آیا عشق من واقعی است؟

سوال:
من نوجوانی هفده ساله ای هستم که حدودا پنج سالی است که عاشق دختری شده ام، حتی از همان قدیم هم علاقه ی خاصی به وی داشتم و از آن موقع به بعد فقط چند بار از یادم رفته است و تقریبا هر بار با دیدن وی عشق و علاقه ی من شعله ور گشته است لطفا راهنمایی کنید که آیا عشق من مجازی است یا نه، آیا برای ازدواج با ایشان می توانم فکر کنم؟!

پاسخ:
علاقه و عشق که یک تمایل درونی است، خیلی پر توان بوده و اگر موقع شکل گیری جهت آن هدایت و کنترل نشود، خیلی سخت و مشکل سازخواهد بود که شخص بعدا بیاید و قبول کند که عشق و علاقه او واقعی بوده بوده یا مجازی و یا بعبارتی چنین علاقه ای فایده ندارد و باید ترک شود.


به نظر می رسد بهترین ملاکی را که در مورد عشق و علاقه می توان مطرح کرد بررسی عاقبت اندیشی و نحوه شکل گیری این شدت علاقه با نگرش منطقی است. انسان موقعی که می خواهد به کسی علاقمند شود و یا چیزی را دوست داشته باشد، باید از مقدمات عقلی و منطقی استفاده کند. با این توضیح: من چرا باید کسی را دوست داشته باشم، این دوست داشتن چقدر مفید بوده و چقدر در جهت پیشرفت معنوی و اخلاقی من موثر بوده است و آیا فرد مقابل ارزش این قدر دوست داشتن را دارد. حد و ظرفیت فرد در این دوست داشتن چقدر باید باشد، آیا دوست داشتن من منطقی است یا از روی هوس بوده، آیا شخصیت فرد را از همه جوانب دیده ام یا نه و...

چنین پرسش هایی اگر در موقع شکل گیری علاقه و محبت و حتی در طول این دوران پرسیده شود، این علاقه تعدیل خواهد شد و باور فرد جهت عاقلانه به خود خواهد گرفت و همین مسئله در تصمیم صحیح موثر خواهد شد. علاقه محض باعث کوری عقل خواهد شد و در این موارد دیگر نمی توان واقعیت را به طور کامل دید و نتیجه منطقی گرفت.
حال خودتان ارزیابی کنید ببینید این فرد محبوب شما، چقدر شایسته دوست داشتن بوده و چقدر در رشد شما موثر خواهد شد. آیا علاقه شما جنبه احساسی دارد یا واقعا از روی عقلانیت است؟!


در کنار مباحث قبل باید خصوصیات اخلاقی و تناسبها را بسنجید و ببینید این انتخاب به صلاح شما هست یا نه؟
اگر علاقه شما معقول بوده و تناسب کافی و قوی اخلاقی و فکری برقرار است می توانید با مسیر ازدواج این علاقه را تامین کنید. اگر علاقه شدید( عشق) باعث تضعیف قدرت استقلال و فکری شما شود و نگذارد شما تصمیم منطقی و صحیح را اتخاذ کنید و موجب لغزش و افت در مسیر معنویت و ارزش های اخلاقی شود، چنین علاقه ای مضر بوده و مخرب خواهد شد. بنابراین باید این رابطه و علاقه به طور عاقلانه سنجیده شود و جوانب به طور کامل مورد ارزیابی قرار بگیرد و البته بهتر است با کمک یک مشاور متخصص شکل بگیرد، تا یک تصمیم منطقی و صحیح اتخاذ شود.

http://www.askdin.com/showthread.php?t=62166&p=976768&viewfull=1#post976768