عذاب وجدان از رابطه مجازی

پرسش:

دختری 18 ساله هستم. در حدود یک ماه با یک پسر در فضای مجازی آشنا شده بودم. به من ابراز علاقه کرد و پیشنهاد ازدواج داد. اما وقتی عکسش را برام فرستاد فهمیدم کسی نیست که من دنبالش هستم. همین را بهش گفتم و خداحافظی کردم. بعد از این جریان از عذاب وجدان دارم دیوانه میشوم. با خودم میگم نباید اعتماد به نفسش را از بین می بردم. آیا خدا من را می بخشه؟پاسخ:

همانطوری که بارها کارشناسان دینی و روانشناسی تاکید کرده اند فضای مجازی فضای مناسبی برای آشنایی های قبل از ازدواج نیست و نمی توان ایجاد ارتباط در این فضا و ابراز علاقه از کاربران در این فضا را گویای صداقت دانست و آینده روشن و تضمین شده ای را برای آن پیش بینی کرد.

همین اتفاقی که برای شما در فضای مجازی پیش آمده است را تصور کنید در فضای حقیقی پیش می آمد. پسری به شما علاقه مند می شد و پیشنهاد ازدواج می داد. سپس به خواستگاری شما می آمد و شما با دیدن او از ازدواج با او منصرف می شدید. اگر خود او و یا خانواده اش علت جواب منفی شما را جویا شوند به راحتی و بدون اینکه دچار عذاب وجدان شوید میتوانستید بگویید او را نپسندیده اید. همانطوری که به آن پسر نیز این حق را می دادید که شما را نپسندد و جواب منفی دهد. اما چه چیزی در فضای مجازی وجود دارد که باعث شده از گفتن چنین حرفی دچار عذاب وجدان شوید؟

به نظر می آید چیزی که باعث این عذاب وجدان شده است ارتباطات خارج از عرف این فضا است که باعث شده است تعهدات و علائقی فراتر از یک آشنایی قبل از ازدواج شکل بگیرد. یعنی حتی اگر بدانند که با هم ازدواج نخواهند کرد اما باز هم نمی توانند ارتباط را به طور کلی قطع کنند و از اینکه یکدیگر را از خود ناامید کنند دچار عذاب وجدان و ناراحتی میشوند.

متاسفانه داستانی که شما درگیر آن شده اید نه یک آینده نگری منطقی برای داشتن یک ازدواج موفق است و نه میتواند یک عشق پاک و خالی از شائبه باشد. شما با ایجاد ارتباط مجازی با جنس مخالف ناخودآگاه در حال ارضای نیازهای عاطفی و غریزی خود هستید بدون اینکه این کار را از طریق همسر فعلی و یا حداقل کسی که میدانید همسر آینده شما خواهد شد، انجام دهید.

بنابراین عذاب وجدانی که شما را به حفظ ارتباط با آن پسر سوق میدهد در حقیقت سوء استفاده از احساسات و فرصت کسی است که قصد ازدواج با او را ندارید اما اجازه انتخاب دیگری را هم به او نمی دهید.

بنابراین اگر واقعا به فکر آن پسر و البته سلامت و پاکی خودتان هستید رابطه با او را به طور کلی قطع کنید.

http://www.askdin.com/showthread.php?t=63934&p=1001199&viewfull=1#post10...