علت اینکه سبک زندگی جامعه به سمت سبک غرب رفته چیست؟

پرسش:
دلیل اینکه الان سبک زندگی جامعه ایرانی به سمت غرب رفته چیست؟ چرا تقلید کورکورانه از مدهای غربی رواج پیدا کرده است؟

پاسخ:
اینکه چرا جامعه اسلامی ما متأسفانه از بسیاری جهات، متمایل به سبک زندگی غربی شده و مردم گرفتار تقلید کورکورانه از مدهای غربی شده اند ریشه در علل و عواملی دارد که به مواردی اشاره می کنیم:
یک. فقدان یک برنامه فکری و معرفتی دقیق و عمیق مبتنی بر فرهنگ و ارزشهای اسلامی و ایرانی در همه ساحت های زندگی و در سبک زندگی ایرانی اسلامی برای کانون های مختلف جامعه از خانواده و مدرسه گرفته تا ادارات و اصناف و دیگر محافل اجتماعی، که بصورت کاربردی تدوین و در دسترس و قابل فهم برای همگان باشد، این امر، موجب از هم گسیختگی فکری و فرهنگی جامعه و گرایش به دیگر فرهنگ ها گردیده است.

دو. در همان جهاتی هم که احیاناً برنامه فکری و معرفتی مبتنی بر ارزشهای الهی داریم، متأسفانه مراکز فرهنگی، دینی، تبلیغی و نیز نهادهای مسئول و رسانه های تصویری و نوشتاری در جهت تبیین و تبلیغ صحیح ارزشهای الهی و اسلامی و آداب و رسوم ملی و مذهبی، دغدغه مندانه وارد نمی شوند و تلاش موثری نمی کنند، به تبع آن خانواده و والدین که نهاد پایه تربیت هستند و نظام آموزش و پرورش کمتر به مسائل پرورشی و تربیتی اهمیت می دهند به عبارتی کم کاری و عدم احساس مسئولیت در همه آحاد جامعه، موج می زند.

سه. وقتی کاری برای رشد فکری و معرفتی آحاد جامعه، تبیین دقیق و عمیق ارزشها، اصلاح رفتارها و سبک زندگی مردم، ارائه یک فرهنگ جامع و الگوهایی کاملا ایرانی اسلامی که مورد پسند و دلچسب مردم باشد صورت نگرفت، و خلأ فرهنگی محسوس بود، صرفنظر از تلاش دشمنان و مخالفان فرهنگ اسلامی و دینی در جهت نفوذ و وارد کردن فرهنگ های غربی و وارداتی، اصلا خود مردم برای پر کردن خلاءهای موجود به فرهنگ های جایگزین غربی و شرقی اقبال نشان می دهند، وقتی خود مردم به فرهنگ غربی اقبال کنند کار مقابله و مبارزه با آن بسیار دشوارتر است.

چهار. متأسفانه عملکرد جمعی از مسئولین در برخی موارد و در بعضی مقاطع، نیز دور از انتظار مردم با شعارها و آرمانهای اسلام و انقلاب اسلامی هیچ موافقتی نداشته و موجب تزلزل در اعتقاد ایشان شده، گروهی تحت تاثیر همین مسأله به فرهنگ های غربی روی آورده و گروهی نیز به وادی لجبازی کشیده شده اند.

پنج. عدم طراحی و تولید الگوهای مناسب و باکیفیت و با قیمت مناسب، که با معیارهای ملی و مذهبی کشور سازگار باشد، عدم حمایت جدی دولت از تولید کنندگان داخلی، بالا بودن ریسک پذیری کارهای تولیدی در داخل کشور، نیز باز بودن درهای واردات الگوهای غربی و شرقی، با کیفیت و قیمت مناسب تر از مسیرهای رسمی، غیر رسمی و قاچاق و عدم نظارت و برخورد جدی با عوامل قاچاق کالاهای لوکس و دیگر لوازم فرهنگ غربی نیز در دامنه دارتر شدن این فاجعه فرهنگی موثر بوده است.

شش. ترک فریضه امر به معروف و نهی از منکر توسط نیروهای ارزشمدار و انقلابی جامعه و نیز بی توجهی غالب مسئولین به این فریضه، نیز مزید بر علت شده است که معمولاً این پدیده، از نبود قوانین دقیق و حساب شده، ضعف اجرای قانون و عملکرد ضعیف نیروهای انتظامی و قضائی و عدم مطالبه گری مردمی ناشی می شود.

هفت. روی آوردن مردم به ماهواره و رسانه‌های غربی و گسترده شدن سایه فضای مجازی در زندگی ها (تهاجم فرهنگی) نیز در تغییر ذائقه مردم در کنار بعضی خصائص رفتاری آحاد جامعه، از جمله چشم و هم چشمی، مصرف گرایی، اسراف، تجمل گرایی و ... نیز در بروز این پدیده شوم بی تاثیر نبوده است.

 

http://askdin.com/comment/1042284#comment-1042284