احادیث شیعه

با توجه به حدیث «هل الدین الا الحب و البغض» که تولی و تبری اصل دین هستند و هر دو مکمل یکدیگر، سوال این است که: در منظر آیات و روایات شریفه از قرآن کریم و معصومین گرامی علیهم السلام ، کدام یک از این دو ( تولی و تبری ) با اهمیت تر از دیگری است ؟

شهر جواب ـ قبل از شروع پاسخ، بیان این نکته لازم است تولی و تبری در این‌جا هم در مفهوم کلی که شامل دشمنان دین می‌شود و هم در مفهوم خاص آن که دشمنان آل پیامبر هستند، مورد توجه قرار می‌گیرد.

روایتی درباره آگاهی اموات از زائرین آنان و این که سلام آن‌ها را می‌شنوند، وجود دارد؟

شهر جواب ـ روایات مختلفی وارد شده‌ است؛ دو مورد از باب نمونه: عن محمد بن مسلم قال قلت لأبي عبد الله (علیه السلام) نزور الموتى فقال نعم قلت فيسمعون بنا إذا أتيناهم قال إي و الله إنهم ليعلمون بكم و يفرحون بكم و يستأنسون إليكم قال قلت فأي شي‏ء نقول إذا أتيناهم قال قل اللهم جاف الأرض عن جنوبهم و صاعد إليك أرواحهم و لقهم منك رضوانا و أسكن إليهم من رحمتك ما تصل به وحدتهم و تؤنس به وحشتهم إِنَّكَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ

روایت «خداوند کریم تر از ان است که بنده را به خاطر نعمت‌هایی که به او می‌دهد بازخواست کند و منظور از نعمت‌ها دین اسلام و ما اهل بیت هستیم» از کدام کتاب و کدام معصوم است»؟

شهر جواب ـ روایت مورد اشاره شما در ذیل آیه هشتم سوره تکاثر آمده است. متن و ترجمه آیه کریمه و روایت مورد اشاره شما چنین است: «ثُمَّ لَتُسْئَلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعيمِ» «سپس در آن روز از نعمت‌هايى كه داشته‌ايد بازپرسى خواهيد شد»!