سوالاتی پیرامون رجعت عیسی علیه السلام در زمان ظهور

پرسش:
سوالاتی پیرامون رجعت عیسی (علیه السلام) در زمان ظهور:
1. زمان و مکان رجعت حضرت عیسی (علیه السلام) کی و کجاست؟ در مکه یا بیت المقدس؟
2. نقش حضرت عیسی در سپاه حضرت مهدی چیست؟ آیا دجال بدست حضرت عیسی به قتل می رسد؟
3. با توجه به اینکه مردم در زمان ظهور حضرت عیسی را ندیده اند، شناخت ایشان، بعد از نزول از آسمان توسط مسیحیان و مسلمانان چگونه صورت می گیرد؟
 
پاسخ:
پاسخ سؤالات شما را به ترتیب در چند گزاره تقدیم می کنیم؛ مقدمتاً لازم به ذکر است که معمولاً در اخبار و روایات حوادث آخرالزمان، اعم از اخبار قبل و بعد از ظهور، اختلاف نظراتی وجود دارد و اخبار و روایات مربوط به رجعت نیز مستثنی از این قاعده نیست ما در این مجال، فقط نظر مشهور شیعه را بیان می کنیم:
 
1. زمان و مکان رجعت عیسی (علیه السلام): آنچه در روایات ما آمده و نظر مشهور شیعه اینست که: اولاً حضرت عیسی(علیه السلام) بعد از ظهور حضرت صاحب الزمان (عجل الله فرجه) از آسمان نزول خواهد کرد و در محضر آن حضرت حضور خواهد یافت. پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در این خصوص می‏فرماید: «لن تُهلک اُمَّةٌ انأ فی اولها و عیسی فی آخرها و المهدی فی وسطها؛ امتی که من در اول، عیسی (علیه السلام) در آخر و مهدی (علیه السلام) در وسط آن باشیم هرگز به هلاکت نمی‏افتند.»، (1) از این روایت استفاده می‏شود که حضرت عیسی و حضرت مهدی (علیهمالسلام) با هم ظهور نمی‏کنند بلکه نخست حضرت مهدی (عجل الله فرجه) و سپس حضرت عیسی (علیه السلام) ظهور می‏کنند. (2) ثانیاً در روایات چنین آمده که: حضرت مهدی داخل بیت المقدس می شود و نماز جماعت به امامت او برگزار می شود پس در یک روز جمعه که نماز جمعه در آن برقرار شده حضرت عیسی (علیه السلام) از آسمان نازل می شود در حالی که خوش صورت و زیباست، شبیه ترین بندگان خدای عز و جل به ابراهیم خلیل الرحمان (علیه السلام) است . در این حال حضرت مهدی (عجل الله فرجه) به طرف او بر می گردد و عیسی (علیه السلام) را می بیند. پس حضرت مهدی به حضرت عیسی می گوید: ای پسر بتول (مریم) امامت مردم کن در نماز، عیسی می گوید: برای شما امامت نماز برقرار شده است. پس حضرت مهدی (عجل الله فرجه) جلو می ایستند و امامت مردم می کند و عیسی پشت سرش می ایستد و با حضرت مهدی (عجل الله فرجه) بیعت می کند و ... » . (3) بنابراین، حضرت مسیح(علیه السلام) نخست در قدس شریف، فرود می آید و پشت سر امام مهدی(علیه السلام) نماز میگذارد و سپس رهسپار «شام» و دیگر نقاط می شود.
 
2. نقش حضرت عیسی در مبارزه با دجال: آنچه از مجموع روایات درباره نزول و رجعت حضرت عیسی‌ (علیه‌السلام) استفاده می‌‎شود، اصل فرودآمدن آن بزرگوار در قدس شریف (طبق نظر مشهور) و نمازخواندن او پشت سر امام مهدی‌ (علیه‌السلام) است. در روایات شیعه، چیزی بیش از این مطرح نشده که بتوان به آن اعتماد کرد.(4) اما در روایات اهل سنت، به نکته‎های دیگری مانند درگیری و جنگ حضرت عیسی با دجال و قتل دجال نیز اشاره شده که از بحث ما خارج است. در باره اینکه اساساً آیا دجال یک شخص است یا یک جریان در تایپیک هایی در همین سایت مورد بررسی قرار گرفته می توانید رجوع و مطالعه کنید و یا در تایپیکی مستقل پرسشتان را مطرح کنید.
 
3. شناخت حضرت عیسی بعد از نزول از آسمان: شناخت حضرت عیسی (علیه السلام) بعنوان پیامبر و حجت خدا برای مؤمنان و شیعیان به دو طریق رخ می دهد:
اول. از آنجاییکه اهل ایمان و شیعیان با تحقق نشانه های ظهور و حجت هایی که از امام زمانشان دیده اند به شناخت امام عصر نائل آمده اند با معرفی و تأیید او حجیت حضرت عیسی (علیه السلام) نیز برایشان ثابت می شود، بدین صورت که بعد از نزول عیسی (علیه السلام) از آسمان و حضورش در جمع یاران و اقامه نماز پشت سر حضرت، همه شیعیان، حضرت عیسی (علیه السلام) را می شناسند.
دوم. در صورت نیاز قطعاً حضرت عیسی (علیه السلام) بعنوان پیامبر و حجت خدا، با خود نشانه ها و حجت هایی در قالب اعجاز و کرامات حقه الهیه دارد که با دیدن آن نشانه ها حجت بر اهل ایمان و شیعیان تمام می شود. ناگفته نماند این طریقه، برای پیروان مسیحیت و پیروان سایر آیین ها کاربرد بیشتری دارد زیرا با توجه به اینکه حضرت عیسی این پیامبر الهی را ندیده و از نظر ظاهری نمی شناسند باید از راه معجزه و کرامات و نشانه ها و حجت هایی که در مسیحیت و کتاب مقدس مورد اشاره قرار گرفته، راهی به شناخت ایشان بیابند.
 
در پایان لازم به ذکر است، همه ملل مسیحی و یهودی پس از نزول مسیح (علیه السلام) به او ایمان می آورند. شاید فلسفه عروج او به آسمان و طولانی شدن عمرش برای ایفای نقش بزرگی است که در مرحله حساس و تاریخی ظهور امام زمان (عجل الله فرجه) بر عهده می گیرد تا مسیحیان عالم که در آن مقطع، احتمالاً بزرگ ترین قدرت جهانی و جدّی ترین مانع در مسیر برپایی حکومت و تمدن الهی حضرت مهدی (علیه السلام) اند، ایمان بیاورند. از این رو، طبیعی است که با ظهور مسیح (علیه السلام)، جهان مسیحیّت خرسندی عمیق خود را با برپایی تظاهرات گسترده مردمی ابراز نماید و فرود عیسی (علیه السلام) را برای خود در برابر ظهور مهدی (علیه السلام) برای مسلمانان، موهبتی الهی پندارند و طبیعی است که پس از انتشار خبر رجعت حضرت مسیح (علیه السلام) مسیحیان و یهودیان و حق جویان بسیاری از اقصی نقاط جهان، مشتاق دیدار آن حضرت خواهند شد، ازین رهگذر حضرت مسیح (علیه السلام) با مسیحیان و حق جویان جهان دیدار خواهد داشت و خداوند نشانه ها و معجزه هایی را به دست او آشکار خواهد ساخت و دیری نخواهد پایید بستر و زمینه هدایت جوامع مسیحی، یهودی و دیگر حق طلبان جهان، به اسلام و مکتب حقه تشیع فراهم شده و از این کانال، جهانیان با اشتیاق و شوق و ذوق وافر به حمایت از امام منتظَر و منجی عالم بشریت در جهت برپایی حکومت عدل مهدوی اهتمام خواهند ورزید.(5)
 
پی نوشت ها:
1. اربلی، علی بن عیسی، کشف الغمه، نشر الشریف الرضی، قم، بی تا، ج 2، ص 484.
2. رجالی، علیرضا، یکصد پرسش و پاسخ پیرامون امام زمان، انتشارات نبوغ، قم، بی تا، ص 211.
3. برای آگاهی بیشتر ر .ک : 1- امام شناسی علامه محمد حسین تهرانی، نشر علامه طباطبایی، مشهد، 1427، ج4، بحث امام و علم کتاب؛ 2- امامت و رهبری، استاد شهید مرتضی مطهری، انتشارات صدرا، قم، بی تا، ص 168-149؛ 3- جهان در آینده، سید محمد حسین موسوی کاشانی، دارالکتب الاسلامیه، تهران، بی تا، 4- مقام ولایت، زیارت جامعه کبیره.
4. برای آشنایی بیشتر، با احادیث نزول حضرت مسیح از آسمان و نقش ایشان در حکومت اسلامی و جهانی حضرت مهدی (علیه السلام)، مراجعه کنید به: کتاب دانشنامه امام مهدی بر پایه قرآن، حدیث و تاریخ، محمد محمدی ری شهری، دارالحدیث، قم، ج 9، ص 7-35. و کتاب المعجم الموضوعی لاحادیث الامام المهدی، علامه علی کورانی عاملی، دار المرتضى - بيروت، 1427 ق، ص 635-658.
5. برگرفته از سلسله مقالاتی پیرامون مهدویت 1، نقش حضرت عیسی در ظهور و حکومت حضرت مهدی (عجل الله فرجه). با کمی تغییر و تصرف.