سکوت قرآن کریم درباره ادیان شرقی

پرسش:

سلام چرا در قرآن از یهود و مسیحیت کلی حرف زده و شرک و کفر آنان را رد می کند و جریان مباهله راه می اندازد، اما از دین هندو با 6000 سال قدمت و بودا با 2500 سال قدمت که روی هم یک و نیم میلیارد نفر پیرو دارند حرفی نمی زند؟ آیا این حجم کفر و عدم حتی صحبت در مورد آن در قرآن با علم پروردگاری که بر عالم تسلط دارد در تضاد نیست؟

 

پاسخ:

ببینید پیش فرض سوال شما این است که هر چقدر که یک دین جمعیت بیشتری دارد باید بیشتر به آن بپردازیم در حالی که این اصلی که می فرمایید در جایی درست است که ما بخواهیم کتاب تاریخ ادیان بنویسیم. اما قرآن کریم کتاب تاریخ ادیان نیست، اصلا جمعیت ادیان در نگاه قرآن مهم نیست، چون نوع نگاهش فرق می کند. قرآن کتاب هدایت است و طبیعتا نگاهش و اولویتش آن موضوعاتی است که نقش پررنگ تری در سرنوشت و سعادت مسلمانان دارد. به همین خاطر از آنجا که نقش یهود در سرنوشت مسلمانان پررنگ تر است از یهود بیشتر از مسیحیت نام برده شده است در حالی که اصلا جمعیت یهود و مسیحیت قابل مقایسه با هم نیست.

 ادیانی چون بودیسم و هندوئیسم دو بُعد دارند، یکی بُعد معرفی و تاریخ آنهاست که هیچ ثمره ای برای مسلمانان ندارد و بنابراین نام بردن از آنها در قرآن لغو و بیهوده است. و دوم بُعد اعتقادی آنها که انکار خدا و معاد اخروی است که به صورت جدی در قرآن به آن پرداخته شده است. یعنی آن بُعدی که لازم بوده است را خداوند برای مردم بیان فرموده اما معرفی این ادیان و تاریخ آنها یک بحث علمی است که مسلمانان نیازی به آن ندارند و دردی از آنها دوا نمی کند، و باید در کتاب تاریخ ادیان بیان شود.

شما وقتی باور بنیادین(مبدأ و معاد) یک دین مثل بودیسم و هندوئیسم را ابطال کردید دیگر لازم نیست از جزئیات آن دین بحث کنید، تمام آن دین فرو می ریزد، اما یهود و مسیحیت همین خدا را قبول دارند، اصل نبوت را قبول دارند، در بطن جامعه اسلامی زندگی می کنند و به خاطر اشتراک در اعتقادات، و زندگی در یک جغرافیای مشترک دائما موضوعات مشترکی بین ایشان و مسلمانان مطرح می شود. همین جریان مباهله را قرآن رقم نزد، در جامعه اتفاق افتاد و بعد قرآن به آن اشاره نمود.

با این حال در بسیاری از آیات که یک قاعده کلی قرار است مطرح شود اصلا نامی از «یا ایها الذین آمنوا» یا «یا اهل الکتاب» نیست، بلکه می فرماید: «یا ایها الناس» یعنی «ای مردم» و در این آیات همه مردم را با هر دین و اعتقادی دارند خطاب قرار داده است.

 

http://askdin.com/comment/1048997#comment-1048997