پیامبرشناسی

پیامبرشناسی

تفاوت پیامبران با چهارده معصوم ـ با توجه به این که همه دین خد را می‌رساندند ـ در چیست؟ تفاوت پیامبر با امام و حضرت، در چیست؟ تفاوت همه موارد بالا با اولو العزم چیست؟

شهر جواب ـ پاسخ عمده سؤالات شما، به روشن شدن تفاوت مفاهیم نبوت، رسالت و امامت وابسته است بنابراین، مفهوم هر یک و تفاوت آن‌ها را در ادامه مورد توجه قرار می‌دهیم:

یکی از روش‌های تبلیغی قرآن که به انبیاء سلف نیز نسبت داده می‌شود، تبشیر است، آیا وعدۀ بهشت، می‌تواند نشان‌گر حقانیت اسلام و قرآن باشد؟ اگر خیر، پس توصیف بهشت چه سودی برای دعوت مردم به اسلام دارد؟

شهر جواب ـ با دقت در آیات تبشیری قرآن کریم مشخص می‌شود که عمده آن‌ها در خصوص تشویق مومنین است نه کافرین: «وَ بَشِّرِ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ أَنَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْري مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهار» و كسانى را كه ايمان آورده‌‏اند و كارهاى شايسته انجام داده‌‏اند، مژده ده كه براى آنان بهشت‏‌هايى است كه از زيرِ [درختانِ‏] آن نهرها جارى است‏.

چه اتفاقی می‌افتاد اگر پیامبر گناه می‌کرد؟

شهر جواب ـ پیامبران دارای عصمت بوده و گناه نمی‌کردند خداوند با علم ازلی خویش می‌دانست عده‌ای از افراد بشر هستند که هرگز و تحت هیچ شرایطی گناه نمی‌کنند آن گاه وظیفه خطیر پیامبری را بر دوش آن‌ها گذاشت و به تاییدات خاص خود آن‌ها را برای هر چه بهتر انجام دادن وظایف پیام رسانی و راهنمایی بشر مؤید فرمود.

اگر پیامبر (صلی الله علیه و آله) اکنون بود، لباس مدرن می‌پوشید. پس آیا بهتر نیست روحانیون برای جذب دیگران، لباس زیباتر بپوشند؟

شهر جواب ـ نوع لباسی که روحانیان می­‌پوشند، از زمان پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و امامان معصوم (علیهم السلام) رایج بوده است و آن بزرگواران، از لباس عمامه وعبا استفاده می‌نمودند. و در روایات نیز به این نوع لباس سفارش شده است از احادیث موجود در کتب روایی شیعه و سنّی استفاده می‏‌شود که پوشیدن عمامه و عبا بخشی از سنّت معصومان‏ (علیهم السلام) است؛