زیارت وحق الناس

پرسش: بنده دبیر الهیات هستم. امروز برای گرفتن مرخصی جهت زیارت اربعین به اداره محل خدمتم مراجعه کردم. آنها موافقت کردند اما مدیر مدرسه ام بسیار مخالف بود و گفت من راضی نیستم که به مدت دو هفته سر کلاس نروی و دانش آموزان رها باشند. بنده هم امسال به سختی توانستم شرایط اربعین رفتن را فراهم کنم و شاید اگر امسال نروم تا 10سال آینده نتوانم در پیاده روی اربعین شرکت کنم. نظر شما در این باره چیست؟ اگر بروم خودخواهی کرده ام و حق الناس به گردنم می آید؟

 

پاسخ: اولین توصیه ای که به ذهن می رسد این است که تا حد امکان به نحوی برنامه ریزی کنید که به هر دو کار برسید. مثلا زمان سفر خود را به حداقل برسانید و از فرصت سه روزه تعطیلات در آخر هفته که مقارن ایام اربعین است به نحو احسن استفاده کنید. یا اینکه با هماهنگی مدیر مدرسه از یکی از همکارانتان و یا روحانیونی که مجوز تدریس دارند استفاده نمایید و او را جایگزین خود نمایید. برخی مدارس نیز در این ایام کاروانی با حضور معلمین، دانش آموزان و برخی اولیا ترتیب می دهند و همگی با هم مشق عشق اباعبدالله(علیه السلام) را تمرین می کنند.

 

اما در هر صورت اگر قرار باشد تنها یکی از این دو امر را انتخاب نمود و اولویت داد به نظر می رسد حضور در مدرسه اولویت دارد. چراکه وظیفه حرفه ای و شغلی شما اقتضا می کند در محل کار حاضر شوید و به خدمت رسانی مشغول باشید. ان شا الله نیت خیر شما باعث شود امسال در ثواب پیاده روی اربعین شریک شوید و در سال های دیگر نیز موفق به انجام آن گردید. 

http://askdin.com/comment/1032743#comment-1032743