ظلم و بی‌رحمی والدین

پرسش: آیا دیدن ظلم و بی‌رحمی از طرف پدر و مادر میتواند خیر و مصلحت برای ما داشته باشد؟ مثلا اینکه از وابستگی‌های دنیایی دل بکنیم و به خدا و ائمه نزدیک شویم و فقط عشق  امام زمان(عج) در دلمان قرار گیرد. منظورم این هست که آیا در اینکه پدر و مادری ظالم باشند می تواند حکمتی نهفته باشد؟

 

 

پاسخ: نخست اینکه به صورت کلی، هر نوع مشکل و سختی ای که در این دنیا بر انسان وارد میشود و به عنوان شر نامیده میشود، می تواند معلول چند چیز باشد. یکی از این موارد، مصلحتی است که نصیب فرد میشود و برای سعادتمندی او، ارتقای درجه او و یا آمرزش گناهانش مفید باشد. اما اینکه به صورت خاص بدانیم فلان مشکل به چه جهتی بر انسان وارد میشود، در توان درک و فهم انسان نیست و جز خداوند و کسانی که از طریق او از غیب مطلعند، نمیتوانند در موارد جزئی نظر بدهند. 

 

دوم اینکه شما یا هر شخصی رفتار والدینش، مورد پسندش نیست و او را آزار میدهد حتما نیاز به مشاوره کارشناسان مشاوره یا اخلاق را دارد. شاید آنچه وی نادرست و غیر محبت آمیز میداند، ناشی از تلقی نادرستش باشد. در نتیجه، به واسطه تلقی نادرستی که از رفتار پدر و مادر خود دارد، بغض و ناراحتی ای در قلبش نسبت به ایشان ایجاد شود و به جای اینکه به خداوند و اولیای الهی نزدیک شود، پیوسته از آنان دورتر شود.

 

اما اگر واقعا پدر و مادری که از آن سخن می گویید حقوق فرزند خود را تضییع می کنند میتواند این مسئله، آزمون و ابتلائی برای فرزند باشد و اگر باعث نشود او نیز نسبت به والدین اش بی اعتنائی و یا بی احترامی روا دارد قطعا موجب قرب و تعالی او در نزد خداوند متعال خواهد شد.

 

http://askdin.com/comment/1039469#comment-1039469