکشی کرده دیر تر به حسابش رسیدگی می شود؟ مثلا اگر 20 سالگی خودکشی کرد و 70 سال عمرش بود 50 سال باید صبر کند؟ کجا صبر میکند قبر یا برزخ؟ در حدیث و فقه مطلبی در این رابطه آمده است؟ 

 

پاسخ:

این گونه مسائل از مسائلی نیست که عقل بتواند با قاطعیت در خصوص آنها ابراز نظر کند، بنابراین ما برای فهم آنها وابسته به آیات و روایات هستیم. عموم آیات و روایات از عذاب و نعمت انسان ها بلافاصله پس از مرگ سخن گفته اند، به عنوان نمونه قرآن کریم در مورد غرق شدگان توفان نوح چنین می فرماید: «أُغْرِقُوا فَأُدْخِلُوا نارا؛ غرق شدند، پس وارد آتش شدند.(1)

 

یا در مورد «حبیب نجار» می فرماید بلافاصله پس از قتل وارد بهشت شد:  «قِيلَ ادْخُلِ الجَنَّةَ  قَالَ يَالَيْتَ قَوْمِى يَعْلَمُونَ * بِمَا غَفَرَ لىِ رَبىّ‏ِ وَ جَعَلَنىِ مِنَ الْمُكْرَمِين‏؛ به او گفته شد: «وارد بهشت شو!» گفت: «اى كاش قوم من مى‏دانستند  * كه پروردگارم مرا آمرزيده و از گرامى‏داشتگان قرار داده است‏.(2)

 

بنابراین طبق قرآن کریم اصل این است که مرگ آغاز حسابرسی و پاداش و عذاب خواهد بود، اما اینکه خودکشی یک استثناء بوده و حسابرسی آن خارج از این چارچوب است دلیل مستقل و محکمی می طلبد، اما در متون دینی، آیه و روایتی که فرموده باشند انسانی که خودکشی کرده به اندازه عمر طبیعی اش در برزخ باید معطل بماند و حسابرسی نمیشود یافت نشد. آنچه که از آیات و روایات فهمیده می شود صرفا خلود و جاودانگی در عذاب است که با آغاز این عذاب از لحظه مرگ منافاتی ندارد.

 

پی نوشت ها:

1. نوح:25/71.
2. یس:36/ 26و27.

 

http://askdin.com/comment/1046076#comment-1046076