اسلام برای دوران بلوغ انسان چه برنامه‌ای دارد؟

سؤال:

اسلام برای دوران بلوغ انسان چه برنامه‌ای دارد؟ آیا غیر از سرکوب میل جنسی گزینه دیگری را هم برای انسان قرار می‌دهد؟ یقیناً نوجوان (و احیاناً جوان) آماده ازدواج کردن نیست. خودارضایی هم که تحت هر شرایطی تحریم شده است. پس سیاست اسلام در این مورد چیست؟

 

پاسخ:

در پاسخ باید عرض نماییم که خداوند غريزه جنسي را در انسان قرار داده قدرت و توان مقابله با گناه را نيز در وجود وي قرار داده است بنابراين هر انساني بايد با عزم و همتي سترگ به مبارزه با گناه برخيزد و همواره كوشش كند كه براي اولين بار كه ميل به گناه آمد با جديت تمام در برابر آن مقاومت كند آن گاه به تدريج مبارزه آسان خواهد شد. گاهي اوقات ممكن است براي بعضي از افراد واقعا امكان ازدواج به هيچ وجه فراهم نشود، در اين صورت، قرآن كريم دستور به پاكدامني و عفاف مي دهد و مي‏فرمايد: « وَلْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لَا يَجِدُونَ نِكَاحًا حَتی يُغْنِيَهُمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ؛ و آنان که وسیله نکاح نیابند باید عفت نفس پیشه کنند تا خدا آنها را به لطف و فضل خود بی‌نیاز گرداند»(1) ، خداوند در اين آيه، صريحاً دستور به عفاف و خودنگهداري مي‏دهد و اين بهترين شيوه و روشي است كه با به كار بستن آن روح ايمان و تقوا در انسان پرورش مي‏يابد و سبب تقويت اراده و تسلط بر نفس مي‏شود و روحيه عفت در انسان زنده مي ‏گردد.

 

بنابراین سیاست اصلی اسلام بر این است که این میل از طریق ازدواج برطرف شود منتها اگر فردی چنین شرایطی را نداشته باشد، چاره ای جز خودکنترلی و عفاف نیست.

 

---------------------

 

پی نوشت:

 

1. نور: 33.

http://askdin.com/comment/1037592#comment-1037592