علل کاهش آمار ازدواج چیست؟

سؤال:
علل کاهش آمار ازدواج چیست؟

پاسخ:
من از بین نظرات دوستان علت هایی را جمع آوری کردم و مواردی را هم که به ذهنم می‌رسید اضافه کردم. به طور کلی می‌شود علل کاهش آمار ازدواج را به دو بخش علل خودمختار و علل بیرونی تقسیم کرد. علل بیرونی نیز تقسیم‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد؛ منتها به دلیل حفظ اختصار در کلام موارد را ذیل همین دو قسم مطرح می‌کنم. با این تقسیم می‌توان به طور مجزا برای هر بخش چاره اندیشید. مثلا برای علل خودمختار که در حیطه اختیار خود دختر یا پسر است، با تمهیدات فردی قابل جبران است. برای علل بیرونی باید خانواده‌ها در کنار اصلاحات فکری و رفتاری، تلاش‌هایی را انجام دهند. همچنین نظام حاکم بر کشور باید برنامه‌ریزی‌هایی داشته باشند و موانع را به حداقل برسانند. البته این تقسیم بندی حصر عقلی نیست و ممکن است بعضی موارد در دسته‌های دیگر هم قابل جایگزینی باشد.
عللی که در حیطه اختیار دختر و پسر است:
1. تصورات و دیدگاه‌های اشتباه دختر و پسر نسبت به ازدواج؛ مثلا پسرها فکر می‌کنند اگر ازدواج کنند محدود می‌شوند. یا دخترها ازدواج را مانعی برای ادامه تحصیل و پیشرفت می‌دانند و ...
2. رواج دوستی‌های بی‌قید و شرط و راحت و بی‌دردسر بودنش نسبت به ازدواج
3. تحصیلات بالای دختران و تن ندادن به ازدواج با پسران با مدرک پایین‌تر. شاید گفته شود خب پسرها هم سعی کنند در این زمینه پیشتاز باشند. در پاسخ کاربری گفته است: اکثر دختران به دلیل این که مسائله‌ای به اسم سربازی ندارند، تحصیلاتشان راحت‌تر است و مشکلاتی که یک پسر دارد را ندارند برای همین می‌شینند درس می‌خوانند. الان اکثر دخترها ارشد و دکتری دارند. با داشتن این شرایط هم غالبا به پسری که لیسانس دارد بله نمی‌گویند؛ چون افت کلاس است!
4. ترس از ازدواج دخترها در سنین پایین مثل دوره دبیرستان: در این دوران خواستگار به دلیل آماده بودن پسران 20 تا 24 ساله و گشتن به دنبال دختری که چند سالی از آنها کوچکتر باشد، قشر دبیرستانی خواهان بیشتری دارند ولی غالبا به دلایل مختلف حاضر به ازدواج نمی‌شوند.
5. ضعف اعتقادی در زمینه مسائل اقتصادی؛ تا حدی که افراد به رئیس شرکت اعتماد می‌کنند که سر ماه حقوق آن‌ها را بدهد و امرار معاش کنند؛ ولی به حرف کسی که آن‌ها را آفریده اعتماد ندارند!
6. کاهش ازدواج موجب بالا رفتن سن و بالا رفتن سن موجب کم شدن میل به ازدواج می‌شود!
7. کم بودن روابط اجتماعی دختر و پسر و البته بیشتر خانواده‌هایشان
8. فرار از بار مسئولیت و راحت بودن رابطه‌های بی قید و شرط
9. توقعات زیاد دختر و پسر در اول زندگی و انتظار داشتن تمام امکانات
10. فاصله گرفتن از سبک زندگی دینی
11. بدحجابی، یکی از علل تاخیر ازدواج است؛ چون موجب سخت پسندی پسر می‌شود.
12. پر‌رنگ شدن ملاک‌های حبابی مثل زیبایی و خوش تیپی و ...
13. عدم آگاهی در مورد فوائد ازدواج و عواقب تجرد
14. ...

عللی که در حیطه اختیاز شخص نیست:
1. ترس از بی‌اخلاقی؛ کم تحملی؛ پرتوقعی و .... طرف مقابل
2. نبودن واسطه و پیدا نکردن مورد مناسب
3. از بین رفتن اعتماد‌ها به خاطر دوستی‌های آزاد؛ روشن فکری‌های غیر منطقی و ضد دینی؛ تاثیر محیط‌هایی مثل بعضی از دانشگاه‌ها در شکل‌گیری عقاید و افکار و رفتارها و ...
4. مشکل‌تراشی خانواده‌ها؛ مانند سخت‌گیری در انتخاب داماد یا عروس؛ جلوگیری از ازدواج در سن پایین؛ اصرار بر ادامه تحصیل؛ ناز کردن دختر و خانواده‌اش یا پسر و خانواده‌اش هنگام خواستگاری؛ حساسیت بیش از حد در ملاک‌های مثل زیبایی و ...
5. خانواده‌ها به دلایل مختلف نیازهای جوان امروزی را درک نمی‌کنند.
6. آداب و رسوم غلط
7. عدم پذیرش جامعه و خانواده‌ها برای ازدواج جوانان در سن پایین
8. بی‌پولی به خاطر عواملی مثل بد بودن اوضاع اقتصادی؛ افزایش بیکاری؛ نبود تسهیلات کافی؛ دیر فراگرفتن مهارت‌های شغلی پسران به خاطر کاهلی خانواده‌ها و نظام آموزشی و ....؛ مثلا اگر کسی بخواهد ازدواجش را با نظام آموزشی هماهنگ کند حداقل باید تا 22 سالگی برای کارشناسی و 25 برای ارشد صبر کند. تازه بعد آن باید سربازی رفته و سپس چند سالی را هم دنبال کار باشد تا بتواند ازدواج کند!
9. بیشتر شدن مدت سربازی
10. کم کاری مسئولین مربوطه؛ چه در زمینه فراهم کردن شرایط اقتصادی و چه در زمینه‌های دیگر مثل فرهنگی واجتماعی و ...
11. افزایش روزافزون برنامه‌های ماهوار و گسترش جنبه‌های منفی شبکه‌های اجتماعی و ...
12. ...

http://www.askdin.com/thread45588-24.html#post646622