عاشق دختری شده ام که 8سال از من بزرگتر است

پرسش:

پسری 24 ساله هستم. مدتی است که عاشق دخترخانمی شده ام که 8 سال از من بزرگ تر است. از نظر شغلی و مالی مشکلی ندارم؛ اما نمی دانم آیا با این اختلاف سنّی اقدام به خواستگاری و ازدواج با این خانم کار درستی است یا کار درستی نیست. لطفا مرا راهنمایی کنید.

 

پاسخ:

شما دوست دارید با همسری مناسب ازدواج کنید و در کنار او احساس آرامش نمایید و زندگیِ شادی را تجربه کنید. ازدواج مهم ترین تصمیمی است که هر فردی در زندگی می گیرد. اگر ازدواج بر پایه های درست و صحیح بنا نشده باشد، ممکن است بعد از مدتی به بروز اختلاف شدید میان زن و شوهر منجر گردد و خدای نکرده به ایستگاه جدایی ختم شود. برای شروع یک رابطه و زندگی مشترک، شاید عشق کافی باشد؛ ولی برای ادامه آن زندگی، «عشق هرگز کافی نیست». شاهد این حرفم، هزاران زوجی هستند که زندگی خود را با عشق هایی آتشین آغاز کرده اند؛ اما پس از گذشت مدتی به بن بست رسیده و برای جدائی و طلاق راهی دادگاه خانواده شده اند.

 

اگر خدای نکرده ازدواج شما به شکست منجر شود، مقدار زیادی از وقت و انرژیِ خود را هدر خواهید داد. پس باید در انتخاب همسر مناسب برای خود خیلی بیشتر دقت نمایید. قبل از هر چیز، سری به نزدیک ترین دادگاه خانواده در شهر خود بزنید. این کار آزاد است و کسی مانع ورودِ شما به مجتمع قضایی خانواده در شهرتان نمی شود. دقایقی را صرف نگاه کردن به زوج هایی که مراجعه کرده اند نمایید. یک وکیل خبره پیدا کنید و قدری در مورد پرونده های طلاقی که در دادگاه داشته، با او صحبت کنید. بیشتر زن و شوهرهایی که برای پایان زندگی به دادگاه می آیند، زندگی مشترکشان را با عشق آغاز کردند. بسیاری از آنها عاشق تر از شما بودند، ولی پس از مدتی به بن بست رسیدند. پس تنها عشق برای موفقیت زندگی کافی نیست. این مسأله آن قدر مهم است که نویسنده و روانشناس آمریکایی، آرون بِک، کتابی با عنوان «عشق هرگز کافی نیست» نوشته است.

 

تناسب میان زن و شوهر در نظرات و عقاید یکی از معیارهای انتخاب همسر است. افرادی که از نظر سنّی به یکدیگر نزدیک تر می باشند، نظرات و عقایدشان تشابه بیشتری دارد. با قاطعیت نمی توان در مورد مسائل انسانی پیش بینی کرد و بیان نمود که حتما این ازدواج به اختلاف شدید و طلاق منتهی می شود؛ اما با رعایت مجموعه ای از معیارها می توان خطر فروپاشیِ ازدواج را کاهش داد. یکی از آن معیارها «تناسب سنّیِ دختر و پسر هنگام ازدواج» است.

 

تناسب سنّی با توجه به دوره های زندگی ممکن است اهمیت متفاوتی داشته باشد. مثلا برای یک آقای 45 ساله و خانم 53 ساله که تجربه بیشتری دارند، شاید بتوان این ازدواج را توصیه کرد؛ اما برای شما که در سنّ 24 سالگی در ابتدای دوره جوانی قرار دارید و هنوز تجربه زیادی کسب نکرده اید، نمی توان این ازدواج با این فاصله سنّی را توصیه نمود. فرد جوان درست است که شناخت بیشتری نسبت به دوره نوجوانی دارد؛ اما هنوز تصمیم هایش تحت تأثیر هیجانات و عواطف دوره جوانی است.    

 

خانم ها به دلیل زایمان و شیردادن و غیره زدوتر از آقایان شکسته می شوند. وقتی زن و شوهر تناسب سنّی داشته باشند، بعد از فرزنددارشدن، شادابی و نشاط زن با شادابیِ مرد هم سطح می باشد. اما وقتی خانم چندین سال از آقا مسنّ تر باشد، در سنین بالا تفاوتِ آشکاری میان آنها در میزان شادابی دیده می شود. هشت سال بزرگ تر بودنِ خانم  باعث می شود وقتی خانم به سنّ پنجاه سالگی و ابتدای سنّ یائسگی رسید، آقا هنوز در سنّ چهل و دو سالگی باشد. در این سنین عده زیادی از مردها به موفقیت های شغلی رسیده اند و تازه احساس جوانی می کنند.

http://askdin.com/comment/1033665#comment-1033665