مهریه ام را می خواهم، بدون دعوا و ناراحتی

پرسش:
همسر من قصد دارد سکه ها و طلاهایی را که به عنوان مهریه ام هست بفروشد. چون با اوضاع فعلی دچار مشکلات مالی شدیم. وقتی می گویم به جای آن بخشی از مغازه  یا خانه را به نامم بزن ناراحت می شود و می گوید ما هر دو داریم استفاده می کنیم! با سکه هایم ماشین خرید ولی اون موقع هم همین را گفت. پدر و مادرم وقتی موضوع را فهمیدند ناراحت شدند و به من اعتراض کردند که حق خودت هست و نباید اینطوری کنی از یک طرف شوهرم ناراحت شده که چرا پدر و مادرت این حرف را زدند؟ چرا توی زندگی ما دخالت می کنند؟ می گوید درآینده خونه دار که شدیم نصفه آن را به نامت میزنم ولی مامانم می گوید چه تضمینی هست؟زبانم لال اگر فوت شد چطور حقت را می گیری و از کی می گیری؟الان من موندم این وسط چیکار کنم؟لطفا راهنمایی کنید.
 
پاسخ:
معلوم می شود در مورد این مساله شما و همسرتان به یک اختلاف و در واقع تعارض رسیده اید. ناگفته نماند که به وجود آمدن اختلاف و تعارض بین زن و شوهر امری کاملا طبیعی و در زندگی مشترک اجتناب ناپذیر است. و این به دلیل نوع ارتباط و تعاملی است که همسران با یکدیگر دارند. ممکن است در این صورت زوجین نسبت به یکدیگر احساس خشم، ناامیدی و نارضایتی کنند. البته تعارض همسران دارای جنبه مثبتی هم هست و آن اینکه فرصتی را برای بهبود روابط یکدیگر فراهم می کند. در ادامه به راهکارهایی جهت رسیدن به حل این مساله اشاره می کنم ولی قبل از آن بهتر است بدانید که اگر اینگونه تعارضات زناشویی حل نشود مانند یک ویروس در سراسر ارتباطات زناشویی کشیده می شود و آن بخش ها را هم بیمار می کند. و به نظر می آید ارتباط مثبت با همسرتان برای شما از اهمیت زیادی برخوردار است؛ و در تلاش هستید تا این مساله را حل کنید. سبک های حل تعارض متفاوت هستند شما خودتان باید به این نتیجه برسید که کدام یک از این سبک ها را می توانید بر اساس شخصیت همسرتان، و شرایط حاکم بر زندگی خود انتخاب کنید. هیچ یک از سبک های زیر نسبت بر دیگری برتری ندارد و هر کدام نسبت به شرایط شخصی زندگی شما دارای فواید و مضراتی خواهد بود.
 
سبک های حل تعارض
 
1- سبک یکپارچه: اهمیت دادن زیاد به نگرانی خود و نگرانی همسر. در این سبک شما و همسرتان به صورت مشارکتی و پیدا کردن یک راه حل قابل قبول به نتیجه می رسید. این همان سبک حل مساله است که در بیان راهکارها به آن بیشتر اشاره می کنم. وضعیت می شود: برنده- برنده
 
2- سبک متعهد شده: اهمیت دادن پایین به نگرانی های خود و اهمیت دادن بالا به نگرانی های همسر. در این سبک دیگر ابراز وجود از سوی شما نیست. و تعارض به صورت کاملا مهربانانه حل می شود. بازنده- برنده
 
3- سبک مسلط: اهمیت دادن زیاد به نگرانی های خود و اهمیت دادن پایین به نگرانی های همسر. وضعیت می شود:برنده- بازنده
 
4- سبک اجتنابی: اهمیت دادن پایین به نگرانی های خود و همسر. که معمولا با کنارگیری همراه است.وضعیت می شود: بازنده- بازنده
 
5- سبک مصالحه: اهمیت متوسط به نگرانی های خود و همسر. این سبک یک داد و ستد بر اساس یک تصمیم گیری دو جانبه است و هر دو نفر بهرمند می شوند. وضعیت می شود: نه برنده- نه بازنده.
 
راهکارها و نکات مهم:
 
1- جنبه های مثبت همسرتان را در نظر بگیرید. از ویژگی های مثبت همسرتان تعریف کنید و بگویید که من از فلان رفتار تو خوشم می آید. یا اینکه فلان کاری که کردی خیلی خوب بود.
 
2- اختلاف و تعارض را مدیریت کنید. همانطور که عنوان کردم تعارض در روابط زناشویی طبیعی است اما مراقب باشید که تعارض موجود در دیگر ارتباطات شما مانند ارتباط عاطفی- جنسی شما با همسرتان کشبده نشود و آنجا هم پیدا نشود. هر چند ممکن است تاثیر خود را بگذارد اما متوجه این مساله باشید. زیرا مشکل فعلی شما از نوع مالی است اگر به دیگر روابط شما کشیده شود مشکل دو چندان می شود هم مالی و هم عاطفی.
 
3- تعارض خود را علنی نکنید. مراقب باشید دیگران از تعارض پیش آمده مطلع نشوند و دهان به دهان نچرخد. حتی اگر قرار است در این مورد گفتگو و یا احیانا مذاکره ای داشته باشید در صورتی که فرزند دارید پیش روی آنها نباشید زیرا موجب اضطراب آنها می شود. اگر تا کنون بدین صورت بوده از این پس گفتگوی خود را کاملا دو نفره و منحصر کنید. وقتی این مساله علنی شود شاید رفتار همسرتان در این مورد به حالت های انتقام جویانه مبدل شود.
 
4- به دیگران اجازه دخالت ندهید. مسائل زناشویی چه مالی و چه عاطفی از شخصی ترین و خصوصی ترین مسائل زندگی مشترک است. لذا اجازه ندهید دیگران حتی پدر و مادر شما در این مساله ورود کنند. زیرا این گونه دخالت ها اقتدار مرد خانواده را تحت الشعاع قرار می دهد و مساله را بغرنج تر می کند. به گونه ای در این موضوع برخورد کنید که همسرتان متوجه شود شما از ورود دیگران در این مساله خودداری می کنید. به والدین خود بگویید این مساله میان من و همسرم است و خودمان به دنبال حل آن هستیم.
 
5- این مساله را دائما به شوهرتان یاد آوری نکنید. وقتی دائما این موضوع را یادآوری می کنید جنبه عادی به خود می گیرد و همسرتان از آنجایی که از انتقاد پذیری پایینی برخوردار است رفتارهای توام با خشم انجام می دهد و مساله مالی شما را تبدیل به یک مساله عاطفی و هیجانی می کند. و این یعنی مضاعف شدن مشکلات شما.
 
6- از تکنیک حل مساله استفاده کنید. البته به این شرط که بتوانید همسرتان را برای حل مساله دعوت کنید و او بپذیرد. در صورتی که شوهرتان پذیرفت؛ به نکات زیر توجه کنید.
 
 - گفتگو: شاید مهمترین چیزی که به حل تعارض کمک می کند گفتگو کردن است. منظور از گفتگو کردن یعنی : نشست اختصاصی از قبل تعین شده، با وقت معین و فقط در مورد و مساله حال حاضر، بدون بی احترامی، هنگام صحبت همسرکاملا شنونده بودن، و هنگام صحبت کردن خواسته و احساس خود را عنوان کردن، است. گفتگو کردن یعنی من برای به کرسی نشاندن خواسته ام در گفتگو شرکت نمی کنم بلکه صحبت های همسر را هم می شنوم.
 
 - از همسرتان بخواهید بجای اینکه فقط از خواسته خودمان دفاع کنیم چند جلسه یا حداقل یکبار همراه با شرایط گفتگو، در مورد مساله بوجود آمده صحبت کنیم. دربیان خواسته های خود جرات مندی داشته، و از ابراز و بیان آن واهمه نداشته باشید. البته همراه با آرام صحبت کردن و به دور از خشم.
 
 - سبک های  حل تعارضی که بیان شد را می توانید به همسرتان توضیح بدهید و بهتر این است که وضعیت (برنده- بازنده) را بیان کنید. او را وادار به قضاوت کنید.
 
- برای حل مساله، مشکل را تعریف کنید و بر یک مشکل متمرکز شوید و مشکلات دیگر را کنار بگذارید. سپس هر کدام از شما راهکارهای خود را مطرح کنید و موظف شوید به دور از تعصب، و صادقانه در مورد راهکارهای همسر نظر دهید.
 
- هر کدام از شما راه حل های حل این مساله را بیان کنید هر راه حلی که به ذهنتان می آید را روی یک کاغذ ثبت کنید. و بعد از اتمام تمام راه حل ها از یک تا ده به آنها نمره دهید. سپس بهترین راهکار را با توافق یکدیگر انتخاب کنید و بدان عمل کنید.
 
- همه راه حل ها نسبت به یکدیگر ارزیابی با ارزیابی کردن سود و زیان هر راهکار را مشخص کنید. یعنی همراه با انصاف به هر راه حلی که نمره بیشتری آورد آن را اجرایی کنید البته نیازمند آن هستید که برای آن ضمانت دریافت کنید.
 
7-از شاخص سوم استفاده کنید: در هر صورتی که در مورد راه حل ها به توافق نرسیدید می توانید از همسرتان بخواهید فردی که مورد اطمینان شما و اوست، امانتدار و راز دار است او را در یک جلسه ببینید و به شما کمک کند. حال می تواند یک مشاور خانواده باشد و یا فردی با تجربه.
 
8-محاسن و معایب را ثبت و ارزیابی کنید: در نهایت اگر همسرتان راضی به گفتگو نشد چاره ای نیست که خودتان به معایب و محاسن راضی شدن و یا راضی نشدن بپردازید. در یک جدول معایب و محاسن راضی نشدن یا راضی شدن را ثبت کنید و آنها را ارزیابی کنید. اگر معایب و مضرات راضی نشدن شما جهت فروش مهریه حاد و بیش از اندازه در زندگی شما می شود خب طبیعتا راضی شوید در غیر این صورت بر خواسته خود بمانید.