قرآن به جای اینکه مایه آرامش من شود باعث عذاب و استرس من شده

پرسش:

دو سال پیش خداوند من را در وادی حفظ قرآن قرار داد. چند ماه اول همه چیز به خوبی پیش می رفت. هم در حفظ موفق بودم و هم مشکلات زندگی ام به برکت قرآن حل و فصل می شد. تا اینکه به خاطر توانایی ام در حفظ، معلم دوره تصمیم گرفت میزان حفظ روزانه ام را به یک صفحه افزایش دهم. با اینکه برام سخت بود قبول کردم و تا چند روز ادامه دادم. اما پس از مدت کوتاهی به طور کلی انگیزه ام را برای حفظ از دست دادم و نتوانستم سمت قرآن بروم. قرآن به جای اینکه مایه آرامش من شود باعث عذاب و استرس من شده بود. ترس از دست دادن محفوظات قبلی، استرس عقب ماندن از دوره، نگاه اطرافیان ...... خیلی اذیتم میکند.
لطفا کمکم کنید . راهنماییم کنید . چطور این حس کسالت باری که به حفظ و قرائت قران دارم را از خودم دور کنم ؟پاسخ: وضعیتی که برای شما بعد از تغییر برنامه حفظتان به وجود آمده کاملا طبیعی و البته ناراحت کننده است. حفظ قرآن علی رغم آثار و برکات زیادی که دارد به هیچ عنوان یک مطالبه عمومی از همه مسلمانان نبوده و نیست. بلکه یک سنت استحبابی و داوطلبانه است. برای انجام این کار هر فرد باید ظرفیت و توان خود را در نظر بگیرد تا اشتیاق به قرآن و نشاط و لذت قرائت و حفظ آن را از دست ندهد.

بحمد الله در رابطه با قرآن اموری همچون تجوید، قرائت، مفاهیم، حفظ و ... در میان ما مسلمانان رایج و پررونق است و سالانه مسابقات زیادی در این زمینه ها برگزار می شود. اما آنچه در روایات به عنوان تاکید اول و اولویت نخست برای مسابقه دادن در آن به ما توصیه شده است عمل به قرآن است.
امیرالمومنین(علیه السلام) میفرماید:

«اللَّهَ اللَّهَ فِي الْقُرْآنِ‏ فَلَا يَسْبِقَنَّكُمْ‏ إِلَى الْعِلْمِ‏ بِهِ غَيْرُكُم‏؛ شما را به خدا شما را به خدا درباره قرآن! نگذارید دیگران در عمل به قرآن از شما جلو بیفتند.»(1)

قرائت و حفظ و مفاهیم همگی مقدمه برای انس و آشنایی بیشتر با قرآن و عمل به قرآن است. بنابراین توصیه ما به شما این است که:

تا پیدا کردن آرامش نفس و نشاط روحی حفظ قرآن را کنار بگذارید و از اینکه پیش بینی و برنامه ریزی شما برای حفظ کامل قرآن به تاخیر افتاده است به هیچ عنوان احساس ناراحتی نکنید. شما از این پس هدف مهم تر و نیت خالص تری را در رابطه با قرآن تجربه میکنید و میخواهید بتوانید به خاطر خدا آیات قرآن را نه فقط در صفحه ذهن که در صحنه زندگی نقاشی کنید.

ارتباط خود را با قرآن در قالب یک برنامه انعطاف پذیر و سبک و با اولویت مرور محفوظات ادامه دهید.

این وقفه ای که در برنامه حفظ شما پیش آمده و حالت بدی را که پیدا کرده اید به هیچ عنوان به خداوند نسبت ندهید بلکه اشتباهی از طرف خودتان بوده است که البته به سادگی قابل جبران است.

پی نوشت:
1. ابن شعبه حرانى، حسن بن على‏، تحف العقول، مصحح: غفارى، على اكبر، قم، جامعه مدرسین، ص198.