وابستگی به فضای مجازی

سؤال:

 سه ماه پیش در فضای مجازی آقایی را پیدا کردم که دقیقا تمام نشانه های همسر خوب را داشت. اون آقا خیلی رسمی و مودبانه با من حرف زد و فهمیدم چقدر شبیه به هم هستیم. چند هفته همکاری می کردیم .من به او وابسته شدم و دوستش داشتم. تا اینکه دیدم در آن برنامه با خانم ها راحت صحبت می کند با اکانت جعلی وارد پی وی او شدم و دیدم که با همه خانم ها راحت صحبت می کند .از او متنفر شدم و کلی چیز بارش کردم و ارتباطم را با او قطع کردم. اکنون دلم می خواهد بفهمم خدا چرا با من اینکار را کرد؟

 

 

پاسخ:

ابتدا شايسته دانستيم به شما بابت اهتمامي كه به مشاوره در زمينه رابطه و ازدواج از خود نشان داده و قبل از هر اقدامي موضوع را با ما در ميان گذاشتيد، تشكر نماييم. اين اقدام شما خود مصداقي است از اهميت بالاي شما به مسأله ازدواج و سرنوشت آينده خود كه به راستي لزوم هوشياري و پرهيز از سطحي نگري را قبل از هر اقدامي مي طلبد.

 

 ازدواج يكي از مهمترين و سرنوشت‏ سازترين مسئله گستره زندگى هر انسان است. طبيعى است كه اگر اين امر مهم با در نظر گرفتن همه جوانب آن و بر اساس تحقيق، آگاهى و شناخت لازم از موقعيت و ويژگي هاي شخصي, خانوادگي و... خود و طرف مقابل و با رعايت نكات مهمى كه در انتخاب همسر بايد مدّ نظر قرار گيرد، انجام شود باعث خوشبختى و سعادت در زندگى مى‏گردد و اگر با اين مسئله مهم برخوردي سطحى, ناشيانه و احساسي صورت گيرد, پى‏آمدهاى ناگواري ببار خواهد آمد؛ لذا به نظر مي­رسد، شايسته باشد كه هر انساني بر اساس واقعيت‏ هاى موجود زندگى و امكانات و توانايى ‏هايش، به اين هدف مهم بپردازد.

 

خواهر محترم! شرایط سختی را سپری نموده اید و با تصوری که داشته اید به فردی علاقه مند شده اید که دل در گرو دیگران دارد و شاید اصلا هم به شما علاقه ای نداشته است، اما نکته ی مهم این است که چرا وقتی ما خودمان مسیر را به خطا می رویم (البته خیلی از ما آدمها اینگونه هستیم) همه چیز را به گردن خدای متعال می اندازیم و اینگونه می گوییم که : «دلم میخواد بفهمم خدا چرا با من اینکارو کرد؟» آیا واقعا این خواست خدا بود؟ یا اینکه خود شما به خطا رفته و در مسیر دیگری قرار گرفته اید؟ پس به این مطلب توجه داشته باشید که انسان دارای اراده است و باید سعی کند جهان واقعی خود را بشناسد و با ابزار شناختی که خداوند در اختیار او قرار داده حرکت نماید.

 

نکته ی دیگر اینکه يكي از راه هايي كه امروزه براي ارتباط دختر و پسر بعضاّ شايع شده و در نامه شما نيز بدان اشاره شده، چت است در اين زمينه گفتني است  اصل چت در صورتي كه منتهي به مفسده­اي نشود اشكال ندارد؛ ولي با توجه به حساسيت مسئله همسر گزيني و شرايط فراواني كه احراز آنها لازم است, بدست آوردن همسر مناسب؛ از اين طريق مشكل به نظر مي رسد, مگر اينكه در مراحل بعدي در مورد طرف مقابل تحقيقات رسمي صورت گيرد و شما از اين بابت مطمئن شويد كه همسر مورد نظر خود را يافته ايد.

 

در عين حال شما خوب مي دانيد خاستگاه اين شيوه خواستگاري و ازدواج از درون فرهنگ غربي است كه از بين رفتن پايه بنيادين خانواده، پاي بند نبودن به ارزش هاي ديني و وجود تفكر ليبرالي به معني آزادي خواهي در همه عرصه هاي زندگي مهمترين مشخصه آن است. آسيب هايي نظير ارائه اطلاعات غلط، بزرگ نمايي و يا مسكوت گذاشتن بعضي از موضوعات توسط يكي از طرفين به ديگري هنگام آشنايي و خواستگاري از جمله مسايلي است كه بايد نسبت بدان هشيار باشيد؛ زيرا هميشه خورشيد پشت ابر باقي نمي­ماند؛ لذا شايسته است روي مواردي كه به احتمال قوي پس از ازدواج روشن خواهد شد بيشتر تفكر گردد تا بي­گدار به آب نزده و براي فرار از تجرّد دست به كاري نزنيم كه مشكل را دو چندان كرده و خانواده­ها را نيز درگير سازد. راهكار شايسته است نكته اي را در قالب چند سؤال مطرح نماييم: چگونه و از طريق چه راهكار اطمينان بخشي فقط با تكيه بر اطلاعاتي كه در دنياي مجازي رد و بدل شده مي­توان به طرف مقابل براي امر مهم ازدواج اعتماد كرد؟! آيا به نظر شما پي بردن به كفويت در زمينه­هاي مختلفي كه لازمه زندگي مشترك است، از طريق چت قابل تصور است؟!

 

واقعا از کجا معلوم این فرد به شا اطلاعات صحیحی ارائه نموده و با شما کفویت داشته است؟

 

بنابراین خدای متعال را شاکر باشید که خیلی زود متوجه فریب او شده اید و این ارتباط را قطع نموده اید...

 

اکنون وقت آن است که او را فراموش نمایید و برای آینده و ازدواجی موفق دست به دعا بردارید.

http://askdin.com/comment/1037412#comment-1037412