آیا دوباره حافظه ام مثل قبل می شود؟

سؤال:

از آخرین باری که خود ارضایی کردم یک ماه می گذرد، خواستم ببینم هنگام ترک کامل گناه چه کارهایی بهتر است که انجام دهم تا کامل از یادم برود و بتوانم درس بخوانم، آرامش چندانی ندارم و نمی توانم مثل قبل درس بخوانم حافظه ام هم مثل قبل قوی نیست. آیا دوباره حافظه ام مثل قبل می شود و می توانم مثل قبل درس بخوانم یا نه؟

 

پاسخ:

قبل از هر چيز بايد خدا را شاكر باشيد كه متوجه اشتباهتان شده ايد و از شر اين عادت زشت رهايي يافته ايد. همين پشيماني و پي بردن به اشتباه است كه شما را به سمت درمان اين مشكل كشانده و اين نشان از طينت پاك شما دارد كه با وجود اين گرفتاري توانسته‌ايد اين احساس را در خودتان حفظ كنيد و با تكيه بر آن ترك عادت نمائيد . قدر اين روحيه را بدانيد و در جهت حفظ و تقويت آن تلاش كنيد كه حتماً در زندگي آينده تان نيز موفق خواهيد بود .قدر خود را بدانيد چرا كه متأسفانه بسياري از جوانان هستند كه با تلاش فراوان و تجربه راههاي گوناگون و به دليل ضعف اراده هنوز نتواسته اند اين عادت زشت را ترك كرده و از عواقب شوم آن در امان باشند. ما نيز خدا را شاكريم كه به شما قدرت ترك اين عمل را عنايت فرموده است و اميدواريم با استعانت از حضرت حق در آينده نيز بر توفيقات شما افزوده شود. در پاسخ به پرسش خوبتان بايد عرض كنيم بله! با ترك كامل خودارضايي حافظه فرد نيز به حالت اوليه آن برخواهد گشت مشروط به اينكه ترك او واقعي باشد و دوباره خود را گرفتار آن نكند. اما بطور كلي در مورد عوارض و آسيب‌هاي خود‌ارضايي بايد خدمتتان عرض كنيم كه:

 

اولا: اين آسيب‌ها معمولاً مربوط به كساني است كه مدت زمان زيادي گرفتار اين انحراف جنسي‌بوده‌اند و يا شدت ابتلايشان بالا بوده است. حال كه تصميم قطعي بر ترك آن گرفته ايد به هيچ عنوان نبايد نگران عوارض آن باشيد. چرا كه اگر برخي از اين عوارض ايجاد شده باشند معمولاً بعد از ترك و به مرور زمان از بين خواهند رفت. بدن انسان مخصوصاً جوان توانايي جبران اين عوارض را دارد و دوباره خودش را بازسازي مي‌كند و به تدريج به وضعيت عادي برمي‌گردد ؛ البته به شرطي كه در تصميمتان بر ترك جدي باشيد و خداي ناكرده دوباره گرفتار خود‌ارضايي نشويد.

 

ثانيا : زمان جبران عوارض از يك شخص با شخص ديگر و همچنين بر اساس شدت گرفتاري متفاوت است. هر چه بدن قوي تر باشد و شدت گرفتاري قبلي نيز كمتر باشد، زمان جبران عوارض كاهش پيدا مي كند. همچنين خوردن مواد قندي مثل خرما، كشمش و عسل انجام ورزش روزانه، تفريح و گردش هاي سالم در بازگشت سلامتي شما بسيار مؤثر است. بدن انسان توانايي جبران عوارض را دارد ولي بايد توجه داشته باشيد كه عوارضي كه (مثل لاغري و ...) در طول زمان ايجاد شده به تدريج جبران خواهد شد و البته نبايد توقع داشته باشيد كه فورا جبران شود. بنابراين آنچه كه لازم است تذكر دهيم اين است كه بيش از حد خود را نگران نسبت به آنچه قبلا اتفاق افتاده نسازيد و استرس به خود راه ندهيد كه خود نگراني و استرس وسيله اي براي افزايش مشكلات شما خواهد بود و بهبود عوارض را به تاخير خواهد انداخت.

 

برادر عزیز! سعی خود را بر ورزش افزون کنید و از راهکارهای تقویت حافظه و همچنین مواد غذایی مقوی حافظه نیز کمک بگیرید. با این روند در زمان کوتاهتری به حالت سابقه باز خواهید گشت.

http://askdin.com/comment/1032074#comment-1032074