ملاک تشخیص دین برتر

پرسش:

 

ادیان زیادی در جهان وجود دارند و هر دینی از حقانیت خویش سخن می گوید، ملاک یافتن دین برتر چیست؟ به نظر من برای اینکه بفهمیم کدام دین حق است باید خدای آن دین را بررسی کرد که خدای کدام دین کامل تر و بهتر است و وجودش اثبات شده. آیا  این درست است یا ملاک های دیگری هم وجود دارد؟

 

پاسخ:

 

به طور کلی اعتقادات بنیادین ادیان به عنوان ملاکی برای تشخیص دین حق تلقی می شود که خدا و کتب آسمانی آنها به عنوان مهمترین شاخصه آنهاست. وگرنه ملاک های دیگر هم هست مانند اعتبار نبوت، تعالیم عقل پذیر یا عقل ستیز و مانند آن هم میتواند ملاکی برای سنجش این امر باشد.

 

اما به هر حال به نکته درستی اشاره فرموده اید. سریع ترین و مطمئن ترین راه برای کشف دین حق از میان ادیان، آغاز تحقیق از خداوند است، یعنی ابتدا باید با نگرش عقلی خدا را شناخت و سپس دیدگاه ادیان را با آن مقایسه کرد و دین حق را شناخت.

 

به عنوان مثال وقتی خدای شخص وار و زنده و آگاه به عنوان خالقی برای جهان اثبات شد خود به خود تمامی ادیانی که خالقی اینچنینی برای جهان معتقد نیستند ابطال می شوند. سپس در گام بعد آن دینی که کامل ترین توصیف در مورد خدا را دارد می تواند ملاکی برای تشخیص حقانیتش باشد.

 

البته بعد از اثبات وحود خدا، برای کشف دین حق از میان ادیان آسمانی که وجود خدا را قبول دارند راه های دیگری هم وجود دارد مثلا بررسی سندی متون مقدس، و جامعیت و مانند آن.

 

به عنوان مثال قرآن کریم یک کتاب واحد است که در تمام طبقات از زمان پیامبر(صلی الله علیه و آله) متواتر بوده و در  جهان اسلام در آن هیچ اختلاف نظری وجود ندارد و این نشان دهنده عدم تحریف آن است. چرا که هر کتابی که تغییر کند طبیعتا حداقل تبدیل به دو نسخه می شود چون مثلا من اگر بخواهم قرآنی که پیش خودم است را تغییر دهم بالاخره نمی توانم بقیه قرآن ها را تغییر دهم بنابراین اگر در کار خودم حتی موفق شوم نهایتا قرآن به دو نسخه تبدیل خواهد شد، اما اینکه قرآن یک نسخه بیشتر نیست نشان میدهد که تحریفی نیز در آن راه نیافته است.

 

اما مثلا در مورد انجیل ماجرا فرق می کند، خود مسیحیان هم این را باور دارند که انجیل ها بعد از عیسی(علیه السلام) نوشته شده اند. هر کسی برای خودش انجیلی می نوشت تا اینکه تعداد آنها از 100 انجیل فراتر رفت و چند قرن بعد شورای کلیسا از بین انجیل های نوشته شده 4 انجیل امروزی را انتخاب کرده و بقیه انجیل ها را بی اعتبار اعلام کرد. بنابراین هم در اصل نوشتن، و هم در اصل انتخاب آن نمیتوان آن را معصومانه و به دور از خطا دانست.

 

http://askdin.com/comment/1046109#comment-1046109