زیارت اربعین قبل از فرا رسیدن اربعین

پرسش: در پیاده روی اربعین برخی از زائرین به خاطر شلوغی و کمبود وسائل نقلیه و  ... قبل از اربعین بر می گردند. آیا ما این همه زحمت بکشیم و به عراق برویم و قبل از اربعین برگردیم ثواب زمان اربعین را از دست نداده ایم؟ آیا میتوان زیارت اربعین را صبح اربعین بعد از نماز صبح انجام داد تا به ازدحام جمعیت برخورد نکنیم؟

 

پاسخ: زیارت اربعین شرایطی دارد که از جمله آنها قرار گرفتن آن در روز اربعین و حتی در هنگام ظهر این روز است. در روایتی از امام صادق(علیه السلام) میخوانیم:

 

«تَزُورُ ارْتِفَاعَ النَّهَارِ وَ تَقُولُ السَّلَامُ عَلَى وَلِيِّ اللَّهِ وَ حَبِيبِهِ وَ ذَكَرَ الزِّيَارَةَ إِلَى أَنْ قَالَ وَ تُصَلِّي رَكْعَتَيْنِ وَ تَدْعُو بِمَا أَحْبَبْتَ وَ تَنْصَرِفُ؛ هنگام ظهر(روز اربعین) به زیارت می روی و میگویی: السَّلَامُ عَلَى وَلِيِّ اللَّهِ وَ حَبِيبِهِ .... (تا آخر زیارت اربعین) و دو رکعت نماز میخوانی و آنچه میخواهی دعا میکنی و بر میگردی.»(1)

 

البته اگر رعایت این شرط یعنی انجام زیارت اربعین در روز اربعین مستلزم عسر و حرج و احتمال ضرر و زیان برای خود انسان و یا دیگران باشد این شرط ساقط می شود ولی اصل زیارت اربعین و استحباب آن ساقط نمی شود. بنابراین انجام زیارت اربعین و خواندن زیارت نامه آن در ایام اربعین به نیت رجاء و به امید درک ثواب و فضیلت این زیارت اشکالی ندارد و ان شا الله ثواب مخصوصه آن را نصیب خواهد کرد.

 

پی نوشت:

1. شیخ حر عاملی، محمد بن حسن(1104ق)، وسائل الشیعة، قم، موسسه آل البیت، ج‏14، ص478