ازدواج موقت برای دانشجویان

سؤال:
سلام خسته نباشید به نظر شما دانشجویانی که در شهر های دیگر درس می خوانند بهتر نیست کسی را پیدا کنند که هم خانه داشته باشد و هم نیاز به شوهر داشته باشد که پسر دانشجو همانجا درس بخواند و تنها نباشند و همان پول را که می خواهند به خانه دانشجویی بدهند به آن خانم بدهد (بابت ازدواج موقت) چون در خوابگاه ها انواع و اقسام انحرافات وجود دارد؟

 


پاسخ:
آنچه فرمودید در عالم واقع ممکن است و حتی شرعا نیز اشکالی ندارد ولی باید توجه داشت ازدواج موقت آسیب‌های فراوانی برای جوانان مجردی چون شما به‌ لحاظ روانشناختی در پی دارد. عدم پذیرش روانی زندگی مشترک، تحریک بر انحرافات جنسی دیگر، ترس دائمی طرفین ازدواج موقت، ایجاد وابستگی‌های عاطفی بعد از اتمام زمان ازدواج موقت، عدم حصول آرامش مد نظر در ازدواج، مسائل قانونی و مهر و ... را می‌توان به‌عنوان بخشی از این آسیب‌ها برشمرد و باید توجه داشت جبران آسیب‌‌های روانشناختی به مراتب نیاز به زمان طولانی هم برای دختر و هم برای پسر دارد.

بله! قبول داریم محیط برخی از خوابگاه ها محیط مناسبی برای جوانان متدین نیست ولی از طرفی نباید از چاله به چاه بیفتیم.

از طرفی همان‌طور که می‌دانید و می‌بینید شرایط فعلی حاکم بر جامعه ازدواج موقت را نوعی بهره‌کشی جنسی از زنان می‌داند و آن را یک امر نابهنجار مطرح می‌کند. با توجه به این شرایط رفتن افراد به سمت این نوع از ازدواج موجب نگرش منفی جامعه به آن‌ خواهد شد و این تبعات منفی از جمله: گسترش روابط خارج از چارچوب این ازدواج، نداشتن چارچوب قوی برای اجرای سیاست‌های این ازدواج، نداشتن دید مثبت زنان به این موضوع و... خواهد داشت.

برادر گرامی! توصیه به ازدواج موقت برای فرار از مشکلات خوابگاه نوعی پاک کردن صورت مسئله ( و البته ایجاد یک مسئله بزرگتر) است. چه بسا جوانان متدینی چون شما توان تغییر محیط خوابگاه را داشته و کارهای فرهنگی خوبی در راستای تغییر این محیط انجام دهند.

اساس برنامه ی زندگی در اسلام آن است كه ازدواج به صورت دائم صورت بپذيرد و اين چنين نهادي است كه موجب آرامش و آسايش و تعادل واقعي روحي مي شود. «وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها ...از آيات و نشانه‌هاي حكيمانة خداوند متعال اين است كه براي شما از جنس خودتان همسراني قرار داد، تا در كنار آنان آرامش يابيد»(1) پس به جوانان عزیز توصیه می کنیم بجای فکر کردن به مسیرهای غیر منطقی به ازدواج موقت و فراهم کردن شرایط آن فکر کنند.
--------------------------------------------------------------
پی نوشت:
1. روم: 21.

http://www.askdin.com/showthread.php?t=64538&p=1010839&viewfull=1#post10...