در این اوضاع و در مقابله با شبهات چه وظیفه ای داریم؟؟

سوال:
ما گاهی در مواجهه با کانال ها و شبکه های شبهه افکن ایمانمان سست می شود در این اوضاع و در مقابله با این فضا ها چه وظیفه ای داریم؟؟

 


جواب:
در مرحله اول بايد محيط خود را سالم کنيم و از همنشيني با افرادي که چه سهوا و چه عمدا به تخريب مباني ديني ما و ايجاد شبهه و ... مي پردازند خودداري کنيم و اگر در جايي هستيم که به خاطر موقعيت شغلي يا تحصيلي و يا خانوادگي بايد با آنها هم کلام و همنشين شويم از ورود در بحث هاي ديني با آنها بپرهيزيم و اگر آنها خواسته و يا نا خواسته وارد اين بحث ها شدند سخن را قطع کرده و يا مجلس را ترک کنيم و مخصوصا در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی از عضویت در گروه های شبهه افکن به جداً خود داری کنید.

وقتي به قرآن مراجعه مي کنيم قرآن يک دستور بسيار مهم براي کساني که در محيط هاي شبهه افکن زندگي می کنند دارد :
« وَ قَدْ نَزَّلَ عَلَيْكُمْ فِي الْكِتابِ أَنْ إِذا سَمِعْتُمْ آياتِ اللَّهِ يُكْفَرُ بِها وَ يُسْتَهْزَأُ بِها فَلا تَقْعُدُوا مَعَهُمْ حَتَّى يَخُوضُوا في‏ حَديثٍ غَيْرِهِ إِنَّكُمْ إِذاً مِثْلُهُمْ إِنَّ اللَّهَ جامِعُ الْمُنافِقينَ وَ الْكافِرينَ في‏ جَهَنَّمَ جَميعا»(1)
در کتاب نازل کرديم براي شما که وقتي ديديد به آيات الهي تمسخر مي کنند و به آن کفر مي ورزند با آنها همنشيني نکنيد تا اين که آنها در حرف و گفتار ديگري وارد شوند اگر با آنها همنشين شويد شما همانند آنها هستيد به درستي که خدا منافقين و کافرين را در جهنم با هم جمع مي کند.
«إِذا رَأَيْتَ الَّذينَ يَخُوضُونَ في‏ آياتِنا فَأَعْرِضْ عَنْهُمْ حَتَّى يَخُوضُوا في‏ حَديثٍ غَيْرِهِ وَ إِمَّا يُنْسِيَنَّكَ الشَّيْطانُ فَلا تَقْعُدْ بَعْدَ الذِّكْرى‏ مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمين‏»(2)
وقتي که کساني که در آيات الهي به باطل خوض مي کنند را ديدي از آنها کناره بگير تا اين که وارد حرف ديگري غير از آن شوند و اگر شيطان تو را از اين کار به فراموشي افکند وقتي که به ياد آوردي اين مطلب را ديگر کار خود را ادامه نده و با آن قوم ظالم همنشيني نکن .

در دو آيه فوق به روشني خدا همنشيني با افراد شبهه افکن را ممنوع کرده است گاه اين همنشيني فيزيکي است گاهي در دنياي مجازي صورت مي گيرد.
متاسفانه برخي از جوان ها به بهانه اين که حرف مخالفين را بايد شنيد و آنگاه جواب گفت وارد اين فضا ها مي شوند و چون تخصصي هم ندارند گرفتار شده و ذهن و فکرشان آن نظام خود را از دست مي دهد و متاسفانه گمراه مي شوند.

انساني که بدن قوي مقابل ميکروب ندارد بايد در مقابل ميکروب خود را محافظت کند شبهات ويروس ها و ميکروب هاي روح انسان هستند.
فردي که بدنش دربرابر مريضي ها و ويروس ها ضعيف است و زود آن را جذب مي کند و بيمار مي شود و به تعبير ديگر از لحاظ ايمني پايين است بايد در محيط هاي ويروسي و ميکروبي رفت و آمد نکند هر غذايي نخورد دائم قرص و دواي تقويتي بخورد از ماسک استفاده کند و هر چند يک بار خود را به پزشک نشان دهد.

اين وضعيت يک فرد است که بدنش در برابر بيماري ها حساس است حال اگر کسي روحش در برابر عقايد انحرافي و شبهات حساس بود چه بايد بکند؟

دقيقا همان کارها را براي روحش انجام دهد: هر کتابي را نخواند و به هر محيط پر از شبهه وارد نشود با هر آدم بي دين و مشکل داري رفيق نشود دائم بر عقايد حقه اي که آنها را با دقت تحقيق کرده و به دست آورده است مرور داشته باشد در مشکلات اعتقادي که برايش پيدا مي شود با کارشناسان اعتقادي گفتگو کند و هر گاه يک فکري به سراغ ذهنش آمد به سرعت تحت تاثير واقع نشود و روي آن تحقيق کند و درستي و نا درستي ان را تحقيق کند

اما تازماني که به اين مرتبه نرسيده ايد که بتوانيد پاسخگويي کنيد و از معارف حقه دفاع کنيد بهترين راه سالم سازي محيط و دور بودن از کانون شبهات است.
ورود افراد مبتدي و کساني که متخصص در امر دين نيستند و به شبهات و شيوه هاي القاء و پاسخ آنها تسلط ندارند به محيط هاي مسموم معارضان دين و عقايد ديني ثمره اي جز تخريب داشته هاي اعتقادي آن فرد و تزلزل در رفتار و اعمال ديني او نخواهد داشت.
يک مدت اين کار انجام دهد تا روحش در مسير صحيح آرام گيرد و بتواند در مسير خود مستقر شود.
اما در ادامه مسير مومن بايد از نظر مطالعه و تقويت پايه هاي علمي و معرفت ديني بايد به جايي برسد که بتواند در مقابل اين هجمه ها بايستد و جواب بدهد (مطالعه و بالا بردن معرفت ديني)

براي شروع کتاب «چرا دين؟ چرا اسلام؟ چرا تشيع؟» از استاد حميد رضا شاکرين را توصيه مي کنم.

براي بحث عقايد اسلامي - که دين اسلام توصيه مي کند تحقيقي باشد نه تقليدي- چند کتاب معرفي مي شود:
1- 50 درس اصول عقايد براي جوانان (تاليف آيه الله مکارم شيرازي)
2- اصول عقايد استاد قرائتي
3- شيعه در اسلام (علامه طباطبايي)
4- منشور عقائد اماميه(آيه الله سبحاني)
5- اسلام و انسان معاصر (علامه طباطبايي)
6- آموزش عقايد (مصباح يزدي)
7- جهان بيني توحيدي، (استاد شهيد مطهري)
8- شناخت اسلام (شهيد بهشتي)

اما نکته ای که که درباره این گونه شبهات و کانال های شبهه افکن باید عرض کنیم:
اين کانال ها ساخته و پرداخته سرويس ها و بنگاه هاي توليد و پخش شبهه است دشمن چند وقتي است که از راه القاي شبهات طولاني سعي در بر هم زدن آرامش رواني جامعه و گرفتن قدرت تفکر از آنها کرده است . آنها با پرگويي و در هم آميختن جملات متعدد سعي در سست کردن اتقادات مذهبي و انقلابي جوان ها دارند اين پر گويي‌ها به اين سه دليل مي‌ باشد:
اول – القاي تعدادي شبهه‌ي متفرق که مخاطب نداند به کدامش توجه و تمرکز کند.

دوم – مخاطب گمان کند لابد گوينده حرفي براي زدن دارد که اينهمه پرگويي کرده است.

سوم- آن که پاسخ دهنده نتواند تصميم بگيرد که حالا به کدام يک پاسخ دهد؟ و اگر بخواهد همه را فراز به فراز تحليل و پاسخ دهد بايد صد صفحه درباره آن مطلب بنويسد.

پس، تنها راه همين است که بصير باشيم و منفعل هر نوشتاري نگرديم (و ديگران را از اين روش وشيوه دشمن آگاه کنيم) و اهميت نداده و نادانسته براي ديگران ارسال ننماييم تا آنان خوشحال شده و به ما بخندند.
بايد اين شبهه افکن ها بدانند، بفهمند و کاملاً حس کنند که مخاطبين آنها، مردمي هوشيار و بصير هستند، و دیگر این حربه ها کارایی ندارد.

پی نوشت ها:
1-نساء: 140
2- انعام:68

http://www.askdin.com/showthread.php?t=64247&p=1011050&viewfull=1#post10...