ارتباط و توسل به شهداء

پرسش:

اگر دائم به یک شهید فکرکنیم و با او درددل کنیم آیا امکانش هست که اون شهید هم از ما یاد کند یا اینکه این اعتقادات پایه و اساسی ندارد؟

 

پاسخ:

 در اینکه کسانی که از دنیا رفته اند و خصوصا شهدا زنده هستند و صدای ما را می شنوند شک و تردیدی وجود ندارد. هم آیات قرآن کریم و هم روایات متعدد از این مسئله حکایت دارند. قرآن کریم میفرماید: «وَ لا تَحْسَبَنَّ الَّذينَ قُتِلُوا في‏ سَبيلِ اللَّهِ أَمْواتاً بَلْ أَحْياءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُون‏؛ هرگز گمان مبر كسانى كه در راه خدا كشته شدند، مردگانند! بلكه آنان زنده‏ اند، و نزد پروردگارشان روزى داده مى‏ شوند.(1)

و همچنین روایات متعدد حاکی از این هستند که ایشان صدای ما را می شنوند و این محدودیت ارتباط از جانب ماست، یعنی ما هستیم که پاسخ ایشان را نمی شنویم، البته دایره اطلاعات ایشان هم در گرو سعه ی وجودی و مقام و منزلت ایشان است، اما طبق روایات همین که ما به ایشان توجه کرده، و ایشان را مورد خطاب قرار دهیم صدای ما را می شنوند، همان طور که پیامبر(صلی الله علیه و آله) در جنگ بدر با کشته های دشمن سخن گفت و به اصحاب فرمود: شما شنواتر از ایشان نیستید.(2) یعنی ایشان با اینکه کافر مُرده بودند خطاب پیامبر(صلی الله علیه و آله) به خویش را  می شنیده اند، بنابراین طبیعتا شهدا به توجه ما و سخن گفتن ما با ایشان آگاه هستند. 

 

علاوه بر اینکه پاسخ گفتن شهدا به این ارتباطات در وقایع متعددی که گزارش شده است و تعداد آنها هم زیاد است نشان دهنده این توجه است، به عنوان مثال گزارش های متعدد از تفحص پیکرهای شهدا که با توسلات به ایشان اتفاق افتاده و گزارش شده است، یا رویاهای صادقه و مانند آن که به خوبی نشان دهنده آگاهی ایشان از این ارتباط است.

 

پی نوشت ها:

  1. آل عمران:169/3.
  2. بحارالانوار مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، دار إحياء التراث العربي‏، بیروت، چاپ دوم، 1403ق، ج19، ص346

 

http://askdin.com/comment/1045534#comment-1045534