قد دختر چه مقدار در ازدواج اهمیت دارد؟

سؤال:
با دختری آشنا شدم که قدش نسبت به قد متوسط دخترهای ایرانی 6 سانتی متر کوتاه تر است. قدش 152 سانتی متر هست. قد خودم هم 172 هست. من مشکلی ندارم اما خانواده ام اصرار می کنند قدش کوتاه است و برای آن ها مهم است. بنظر شما اگر مسئله فقط قد باشد باید بیخیال ازدواج بشم؟

 

 


پاسخ:
دوست ارجمند در ازدواج دو ركن داريم كه يكي اصلي است و ديگري فرعي.
ركن اصلي شامل تناسب ايماني، اخلاقي، فرهنگي، و اصالت خانوادگي مي شود و فرعي شامل: ظاهر، ماديات و ... .

در مورد شما نیاز به بررسی است که اگر فرد مورد انتخاب ما داراي معيارهاي اصلي است، در اين صورت نبايد بر روي معيارهاي فرعي زياد مانور داد زيرا آنان از درجه اهميت كمتري برخوردار هستند.
هر چند ظاهر و اندام هم يك خصوصيت و معيار نسبي و فرعي در ازدواج است اما در واقع يكي از مصاديق تناسب داشتن و هم كفو بودن زن و شوهر تناسب در قد و قيافه ظاهري داشتن است. اگر انسانى قيافه ظاهرى و اندام همسرش را نپسندد و او را دوست نداشته باشد ممكن است به طور ناخواسته به او ستم و جفا كند و از او بهانه و ايراد بگيرد و زندگى را بر او تلخ نمايد و اين امر، توجه به قيافه و ميزان زيبايي را الزامي مي‌گرداند. ولي لازم به ذكر است بايد در انتخاب همسر به مجموع صفات و ويژگيهاي ظاهري و باطني نمره داده و به يك تصميم برسيد.

از طرف ديگر انسان اگر با زيباترين و خوش اندام ترين فرد دنيا نيز ازدواج نمايد بعد از مدتي ظاهرش برايش عادي خواهد شد و تنها اخلاقيات است كه به چشم مي آيد. بنابراين اگر اين فرد از نظر معيارهاي اصلي در مرتبه بالايي قرار دارند و همچنين اگر شما به ايشان علاقه اي داريد در اين صورت اختلاف «قد» مشكلي ايجاد نخواهد كرد.
بنابراین قد جزو معیارهای فرعی است و کوتاه بودن در حد 6 سانت نمی تواند مضر باشد. ضمن اینکه امروزه ورزش هایی برای رشد قد وجود دارد که تا حدودی اثر بخش است.

همچنين مراقب باشيد دچار سخت گيري بيجا نشويد و در عوض تلاش كنيد در مورد ويژگي ها و ملاك هاي يك همسر مناسب تحقيق كنيد تا هنگام انتخاب با ديد بازتري تصميم بگيريد.
موفق باشید.

http://www.askdin.com/showthread.php?t=63802&p=1003150&viewfull=1#post10...