آیامی توانم مقابله به مثل کنم و سخن چینی کنم ؟


پرسش:
در خانواده ما یک نفر از اقوام هست که بین من و یکی از بستگان سخن چینی می کند، و البته این شخص توی فامیل به دروغگو -حسود- بخیل و.. معروف هست و یک جور بیمار روانی هست.
آیامی توانم مقابله به مثل کنم و سخن چینی کنم ؟


پرسش:
الف: شما به هیچ عنوان، نباید سخن چینی کنید و مقابله به مثل نمایید. زیرا سخن چینی از گناهان کبیره است. قرآن مجيد در نكوهش سخن چينی می فرمايد: «وَيْلٌ لِكُلِّ هُمَزَةٍ لُمَزَةٍ (1)وای بر هر عيب جوی سخن چين»
رسول خدا (صلی اللّه عليه و آله و سلم) در این زمینه فرموده اند: «أَ لَا أُنَبِّئُكُمْ بِشِرَارِكُمْ قَالُوا بَلَى يَا رَسُولَ اللَّهِ- قَالَ الْمَشَّاءُونَ بِالنَّمِيمَةِ الْمُفَرِّقُونَ بَيْنَ الْأَحِبَّةِ الْبَاغُونَ لِلْبُرَآءِ الْمَعَايِب‏ (2)


آيا شما را به بدترين افرادتان آگاه نكنم؟ عرض كردند: بله ای رسول خدا. فرمود: بدترين افراد آنهايی هستند كه به سخن چينی می روند و در ميان دوستان جدايی می افكنند و در جستجوی عيب برای افراد صالح و پاكدامن اند.»

اميرمؤمنان (عليه السّلام ) در این زمینه نیز فرموده اند: «شِرَارُكُمُ الْمَشَّاءُونَ بِالنَّمِيمَةِ- الْمُفَرِّقُونَ بَيْنَ الْأَحِبَّةِ الْمُبْتَغُونَ لِلْبُرَآءِ الْمَعَايِب‏ (3)

بدترين شما كسانی هستند كه سخن چينی می كنند و ميان دوستان جدايی می افكنند و دنبال عيوب افراد پاكدامن می روند.»
ب: سعی کنید کمتر پیش چنین شخصی صحبت نمایید و در حد ضرورت با وی سخن بگویید.
ج: اجازه ندهید، آن شخص پشت سر دیگران حرف بزند. یعنی گاهی اوقات همین سکوت کردن یعنی چراغ سبز نشان دادن به این نوع افراد که به گناه سخن چینی ادامه بدهند. لذا انسان باید خیلی محترمانه و مودبانه به این نوع افراد تذکر بدهد، که لطفا پشت سر دیگران سخن نگویید یا با عوض نمودن بحث، اجازه سخن چینی ندهد.
د: با توجه به این که به تعبیر شما، شخص مذکور به دروغگو، حسود، بخیل و... شناخته شده است و یک بیمار روانی است، لذا دیگران هم اهمیتی به حرف های او نخواهند داد و حسابی برای سخنانش باز نمی کنند.
پی نوشت:
1.همزة/1.
2.كلينى، محمد بن يعقوب‏، الكافي (ط- الإسلامية)،ج2،ص369، دار الكتب الإسلامية، تهران‏، 1407 ق‏.
3.همان
.

http://www.askdin.com/showthread.php?t=64034&p=1003084&viewfull=1#post10...