چگونه با خواهرم صحبت کنم؟

پرسش: مدتی است متوجه شده ام که خواهر کوچکم که 22 ساله است با یک آقای متأهل 40 ساله در فضای مجازی در ارتباط است. پیام هایشان را خواندم؛ متوجه شدم که به ایشان پیشنهاد ازدواج داده اند ولی خواهرم قبول نکرده ولی باز باهم صحبت می کنند، نمی دانم چگونه با خواهرم صحبت کنم اگر بفهمد پیام هایش را خوانده ام ناراحت می شود.  

 

 

پاسخ:

متاسفانه موضوع دوستی با مردان متاهل به عنوان یک پدیده اجتماعی گریبان گیر بعضی از خانم‌های مجرد و مطلقه شده و در حقیقت یک آسیب اجتماعی است.

 

دلایل گرایش دختران مجرد به مردان متأهل

 

عامل اصلی این پدیده تنهایی و کمبود محبت دختران در محیط خانه و رعایت نکردن بعضی اصول اخلاقی توسط زنان در ارتباط‌های اجتماعی شان، بالا رفتن سن ازدواج، سختگیری‌های افراطی و غیر اخلاقی بعضی والدین با قرار دادن شرایط غیر ارزشی برای خواستگاران، از جمله عوامل برجسته و تاثیرگذار در این باره است.

 

اگر خواهر شما فردی است که متوجه بشود از حریم شخصی اش اطلاع پیدا کرده اید؛ برافروخته می شود و نسبت به این مسئله فوق العاده حساس است و رابطه اش با شما خراب می شود، بنابراین باید گزینه به طور مستقیم بیان کردن مسأله را فراموش کنید؛ که به نظر می رسد همین گونه است.

 

برای غیرمستقیم بیان کردن این موضوع با خواهرتان، بهتر است اینگونه مطرح نمایید که فردی با شما مشورت کرده که متوجه شده؛ دخترش که هم سن و سال خواهر شماست اینگونه عمل می کند و شما از خواهر خود بخواهید که به نظرت، چه چیزی باعث شود که یک دختر در سن تو ، در فضای مجازی اینگونه ارتباط برقرار می کند. باب گفتگو و بحث را در  این مورد باز کنید.

 

در ابتدا از توهم عشق به جای علاقه سخن بگویید. که اینگونه علاقه ها حقیقی نیست. بلکه در بیشتر موارد شکل گیری چنین علاقه هایی در دختران به دلیل نیاز به همدل، وابستگی شدید و توهم است که به خاطر عواملی از جمله کمبود محبت، و احساس تنهایی ایجاد میگردد و به طور طبیعی باعث وارد شدن خسارت‌های فراوانی هم به خود شخص و هم به خانواده مردان متاهل خواهد شد.

 

اینکه خواهرتان به پیشنهاد ازدواج ایشان، پاسخ منفی داده اند؛ نشان از این موضوع دارد که به خیلی از مسائل واقف است ولی احتمالا وابسته شده است.

 

 فقط کافی است کمی به این مسئله واقع بینانه دقت کنند و توجه داشته باشند که در چنین رابطه‌ای، ممکن است خانم‌ها دچار مشکلات بیشتر و غیر قابل حلی شوند اول کار نمی‌خواستند که به طور جدی با او رابطه داشته باشند و در خیالبافی های خود همسری با او را تصویر کنند . مخصوصاً در مواردی که این رابطه از دوستی خیلی ساده و زیبایی که بین آن دو نفر بوده شکل گرفته باشد

 

 کم کم حرفهایشان جنبه‌های شخصی تر و حتی جنسی تر به خود می‌گیرند. مداوم از هم سوال می‌پرسند و درگیر هم هستند و نمی دانند که چرا دارند دزدکی با هم وقت می گذرانند. انگیزه خیلی از مردان برای خیانت تنها رابطه جنسی است.

 

به این مسأله نیز هشدار داده شود که اگر خانم آن آقا، از موضوع پی ببرد؛ ممکن است آبروریزی کند و مسائلی برای خواهرتان ایجاد نماید.

 

از طرفی خوب است خودشان را جای، همسر آن آقا در نظر بگیرند. چرا که بزرگان ما فرموده اند: هرآنچه برای خود می پسندی برای دیگران هم بپسند.

 

به لحاظ اخلاقی درست نیست که ایشان با مردی ارتباط داشته باشند که دارای زن و فرزند هستند و موظفند وقتشان را برای خانواده شان بگذارند. ولی خواهر شما رباینده این زمانها از این آقاست.

 

معمولا در این رابطه ها؛ افراد اقرار می کنند که هیچ رابطه نامشروعی شکل نگرفته و فقط دوستی است. اما باید بیان کرد که نمی شود لذتی نباشد و این رابطه ادامه دار شود. حتما لذاتی هر چند اندک، اما خوشایندشان وجود دارد که به این رابطه پایان نمی دهند و آن را بر همه ارتباط های دیگر مثل رابطه با دوستان و خانواده ترجیح می دهند.

 

چگونه این رابطه تمام شود؟

 

نیاز است که به اصولی و به دور از احساسات عمل شود. اتمام این رابطه معمولا می تواند سخت باشد. در ادامه راهکارهایی را ارائه داده ام که می تواند سختی های آن را راحت تر کند.

 

صحبت و گفتگو را پایان دهند.

 

با خود بیندیشد که چرا تصمیم گرفته تا این رابطه را تمام کند؟ حتی اگر نمی داند با او گفتگو نکند چراکه آقا اگر نخواهد از خانم جدا شود حتما خانم را مجاب می کند که با وی ادامه دهد.

 

وقتشان را با خانواده و دوستان بیشتر بگذرانند.

 

هنگامی که تصمیم به دل کندن از مرد متاهل گرفته شد، سعی شود تنها نمانند. با دوستان و خانواده زمان بیشتری را سپری کنند. اگر شخص مورد اعتمادی در اطرافشان دارند، در این مورد با او حرف بزنند و احساستشان را بیان کنند. اگر با کسی احساس راحتی ندارند می توانند افکار خود را بنویسند. ابراز و یا نوشتن احساسات کمک می کند که زودتر از این رابطه خارج شوند.

 

بر نیازها و اولویت هایشان تمرکز کنند.

 

فعالیت خودشان را افزایش دهند. یک رژیم متعادل، ورزش و هشت تا نه ساعت خواب شبانه بسیار سودمند است. همچنین می توانند با یوگا یا مدیتیشن استرس خود را مدیریت کنند. با مراقبت خوب از خودشان از لحاظ جسمی و ذهنی، این بحران را زودتر طی خواهند کرد.

 

به جای صرف زمان برای فکر کردن به رابطه ای که گذشته، تمرکز خود را بر یک سرگرمی یا شور و شوق جدید و یا یادگیری یک مهارت بگذارند.

 

سعی شود شرایط ازدواج ایشان فراهم گردد.

 

به او توجه و محبت بیشتری کنید. بخصوص از طرف جنس مخالف محرمی که در اطرافتان هستند مثل پدر، برادر و ...

 

برای نزدیک شدن به او و محبت بیشتر به او، بهتر است از چیزهایی شروع کنید که با شما درباره آن موضوع هم عقیده است. احساس نزدیکی با شما می تواند کمی از احساس تنهایی هایش بکاهد. سعی کنید با او همدلی کنید و به او بفهمانید که شرایطش را درک می کنید و نگرانش هستید. بهترین تکنیک برای اینکه با کسی همدلی کنیم این است که از خود بپرسیم اگر من در شرایط کنونی وی بودم، دوست داشتم چطور با من رفتار شود؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 

با پیامک های محبت آمیز شروع کنید و کم کم به صورت حضوری، با کلام محبت آمیز و حتی در آغوش گرفتنش و با وقت گذاشتن برایش، محبت تان را به ایشان نشان دهید. بگذارید احساس کند که فرد مهمی برای شماست و اوضاع و احوال او برای شما اهمیت دارد.

http://askdin.com/comment/1033409#comment-1033409