اذیت های زیاد مادر

پرسش: من وهمسرم چند سال پیش ازدواج کردیم،‌ برای یادگاری در آتلیه عکس عروسی گرفتیم. از مادرم خواهش کردم که از این ماجرا چیزی به کسی گفته نشود؛ ولی در کمال ناباوری مادرم عکس ها را از آتلیه تحویل گرفته و همه افراد دوست و فامیل نشان داده، محرم و نامحرم. حالا آبروی من رفته و به همین دلیل با مادرم قطع رابطه کردم. البته مادر م پشیمان نیست و اینکار را حق خودش دانسته. قبلا هم مادرم برخوردهایی با من داشته و باعث شده سه بار بدون دلیل به زندان بیفتم. آیا قطع ارتباط دائمی با مادر برای این جوان از نظر شرعی جایز است؟

 

 

پاسخ: رفتار این مادر بسیار اشتباه بوده و در این شکی نیست. در عین حال، خداوند در مورد رفتار با والدین به انسان اجازه ی هیچ نوع بی احترامی یا قطع ارتباط را نداده؛ حتی اگر آنها مقصر باشند. امام صادق علیه السلام فرمود: «لَو عَلِمَ اللّهُ شَيئا أدنى مِن «اُفٍّ» لَنَهى عَنهُ»؛ اگر خداوند چیزى را (در آزردن پدر و مادر) کمتر از أف میدانست از آن نهى میکرد. (۱)

 

البته این بدان معنی نیست که والدین حق دارند هر نوع رفتاری که دوست دارند با فرزندانشان داشته باشند. بلکه فرزندان هم حقوق متقابلی دارند که هرچند به اندازه ی حقوق والدین نیست، ولی به هرحال حق است و قابل دادخواهی در مقابل پروردگار.

 

پس اگر این مادر گناهی مرتکب شده باشد،‌ حتما مورد بازخواست خداوند قرار خواهد گرفت،‌ ولی پسر ایشان همچنان نمی تواند با مادرش قطع ارتباط کند. البته دوست داشتن و محبت قلبی یک امر ارادی و واجب نیست،‌ ولی اجازه ی بی حرمتی یا رنجاندن داده نشده. ایشان می تواند بدون بی حرمتی،‌ یا انجام دادن رفتاری که باعث ناراحتی شود، به طرز نامحسوس، رفت و آمدش را کمتر کرده و به حدی برساند که اذیت کمتری برایش داشته باشد.

 

پی نوشت:
۱. کلینی،محمد بن یعقوب؛ اصول کافى؛ مترجم مصطفوى؛ کتاب فروشى علمیه اسلامیه‏، تهران؛ ج ۴؛ ص ۵۰

http://askdin.com/comment/1037125#comment-1037125