آیا عید نوروز تاریخچه اسلامی دارد؟

پرسش:
آیا عید نوروز تاریخچه اسلامی دارد یا تاریخچه اش برمیگردد به جناب زرتشت؟

پاسخ:
اینکه عید نوروز از اعیاد ایران باستان و قبل از اسلام است،جای هیچ شک و شبهه ای وجود ندارد.ایرانیان، پیش از اسلام، نخستین روز بهار را جشن می‌گرفتند و از آن به عنوان عید یاد می کردند و امروزه نیز به عنوان یک جشن و نماد همبستگی ملی از آن تجلیل می شود و این جشن پیام آور نوشدگی سال، مرگ زمستان، رویش دوباره طبیعت و سمبل خروج انسان از حالت خمودگی، تنبلی و همراه شدن با طبیعت برای حیات اجتماعی دوباره و ایجاد تغییر و تحول درونی و بیرونی است.
با ورود اسلام به ایران،با توجه به وجود جنبه های مثبت قابل توجه و ارزشمند در عید نوروز ایران قبل از اسلام،دین مبین اسلام ضمن تأیید کلی این عید،روی جنبه های مثبت آن همچون صله رحم،رفع کدورتها و ... تاکید بیشتر نموده است.
در مورد زمان و مکان دقیق ریشه عید نوروز نمی توان اظهار نظر قطعی و مستند ارائه کرد.در مورد پیدایش نوروز، گفتارهای بسیاری وجود دارد. برخی آن‌را به اولین پادشاهان ایرانی نسبت داده‌اند و برخی نیز آن‌را به اعتقادات دین زرتشت برگشت می‌دهند.(1) به همین جهت برخی نوروز را جشن زرتشتیان معرفی می‌کنند(2) و برخی دیگر نوروز را جشن ملی و آیین کهن ایرانی می‌دانند که کهن‌ترین نماد فرهنگی ایران(3) و بزرگترین جشن ملی ایرانیان است.(4)


پی نوشتها:
1.افشار، ایرج، جشن نوروز، مجله کیهان فرهنگی، شماره ۱۹۸، ۱۳۸۲ش.، ص۲۲.
2. ابوالفرج اصفهانی، علی بن حسین‏، الاغانی،‌ بیروت‏، دار إحیاء التراث العربی، ۱۴۱۵ق. ج۲۳،‌ص۱۵۴.
3. بیدختی،‌ شریفی، سرمایه اجتماعی در عید نوروز و پیش از آن،مطالعات و تحقیقات اجتماعی در ایران، دوره۲،‌ شماره۴، ۱۳۹۳ش،، ص۶۴۹
4. دهخدا، لغتنامه دهخدا، واژه «نوروز».

http://www.askdin.com/showthread.php?t=65121&p=1019537&viewfull=1#post10...