خواستگاری در ایام قمر در عقرب

پرسش:

آیا در ایام قمر در عقرب می شود  به خواستگاری رفت؟ زیرا گفته شده در این هنگام از بنا گذاشتن کارهای اساسی اجتناب گردد. حال چه باید کرد؟ به خواستگاری رفت یا خیر؟

 

پاسخ:

ماه در گردش خود بر دور زمين، مدارى دارد كه اين مدار به برج هايى تقسيم شده و در هر زمان ماه در يكى از اين مناطق قرار مى گيرد. يكى از اين مناطق برج عقرب (يكى از صورت هاى فلكى) است. براى تشخيص اين موقعيت بايد به تقويم هاى نجومى مراجعه كنيد. به نظر مى رسد مقصود از كراهت ازدواج در اين ايام خصوص آميزش باشد. البته يافتن فلسفه این امر تحقيقات بيشترى می طلبد ؛ ولى به اجمال مى توان گفت، ممكن است در زمان قرار گرفتن قمر در برج عقرب، تشعشعاتى از ماه ساطع گردد كه براى نطفه و جنين مضر باشد.
در هر ماه دو روز و چند ساعت ماه در برج عقرب مى‏باشد ولى روزهاى معين ثابتى نمى‏باشد براى تعيين آن به تقويم‏هاى نجومى و يا تقويم قدس كه توسط آستان قدس رضوى منتشر مى‏شود مراجعه كنيد.

قمر در عقرب در روایات

1- نهى از سفر و ازدواج هنگام قمر در عقرب‏
 محمد بن حمران از امام صادق (علیه السلام)روايت مى‏ كند كه فرمود:« هر كه به هنگام قمر در عقرب سفر يا ازدواج كند روى نيكى نبيند.»(1)
2-قمر در عقرب چه اثرى دارد
 امام صادق(علیه السلام) می فرمای:« هر كه سفر كند يا زن بگيرد در حالى كه قمر در عقرب است خوبى نبيند.»(2)

 

بنا براین در ایامی که قمر در عقرب است بهتر است کاری صورت نگیرد ولی این به این معنا نیست که اگر شما کار خیری انجام دادید اتفاق ناگواری بیفتد.

اگر در این ایام هم ناچار شدید کاری را انجام بدهید با دادن صدقه می توانید تاثیر آن را کمتر کنید و یا اساسا تاثیر آن را از بین ببرید.

همان گونه که در برخی از روایات سفارش شده است که صدقه بدهیم :« عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ (علیه السلام ):مَنْ تَصَدَّقَ بِصَدَقَةٍ إِذَا أَصْبَحَ دَفَعَ اللَّهُ عَنْهُ نَحْسَ ذَلِكَ الْيَوْم‏؛ امام صادق (علیه السلام) می فرماید :« هر کس صبح صدقه دهد خدا نحوست آن روز را از دفع می کند. »(3)

 

پی نوشت ها:

1. برای آگاهی بیشتر ر.ک: بحارالانوار، علامه مجلسی،بيروت داراحياء التراث العربي، ۱440.ق، ج‏2، ص 173

2. همان.

3. همان، ؛ج‏56 ؛ص31

http://askdin.com/comment/1045674#comment-1045674