چرا در ایران از تقویم میلادی و قمری استفاده نمی شود؟!

پرسش:

چرا کشور ما تقویم  را به سال خورشیدی حساب میکنند ولی کشور های دیگر به سال قمری و یا میلادی حساب میکنند؟؟ ما که مسلمان هستیم و دولت ما اسلامی است چرا مثل بقیه مسلمانان به تقویم قمری عمل نمی کنیم؟

 

پاسخ:

ببینید یک سال یا طبق گردش زمین به دور خورشید محاسبه می شود که به آن «سال شمسی» گفته می شود، و یا طبق گردش ماه به دور زمین که به آن «سال قمری» گفته می شود.

برخی تقویم ها مثل تقویم هجری شمسی در ایران، و یا تقویم میلادی رایج در دنیا از گردش زمین به دور خورشید استفاده میکنند، فقط مبدأ آغاز آنها فرق می کند، یکی از آغاز میلاد حضرت مسیح(علیه السلام) آغاز شده است و یکی از هجرت پیامبر(صلی الله علیه و آله) به مدینه وگرنه تفاوت دیگری ندارند، و اما تقویم هجری قمری آغازش با تقویم هجری شمسی مشترک است اما به جای حرکت زمین به دور خورشید، از حرکت ماه به دور زمین برای تبیین ایام بهره می گیرد.

قرآن هر دو ملاک خورشید و ماه را به عنوان منبع تقویمی به رسمیت شناخته است: «جَعَلَ اللَّيْلَ سَكَناً وَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ حُسْباناً ذلِكَ تَقْديرُ الْعَزيزِ الْعَليم‏؛ او شب را مايه آرامش، و خورشيد و ماه را وسيله حساب قرار داده است اين، اندازه ‏گيرى خداوند تواناى داناست».(1)

بنابراین بهره گیری از آنها خلاف قرآن و اسلام نیست. آنچه از نگاه اسلام اهمیت دارد این است که مناسبت های دینی و احکام دین مطابق با تقویم قمری باشد، مثلا روزه در ماه رمضان گرفته شود، یا در ماه محرم برای امام حسین(علیه السلام) عزاداری شود، اما اینکه امور اجتماعی طبق کدام تقویم انجام شود اسلام در این زمینه توصیه ای ندارد.

بنابراین از آنجا که ما هم پیرو اسلام هستیم در امور عبادی از تقویم هجری قمری استفاده می کنیم، اما از آنجا که تقویم ایران از قدیم تا کنون شمسی بوده است بعد از اسلام هم برای امور اجتماعی و حکومتی به همان منوال ادامه یافت، منتهی آغاز آن از هجرت پیامبر(صلی الله علیه و آله) قرار داده شد.

 

پی نوشت:

1. انعام:96/6.

 

http://askdin.com/comment/1051970#comment-1051970