چگونه می‌توان با کتاب علی دشتی (۲۳ سال) و اشکالات وارده توسط ایشان بر قران بیشتر آشنا گردید؟ و آیا کتابی در نقد ان وجود دارد؟

سؤال:
چگونه می‌توان با کتاب علی دشتی (۲۳ سال) و اشکالات وارده توسط ایشان بر قران بیشتر آشنا گردید؟ و آیا کتابی در نقد ان وجود دارد؟

پاسخ:
کتاب «23 سال» علی دشتی با رویکردی انتقادی، تاریخ زندگانی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) را مورد توجه قرارداده و متاسفانه در آن اهانت‌هایی به ساحت مقدس پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و قرآن کریم روا داشته است! این کتاب در فضا و دورانی به نگارش درآمد که نظام سیاسی به دنبال طرد دین از فضای اجتماعی و سیاسی بود و به هر چیزی که می‌توانست در این امر کمکی نماید اهمیت می‌داد! نشان این امر را می‌توان در دوران طولانی مدتِ نمایندگی دشتی در مجلس سنای پهلوی و دیگر مناصب وی در این دوران جستجو کرد. کتاب دشتی به گونه‌ای بود که حتی در دوره پهلوی _با آن رویکرد سکولاری و ضد دینی‌اش_ امکان چاپ پیدا نکرد و در داخل کشور منتشر نشد!
پاسخ به شبهات متعدد کتاب
«23 سال» علی دشتی، از عهده یک تاپیک و چند جواب خارج است و نقدش _به مانند خودش_ به اندازه یک کتاب خواهد شد. این کتاب توسط برخی محققان مورد نقد و ارزیابی قرار گرفته؛ مثلا آیت الله جعفر سبحانی قبل از انقلاب، در کتابی به نام «راز رسالت بزرگ» نقدی بر این کتاب نگاشته که در سال‌های اخیر توسط انتشارات امام صادق (علیه السلام) تجدید چاپ شده است.
نقد دیگری هم توسط آقای حسینی طباطبایی به نام «خیانت در گزارش تاریخ، نقد کتاب 23 سال آقای علی دشتی» نوشته شده که می‌توان از کتابفروشی‎های معتبر تهیه نمود.

http://www.askdin.com/thread41588.html