آمادگی برای کنکور

سؤال:

قصد شرکت در کنکور سراسری را دارم و دو ماه هم وقت دارم آیا می شود در این دو ماه با تلاش و توکل به خدا کاری کرد و موفق شد ایا کسی توانسته دوماه یه رشته خوب قبول شود؟
حافظم به خاطر خودارضایی خیلی ضعیف شده وقتی کتاب را باز می کنم همین که یک صفحه میخوانم سریع خوابم میگیرد واحساس خستگی زود رس می کنم.
 

پاسخ:
در پاسخ به پرسش خوبتان بايد عرض كنيم با ترك كامل خودارضايي حافظه شما نيز به حالت اوليه آن برخواهد گشت مشروط به اينكه ترك او واقعي باشد و دوباره خود را گرفتار آن ننمایید.

در مورد کنکور و زمان کمی که دارید نیز باید عرض کنیم شركت در كنكور در واقع وارد شدن در يك ميدان رقابت و مسابقه علمي است هر كس تلاش بيشتري كرده باشد و از توانمندي بيشتري برخوردار باشد طبعا شانس موفقيت او بيشتر خواهد بود و از طرفي محدوديت در پذيرش قبول شدگان باعث مي شود كه عده اي پذيرفته نشوند كما اينكه هر ساله در كنكور عده اي مجاز مي شوند و برخي هم نه.

بنابراين وقتي كسي وارد يك مسابقه مي شود بايد بداند كه رقباي زيادي دارد و آنها نيز تلاش كرده اند براي اينكه موفق شوند آنها نيز قطعا بخدا توكل كرده اند و از خدا خواسته اند كه قبول شوند بنابراين همان خدايي كه شما به او توكل كرده ايد خداي ديگران نيز هست و به ديگران نيز توجه دارد و همو در قرآن مي فرمايد «هل يستوي الذين يعلمون و الذين لا يعلمون» آيا كساني كه مي دانند با كسانيكه نمي دانند مساوي هستند اين سخن خداوند مي خواهد بگويد كسانيكه تلاش مي كنند تا بدانند و بيشتر از ديگران بدانند با آنهايي كه كمتر تلاش مي كنند يا اصلا تلاش نمي كنند مساوي نيستند.

علی رغم زمان کمی که دارید ولی هنوز هم می توانید امیدوار باشید. اما در مورد برنامه مطالعه نیاز به حضور شما و مشاوره تحصیلی حضوری است تا بتوانیم دروس و منابع و زمان شما را برای مطالعه تنظیم کنیم ضمن اینکه ما از شرایط زندگی شما بی اطلاعیم و زمان بندی شما را نمی دانیم ولی اجمالا توصیه می کنیم با یکی از مراکز آموزشی کنکور نیز مرتبط شوید.

به چند نکته توجه داشته باشید:
1.
مهمترین درس ها را سعی کنید در روزهای اول مطالعه کرده و درس های دیگر را به روزهای پایانی موکول نمایید.

2.
لازم نیست برای هر درس یکسان وقت بگذارید بلکه نسبت به ضریب درس برای آن برنامه ریزی کنید.

3.
بهتر است خودتان با توجه به دانش و معلوماتي كه داريد به برنامه ريزي زماني در مورد مطالب هر سرفصل بپردازيد.

4.
عمده كار اين است كه شما با فن تست زدن و نوع تست آشنايي لازم را پيدا كنيد لذا بعد از خواندن هر مطلب جديد تستهاي مربوط به آن بخش را مطالعه كنيد.

5.
بعد از 45 دقيقه مطالعه، يك ربع استراحت كنيد و اگر برايتان امكان دارد, نوشيدني يا ميوه، يا حداقل چند دانه كشمش و يا بيسكويت بخوريد. البته لازم نيست هر 45 دقيقه خوردن يا نوشيدن تكرار شود ولي استراحت لازم است هرگز چند ساعت به طور مستمر مطالعه نكنيد.

6.
از پراكنده خواني اجتناب كنيد همان طور كه گفته شد، مطالعات شما بايد هدفمند و در زمان مناسب باشد.

7.
دروس خود را به دو بخش عمومي و تخصصي تقسيم كرده و سعي كنيد 40% از زمان را صرف مطالعه مطالب و 60% بقيه را صرف تست زدن گردد.

8.
سعی صبح زود مقداری مطالعه کنید و از این وقت زنده بهره ببرید.

9.
خواب بعد از ظهر بیش از نیم ساعت یا 45 دقیقه مفید نیست و بهتر است آن را کمتر کنید.

10.
حتما در سالن مطالعه درس بخوانید و از مطالعه در منزل جدا خودداری کنید.

11.
بعد از خواب بعد از یک هواخوری 10 دقیقه ای داشته باشید تا کسالت شما برطرف شود.

ذهن شما در حال آمادگی است و برای همین است که زود خسته می شود، باید کم کم ذهنتان را به مطالعه طولانی عادت دهید.

ما اطمینان داریم با اراده ای که دارید از وقت خود خوب استفاده نموده و ان شاء الله موفق خواهید شد.

موفق باشید.