آیا گناه غیبت بزرگتر از 40 زنا است؟

پرسش: آیا گناه غیبت بزرگتر از 40 زنا است؟
 


پاسخ:
در ارتباط با مسأله غیبت آیات و روایاتی وجود دارد که نشان می دهد گناه غیبت گناه کوچکی نیست بلکه می توان آن را در مقایسه با گناهان دیگر بسیار بزرگ شمرد. یکی از گناهانی که غیبت با آن مقایسه شده و گناه غیبت بزرگتر یا شدید تر از آن دانسته شده است گناه بزرگ زنا است. هر چند این مقایسه از یک زاویه است نه از تمام زوایا اما اصل مقایسه نشان دهنده بزرگ بودن گناه غیبت می باشد. روایت مربوط به این مقایسه عبارت از:

«عَنْ أَسْبَاطِ بْنِ مُحَمَّدٍ بِإِسْنَادِهِ يَرْفَعُهُ إِلَى النَّبِيِّ (صلی الله علیه و آله) أَنَّهُ قَالَ الْغِيبَةُ أَشَدُّ مِنَ الزِّنَا فَقِيلَ يَا رَسُولَ اللَّهِ وَ لِمَ ذَلِكَ قَالَ صَاحِبُ الزِّنَا يَتُوبُ فَيَتُوبُ اللَّهُ عَلَيْهِ وَ صَاحِبُ الْغِيبَةِ يَتُوبُ فَلَا يَتُوبُ اللَّهُ عَلَيْهِ حَتَّى يَكُونَ صَاحِبُهُ الَّذِي يُحِلُّهُ»(1)
اسباط بن محمد با سند خود نقل مى‏كند كه پيامبر خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود: غيبت شديدتر از زنا است. گفته شد: يا رسول اللَّه اين براى چيست؟ فرمود: زناكار توبه مى‏كند و خدا توبه او را مى‏ پذيرد، ولى غيبت‏ كننده توبه مى‏كند و خدا توبه او را نمى‏ پذيرد تا وقتى كه غيبت‏ شونده او را حلال كند.

همانطور که اشاره شد مقایسه فوق صرفا از یک ناحیه است و آن پذیرش توبه زناکار در ارتباط مستقیم با خدا و عدم پذیرش توبه غیبت کننده در ارتباط مستقیم با خداست. به این بیان که غیبت کننده علاوه بر اینکه از خدای خویش باید عذر خواهی کند از بنده خدا( غیبت شونده) نیز باید معذرت خواهی کند و حلالیت بطلبد تا خدای سبحان بتواند توبه او را بپذیرد. زیرا حق الناس با حق الله متفاوت است و هر یک نیازمند توبه و عذر خواهی جداگانه است. لذا نمی توان از این روایت گناه غیبت را از همه زوایا و ابعاد بزرگتر از گناه زنا دانست بلکه جرم زنا به مراتب از وجوه و زوایای دیگری بزرگتر از گناه غیبت است و این مطلب بر اهل ایمان پوشیده نیست. لذا نمی توان مجوز ارتکاب زنا را برای فرار از گناه غیبت از روایت مذکور دریافت کرد.

در پایان لازم به یادآوری است که روایتی که گناه غیبت را با چهل زنا مقایسه کرده باشد در منابع روایی وجود ندارد. بلکه گناه دیگری با عنوان «ربا» با 40 زنا مقایسه شده است و گناه ربا بزرگتر از آن دانسته شده است. روایت آن عبارت است از:
قَالَ أَبُو جَعْفَرٍ(علیه السلام):‏ «دِرْهَمٌ رِبًا أَعْظَمُ عِنْدَ اللَّهِ مِنْ أَرْبَعِينَ‏ زِنْيَة»(2) امام باقر(علیه السلام) فرمودند: یک درهم ربا نزد خدا بزرگتر از چهل زناست.


پی نوشت ها
1. ابن بابويه، محمد بن على، الخصال ، مصحح: علی اکبر غفاری، ناشر: جامعه مدرسین، 1362ش، چاپ: اول، قم، ج‏1 ؛ ص63.

1. اشعرى قمى، احمد بن محمد بن عيسى، النوادر(للأشعري) مصحح: مدرسه امام مهدی(علیه السلام)، ناشر: مدرسه امام مهدی(علیه السلام) 1408ق، چاپ: اول، قم، ص 162.

http://www.askdin.com/showthread.php?t=64877&p=1017129&viewfull=1#post10...