چرا شیعه و سنی اختلاف دارند؟

پرسش:

چرا شیعه و سنی اختلاف دارند. اختلافاتشان دقیقا در چه چیزهایی هست؟ چون به نظر می آید اختلافشان فقط سیاسی نیست و در عقاید و احکام هم اختلاف دارند.

 

پاسخ:

مهمترین اختلاف شیعه و اهل سنت، اختلاف در خلافت و جانشینی پیامبر(صلی الله علیه و آله) است؛ شیعیان امام علی(علیه السلام) را جانشین بلافصل پیامبر(صلی الله علیه و آله) میدانند اما اهل سنت معتقد هستند که بعد از پیامبر(صلی الله علیه و آله)، ابابکر از طریق بیعت و اجماع مسلمین به خلافت رسید.

 

فارغ از این مطلب تفاوت شیعه و سنی در تعریف امامت هم از اختلافات اساسی و عمیق بین شیعه  وسنی است. شروطی چون علم لدنی، عصمت و منصبی از جانب خداوند برای امامت را که از مسلّمات اعتقاد شیعه است اهل سنت نمی پذیرند.

 

همین اختلاف موجب شده است که روایات اهل بیت(علیهم السلام) در نگاه شیعه معصومانه تلقی شود، اما اهل سنت نهایتا ایشان را به عنوان راوی قبول دارند و برای کشف و استنباط احکام فقهی فقط به آیات قرآن و روایات نبوی استناد می کنند که بسیار محدود است و از احادیث فقهی امام باقر(علیه السلام) و امام صادق(علیه السلام) که زیربنای فقه را تشکیل می دهد بی بهره هستند.

 

بنابراین نوع نگاه اهل سنت و شیعه به اهل بیت(علیهم السلام) در ضرورت پیروی از ایشان موجب این اختلاف عمیق شده است. ائمه(علیهم السلام) علاوه بر فقه در بسیاری از تعالیم اعتقادی مثل توحید، جبر و اختیار، حدوث و قدم قرآن، و مانند آن دیدگاه حق را نشان داده و روشنگری کرده اند که محرومیت اهل سنت از این روایات موجب اختلاف در این حوزه شده است.

برای اطلاع بیشتر در این خصوص میتوانید به کتاب «درآمدی بر شیعه شناسی» نوشته استاد ربانی گلپایگانی مراجعه بفرمایید.

http://askdin.com/comment/1034769#comment-1034769