همسرم می خواهد مدافع حرم شود

پرسش: همسرم قصد دارد مدافع حرم شود. ولی من به خاطر علاقه ای که به او دارم نمی توانم بپذیرم. اگر مانع او شوم گناه کرده ام؟


پاسخ: قرآن کریم از جهاد فی سبیل الله تعبیر به تجارتی کرده است که در هر حال سودآور خواهد بود. چرا که یا ختم به پیروزی و یا به شهادت میشود.

«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا هَلْ أَدُلُّكُمْ عَلَى تِجَارَةٍ تُنْجِيكُمْ مِنْ عَذَابٍ أَلِيمٍ؛ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ تُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ؛ يَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَ يُدْخِلْكُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ وَ مَسَاكِنَ طَيِّبَةً فِي جَنَّاتِ عَدْنٍ ذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ؛ وَ أُخْرَى تُحِبُّونَهَا نَصْرٌ مِنَ اللَّهِ وَ فَتْحٌ قَرِيبٌ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنِينَ؛ اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد آيا شما را بر تجارتى راه نمايم كه شما را از عذابى دردناك مى ‏رهاند. به خدا و فرستاده او بگرويد و در راه خدا با مال و جانتان جهاد كنيد اين [گذشت و فداكارى] اگر بدانيد براى شما بهتر است. تا گناهانتان را بر شما ببخشايد و شما را در باغهايى كه از زير [درختان] آن جويبارها روان است و [در] سراهايى خوش در بهشت هاى هميشگى درآورد اين [خود] كاميابى بزرگ است. و [رحمتى] ديگر كه آن را دوست داريد يارى و پيروزى نزديكى از جانب خداست و مؤمنان را [بدان] بشارت ده.»(1)

محبت شما نسبت به همسرتان کاملا طبیعی و بجا است. اما نکته اینجا است که محبت همسران شهدای مدافع حرم نسبت به آنها کمتر از شما نبوده است و حتی چه بسا بیشتر هم بوده است. بنابراین باید به دنبال عاملی باشیم که آنها را راضی به مجاهده آنها و صبور بر شهادت آنها کرده است. این عامل چیزی جز محبت شدیدتر آنها نسبت به خداوند و اهل بیت(علیهم السلام) نیست.

«وَ الَّذينَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِلَّه‏؛ و کسانی که ایمان می آورند محبتشان نسبت به خداوند شدیدتر است.»(2)

بنابراین اگر جهاد به عنوان یک واجب عینی بر همسر شما تکلیف شده باشد ممانعت شما معصیت خداوند و مستوجب عذاب خواهد بود.

«قُلْ إِنْ كانَ آباؤُكُمْ وَ أَبْناؤُكُمْ وَ إِخْوانُكُمْ وَ أَزْواجُكُمْ وَ عَشيرَتُكُمْ وَ أَمْوالٌ اقْتَرَفْتُمُوها وَ تِجارَةٌ تَخْشَوْنَ كَسادَها وَ مَساكِنُ تَرْضَوْنَها أَحَبَّ إِلَيْكُمْ مِنَ اللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ جِهادٍ في‏ سَبيلِهِ فَتَرَبَّصُوا حَتَّى يَأْتِيَ اللَّهُ بِأَمْرِهِ وَ اللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الْفاسِقين‏؛ بگو: «اگر پدران و فرزندان و برادران و همسران و طايفه شما، و اموالى كه به دست آورده‏ايد، و تجارتى كه از كساد شدنش مى‏ترسيد، و خانه هايى كه به آن علاقه داريد، در نظرتان از خداوند و پيامبرش و جهاد در راهش محبوبتر است، در انتظار باشيد كه خداوند فرمان(عذاب) خویش را به اجرا در آورد و خداوند جمعيّت نافرمانبردار را هدايت نمی كند.(2)

اما اگر تنها واجب کفائی باشد(همانطوری که در مورد اکثر مدافعین حرم صدق میکند) شما میتوانید مانع حضور همسرتان در این جهاد شوید. اما به هر حال توفیق بزرگی را از خودتان و همسرتان سلب کرده اید.

پی نوشت ها:

  1. صف، آیات 10-13.
  2. بقره، 165.
  3. توبه، 24.
  4. http://www.askdin.com/showthread.php?t=65420&p=1024087&viewfull=1#post10...