فکر می کنم شوهرم مرا دوست ندارد

پرسش:
ما تقریبا ده سال است که ازدواج کرده ایم. فکر می کنم شوهرم مرا دوست ندارد. چون خیلی کم با من حرف می زند. بیشتر زمان هایی که در خانه است، با گوشی و لپ تاپ در فضای مجازی به سر می برد. وقتی نزدیکِ او می شوم، گوشی را طوری نگه می دارد که صفحه اش مشخص نباشد. برای گوشی اش رمز گذاشته است و برخی اوقات متوجه می شوم که به آرامی در حال صحبت کردن با فردی است که به نظر می رسد خانم است. لطفا مرا راهنمایی کنید که چه کار کنم.

 


پاسخ:
تا زمانی که دلیلی قطعی برای رابطه داشتن همسرتان ندیده اید، نمی توانید مطمئن باشید که حتما شوهرتان با خانمی در ارتباط است. شاید او با یکی از همکارانش پیامک ردّ و بدل می کند.
عصبانیت شما قابل درک است. نمی گویم:«حق ندارید از شوهرتان عصبانی باشید». او باید شما را درک کند. من راهکارهایی به شما می گویم تا بتوانید رابطه تان را با همسرتان بهبود ببخشید.
رابطه همسران مثل هر چیز زنده و پویایی، باید مرتّباً بازنگری و رسیدگی شود. شما باید به رابطه‌ تان با همسرتان مثل یک «گل» نگاه کنید و سعی نمایید شرایط حفظ آن را مثل همان روز اول رعایت کنید. می‌دانید که یک گل تا چه حد حسّاس و آسیب‌پذیر است و اگر شرایط مختلفی مانند: میزان نور، آب، درجه حرارت و... تغییر کند؛ ممکن است به سرعت پژمرده و خشک شود. هر زنی می‌داند که در ابتدای آشنایی با همسرش چه خصوصیاتی در وجودش باعث علاقه شوهرش به او شده است، پس باید بکوشید این خصوصیات را حفظ و تقویت کنید.

شاید شما مانندِ عده ای از خانم ها بر اثر غرق شدن در کارهای خانه و بچه داری دیگر به خودتان رسیدگی نمی کنید و تصوّر می نمایید که تنها وظیفه تان پختن و تمیزکردن است و بس. خانم هایی که این طور فکر می کنند، دیگر مثل دوران مجرّدی نیستند و به سر و وضع خود به ندرت (فقط در عروسی ها) رسیدگی می کنند؛ آنها عشوه گری برای شوهر را کاری سخیف قلمداد می کنند. طبیعی است که اگر این گونه فکر کنید در دنیای پُر زرق و برقِ کنونی که در هر لحظه، خانمی با رنگ و لعابی جدید به نمایش گذاشته می شود؛ در رقابت با زن های دیگر عقب می مانید و توجّهِ شوهرتان به تدریج به آن افراد جلب می شود. پس اگر می خواهید تنها خانمی باشید که بر سرزمین قلب شوهرتان حکومت می کند، مانند دوران مجرّدی و بیشتر به خودتان رسیدگی کنید.

فرقی نمی کند که چند سال همسرتان را می شناسید. نباید تنها به این دلیل که با او احساس راحتی می کنید، خودتان را رها کرده و دیگر مثل سابق به ظاهرتان نرسید. شما باید «همیشه» بیشترین تلاش خود را کنید تا زیباتر از همیشه به نظر آیید. همیشه به این فکر کنید که دیدار اول تان است. سعی کنید دل شوهرتان را هر روز بیشتر به دست آورید. اگر شما برای ظاهر و زیبایی تان ارزش قائل شوید، از نظر دیگران نیز زیبا خواهید بود. باید در خانه خود را آراسته نگاه دارید و به ظاهر خود بیشتر اهمیت دهید و از نظر روحی فردی پرانرژی باشید. همه این کارها نه تنها به دوام زندگی زناشویی شما کمک می کند، بلکه سبب اعتماد به نفس بالای شما می شود. لازم نیست ساعت ها به آرایش کردن و لباس خوب خریدن و پوشیدن اختصاص دهید. همین که پیش از آمدن همسرتان، آرایش مختصری نمایید و خود را خوشبو کنید و لباس مرتّبی بپوشید، کافی است. این را جزء اصلی برنامه روزانه خود قرار دهید و هیچ وقت از آن غافل نشوید.

اینکه مشغول بودن شوهرتان در فضای مجازی باعث ناراحتی شما شده، طبیعی است. اما برای انتقام‌گیری، نیازهای شوهرتان را هدف قرار ندهید. پس نپختن غذا یا قطع روابط زناشویی را وسیله انتقام قرار ندهید.

برای بهتر کردن رابطه تان با همسرتان توصیه های زیر را انجام دهید:

- روش‌های صحیحِ تشویق، تشکرکردن، انتقاد و پیشنهاد صحیح را یادبگیرید و آن‌ها را تمرین کنید.

هنگام انتقاد از شوهرتان نکات زیر را رعایت نمایید:
- از رفتار انتقاد کنید نه از شخصیت همسرتان
شخصیت هر فردی تقریبا ثابت و پایدار است. اما رفتار فرد، موقتی و قابل تغییر می باشد. به جای استفاده از جملاتی که شخصیت همسر را هدف قرار می دهد، هنگام انتقاد از رفتار قابل مشاهده همسرتان انتقاد کنید تا حساسیت زیادی ایجاد نکند.
مثال انتقاد از شخصیت همسر: بی احساسی هستی، خودخواه هستی، تنبل هستی.
اگر از شخصیت او انتقاد نمایید، او با خود فکر می کند که «من که در نظر همسرم شخصیت بدی دارم و قابل تغییر نیستم، چرا باید برای تغییر و رضایتِ زنم تلاش کنم؟»

هنگام انتقاد از رفتار همسر از قالب زير (روش xyz+خواسته) استفاده کنيد تا موثرتر باشد:
«وقتي که در موقعيتِ x ، عملِ y را انجام دادی، احساسِ z به من دست داد. ميشه کار ... را انجام دهی؟(خواسته)».
مثال: وقتی می بینم در خانه (x) زیاد در فضای مجازی هستی و با من صحبت نمی کنی(y) عصبانی ميشم و غصه می خورم(z). ميشه وقت بیشتری با من بگذرونی؟ (خواسته).

- خط قرمزها را حتی در بحث‌ها و مشاجره‌ها رعایت کنید. مثلا گاهی فرد برای عصبی کردنِ همسرش در دعوا حرف‌هایی را می‌زند که هیچگاه حاضر به انجامش نیست؛ اما با بازگوییِ آن‌ها قُبح و زشتیِ مساله برای هر دو نفر ریخته می‌شود.
- مبنا را بر اعتماد متقابل به یکدیگر قرار دهید نه بر بی‌اعتمادی. هر شکّی را بدونِ دلیلِ محکم، تبدیل به یقین نکنید (موبایل همسرتان را چک نکنید).

- نظر شوهرتان را در خصوص زنان دیگر با واکنش تند پاسخ ندهید. بلکه از منظور اصلی او به نفع تقویت رابطه خودتان استفاده کنید.

- عبارت‌های «دوستت دارم» و «از تو ممنونم» را هیچ وقت فراموش نکنید و آن‌ها را در ارتباط با همسرتان دائماً به کار ببرید.

- همسرتان را با دیگران مقایسه نکنید.

گاهی برای حلّ یک مشکل نباید مستقیم به سراغ آن رفت و سریع واکنش نشان داد؛ زیرا این کار باعث می شود که وضعیت وخیم تر شود. اگر شما برای مقابله با این مشکل، به همسرتان زیاد اصرار کنید که تو با زنی دیگر در رابطه هستی، او این مسأله را انکار می کند. شما نیز ممکن است مانند برخی خانم ها تلاش زیادی به خرج دهید تا رابطه شوهرتان با زنی دیگر را ثابت کنید و برای این موضوع مدرک و سند به دست آورید. اما این کار به غیر از به هم ریختنِ اعصابتان و تیره شدن رابطه شما با همسرتان هیچ فایده ای ندارد. به جای این کار، باید به صورت غیرمستقیم این مشکل را حلّ کنید. حلّ غیرمستقیم این مشکل، همان انجام راهکارهای بالاست.