ازدواج با دختری که یک سال از من بزرگتر است

پرسش:
من  24 ساله هستم. نزدیک دو سال است که به قصد ازدواج با دختری آشنا شده ام. به مشاوره هم مراجعه نمودیم و مشاورها این ازدواج را تأیید کردند. با خانواده ام در مورد این خانم صحبت کردم. پس از تحقیق درباره دختر، به بهانه بزرگ تر بودنِ این خانم از من و اینکه خوشگل نیست، خانواده ام با این ازدواج مخالفت کردند. این خانم دقیقا یک سال از من بزرگ تر است. چگونه می توانم خانواده ام را برای ازدواج با این خانم راضی کنم؟


پاسخ:
باور سنتی در جامعه ایران این است که پسر باید از دختر برای ازدواج بزرگ‌تر باشد. این نظر از جهاتی دارای نقاط قابل‌توجه علمی‌‌ و منطقی است؛ مانند بلوغ زودرس جسمی‌‌، جنسی، عاطفی، عقلانی و اجتماعی در زن؛ رضایتمندی جنسی در حال و آینده زوج، دوران کوتاه باروری در زن. دکتر غلامعلی افروز _ استادِ ممتاز دانشگاه تهران_ می گوید:« در ازدواج اصلا نبايد به شناسنامه نگاه شود. مطالعات در كشور نشان مي‌دهد ازدواج‌هايي كه در آن دختر دو سال از پسر بزرگتر است، ازدواج های مستحكم ‌تری هستند و كمتر به طلاق كشيده می ‌شوند».

به دلیل مخالفت پدر و مادرتان با این ازدواج، با شرایط سختی مواجه هستید. شما نیز مثل همه جوانان دوست دارید ازدواجی مناسب نمایید. ولی باید بدانید که ازدواج پیوند تنها دو نفر نیست؛ بلکه پیوند دو خانواده است. اگر بدون نظر پدر و مادرِ یک طرفْ ازدواج صورت گیرد، همه معادله های خانوادگی به هم می خورد و تنش و اختلاف نظر در این خانواده ها بیشتر دیده می شود.


رضایت خانواده پسر خیلی مهم است. زیرا اگر رضایت آنها نباشد؛ مشکلات خاصّی بروز می کند. در مورد شرایط مالیِ خود توضیحی نداده اید. ممکن است شما نیاز به حمایت مالی خانواده تان داشته باشید. در صورت مخالفت پدرتان با این ازدواج، ایشان از شما حمایت مالی نمی نماید. شاید وضعیت مالی تان مناسب است و به همین خاطر بگویید:«من شاغل هستم و نیاز مالی به پدرم ندارم. خودم داماد می شوم و مجلس می گیرم». بالاخره شما به حمایت عاطفی و اجتماعی از طرف پدر و مادرتان نیاز دارید. فرض کنید با وجود مخالفت والدین شما، این ازدواج صورت بگیرد. اگر پدر و مادرتان از عروس خود حمایت نکنند، بی اعتنایی نمایند و حتی خدای نکرده بی حرمتی بکنند؛ در این صورت، همسرتان لطمه می خورد . او خانم است و احتیاج به توجه دارد. برای ما آقایان توجه دیگران چندان مهم نیست و با بی توجهیِ دیگران، به هم نمی ریزیم. ولی یک خانم با بی اعتنایی مادرشوهر و پدرشوهر در زندگی خیلی رنج می برد . یک ضرب المثل ایرلندی می گوید:«اگر زن را دو نیم کنی، برایش آسانتر است تا به او بی اعتنایی کنی».

توصیه میکنم رضایت خانواده تان را جلب کنید تا مشکلات بعدی ایجاد نشود. برای این منظور:

- با پدر و مادرتان از احساستان نسبت به این خانم صحبت كنید. سعی كنید در این صحبت ها فضا را كاملا آرام نگه دارید تا به دور از فضای هیجانی در مورد خودتان، در مورد این خانم، در مورد احساستان، در مورد انتخابتان و در مورد اینكه احساس و نگرانی پدر و مادرتان را درك می كنید با آنها صحبت كنید. خیلی از اوقات یكی از دلایل اصلی كه مشكل بین فرزند و پدر و مادر حل نمی شود، این است كه فرزند هم در آن فضای هیجانی قرار می گیرد؛ یعنی وقتی پدر و مادر به هر طریق مخالفت خود را اعلام می كنند، فرزند نیز برخورد نامناسبی مثل قهر یا دعوا از خود نشان می دهد. پیشنهاد من این است كه حفظ آرامش و رفتار مناسب و آرام در یك زمان مناسب بهترین راه حل است. وقتی پدر و مادر شما آرام هستند، بهتر به حرف های شما گوش می دهند. به این نکته توجه كنید که باید در صحبت های خود به این اشاره نمایید كه پدر و مادرتان و نگرانی هایشان را درك می كنید. به پدر و مادرتان بفهمانید كه كاملا تمام احساساتِ شان را می فهمید تا راه را برای گفتگو باز كنید.

- سعی کنید «فردی آگاه و امین» را برای وساطت انتخاب کنید که پدر و مادرتان از او حرف شنوی دارند. از آنجا كه این فرد از احساسات شدیدِ پدر و مادرتان فاصله دارد، می تواند بهتر موقعیت را ببیند. پس از صحبت کردن این فرد با پدر و مادرتان در مورد ازدواج شما با این خانم، اگر پدر و مادرتان دلایل قانع کننده ای نداشته باشند، این واسطه می تواند پدر و مادرتان را متقاعد کند که دست از مخالفت بردارند و با ازدواجتان موافقت نمایند و با خوشرویی با شما و این خانم برخورد کنند. در این حالت وقتی پدر و مادرتان موافقت یك نفر دیگر به جز شما را می بینند، تحت تاثیر قرار گرفته و از مخالفتشان کاسته می شود. اگر فرد مناسبی برای وساطت نیافتید، می توانید از یک روانشناس و مشاور خانواده یِ متعهّد و کارکشته در شهرتان بخواهید با پدر و مادرتان صحبت کند و ایشان را برای رضایت به این ازدواج و خوش رویی با عروس آینده شان متقاعد نماید.

مطمئنا هیچ پدر و مادري مانع خوشبختی فرزندش نمی شود؛ حتی اگر با ازدواج او صد در صد مخالف باشد. در مورد خوشگل نبودنِ این خانم، شاید نگرانی والدین تان این است که با ظاهرِ این خانم، فامیل در موردِ شما و انتخابتان حرف هایی می زنند. خوب است به آرامی به پدر و مادرتان بگویید که عروسِ خوشگل ولی بداخلاق بیشتر آبروی آنها را در خطر قرار می دهد. خوب است با پدر و مادرتان سری به دادگاه خانواده بزنید تا پدر و مادرتان ببینند که ظاهرِ زیبا ملاک موفقیّتِ ازدواج نیست.