آرزوهای زناشویی و خوشی های زندگیم را از دست رفته

سؤال:
مردی هستم متاهل که یه ازدواج سنتی داشتم و به علت بیماری همسرم فشار خون، افسردگی و بیماری پوستی
از همون روزهای اول درگیر مشکلات درمانی ایشان بودم اما هنوز به نتیجه نهایی نرسیدیم و تحت نظر هستند
من همه ی آرزوهای زناشویی و خوشی های زندگیم را از دست رفته میدانم. مانند رقص همسرم که از شب اول ازدواج تا الآن وعده داده اما اون تاریخ هنوز نرسیده است. از آرایش که اصلا خوشش نمی آید و می گوید این وسائل آرایش از مواد نجس و فاسد درست شده و برای بدن ضرر دارد. دو بچه دارم و نمیخواهم اعصاب آنها مثل من وهمسرم خراب شود.

 

 

پاسخ:
فانتزی هایی که از همسرتان انتظار دارید و می خواهید او اینگونه باشد همه حق شماست و طبیعی است و انتظار غیر واقع بینانه ای نیست منتها برخی از زنان مهارت های شوهر داری یا به عبارتی خوب شوهر داری کردن را نمی دانند و تصور می کنند زندگی فقط پختن غذا و شستن لباس است و حال آنکه اگر قدری به خود توجه نمایند و کمی بیشتر خواسته های همسرشان را برآورده کنند برای همسرتان تبدیل به یک فرشته خواهند شد.

متأسفانه همسرتان برخی از این مهارت ها را نمی داند و در واقع این کار شما نیست که بخواهید به او آموزش دهید؛ بلکه بهترین کار این است که همراه با یکدیگر به مشاور خانواده مراجعه و همسرتان برخی از این مهارت ها را آموزش ببیند یا اینکه کتاب هایی را برای او تهیه و از ایشان بخواهید این کتاب ها را مطالعه نمایند.
نکته دیگر اینکه همسر شما احتمالا به خاطر بیماری هایش داروهای زیادی مصرف می کند که همین داروها می تواند آستانه تحمل و حوصله ایشان را کاهش دهد. پس مطمئن باشید که مقداری از این ترس ها یا باورهای غیر منطقی ناشی از همین دارو هاست ولی چاره ای تا بهبود و درمان نیست. بنابراین کافیست کمی او را درک کنید. پس بدانید همسرتان فرد بد بینی نیست ولی برای خرید تا می توانید ایشان را همراه داشته باشید تا حساسیت او کمتر شود و خیالش آسوده گردد.


براي اينكه زندگي مشترك شما روز به روز تقويت شود و همچنان پايدار و استوار بماند و نظر همسرتان روز به روز نسبت به شما مثبت گردد و از آفت هايي كه زندگي زناشويي را تهديد مي كند دور باشيد و همسرتان جذب شما شود، بايد توجه داشت، همين كه شما همسرتان را از عمق دل و جان‌تان و بدون هيچ قيد و شرطي دوست بداريد و احساس خوشايندي نسبت به وي داشته باشيد و اين مسئله در گفتار (از طريق بيان جملات عاشقانه و محبت آميز) و كردارتان (از طريق هديه دادن ها، خوش خدمتي، حمايت و پشتيباني، دلجويي، همدلي، كمك رساني به موقع و سريع) كاملاً نمود پيدا كند، باعث مي‌شود كه همسرتان نيز همچنان نظرش نسبت به شما مثبت بماند و شما را نيز متقابلاً دوست بدارد و به شما كاملاً عشق بورزد و وفادار بماند، پس بكوشيد روز به روز به زندگي مشترك خويش جان تازه‌اي ببخشيد و همواره با همسرتان رابطه مؤثر و مفيدي برقرار كنيد تا لذت اين رابطه او را به زندگي با شما مشتاق‌تر و دلگرم تر گرداند به طوري كه همسرتان لحظه‌اي دوري شما را برنتابد و دائماً دلتنگ‌تان گردد. هر مقدار موفقيت شما در اين قضيه بيشتر باشد، ميزان عشق و علاقه همسرتان به شما بيشتر خواهد بود و همسرتان از زندگي با شما دلگرم تر خواهد شد و باعث مي شود كه شما تا پايان عمرتان در كنار هم از زندگي لذت ببريد.
همچنین توصیه می کنیم با همسرتان همدلی کنید و مثلا اگر شرایط مسافرت با خوروی خودتان را ندارید، با قطار مسافرت کنید ولی حتما در برنامه مسافرت را داشته باشید.

همچنین توصیه می کنیم هر هفته زمانی را برای گفتگو با همسرتان انتخاب نمایید و پیرامون مشکلاتی که برای ما سخن گفتید برای ایشان نیز سخن بگویید. مطمئن باشید اثر گذار خواهد بود.

نكات مهم وكليدي
1- نكاتي كه بيان مي‌شود به معني مقصر بودن ويا كم كاري شما نيست بلكه به اين معنا كه در زندگي زناشويي يكي از زوجين بايد فداكاري كند كه البته اين ايثار واز خود گذشتگي نزد خداوند داراي اجر وثواب زيادي است.

2- مشكلات زندگي انواع مختلفي دارد وهر مورد راهكار مخصوص به خود را مي طلبد.

3-عفو وبخشش با حل كردن مسايل زندگي زناشويي قابل جمع است پس هم مي توان بخشيد وهم در فضاي ديگري به بررسي علل كدورت ها پرداخت.

4-فضاي گفتگو وحرف زدن را در خانه به وجود آورده وسعي كنيد در مورد رويدادهايي كه شما يا همسرتان را مي رنجاند گفتگو كنيد.

5- مسايل كم اهميت وكم ارزش زندگي را جدي نگيريد وحساسيت بي جا به خرج ندهيد.

6-بدانيد زن ومرد به لحاظ روحي وعاطفي با هم متفاوت هستند.

7- تا جايى كه مقدور است انسان بايد در مناظرات واختلافات چشم پوشى، عفو و گذشت نمايد.

8-از صفات بسيار پسنديده و والا و باارزش، كه آراسته به آن در ميان مردم بسيار كم است تغافل مى باشد.
ديدن خطا و تقصير، مشاهده عيب و نقص، و خود را به فراموشى زدن، به شكلى كه طرف مقابل يقين كند، انسان از مسئله به هيچ عنوان مطلع و آگاه نشد، از عاليترين حالات روحى و پرقيمت ترين صفات انسانى است.

9- در مقابل همسر خود هر چند كه حق با شما باشد، لجبازى و اصرار نكنيد.

10- تا آن جا كه امكان دارد از مخالفت و مشاجره با همسر خود بپرهيزيد، زيرا محبت را از بين مى‏برد.

11- بازهم در رابطه با تغییرات چهره و آرایش با همسرتان صحبت کنید و به او نوع برخورد با خودتان و علاقه داشتنتان را صراحتاً یادآور شوید. زیرا ممکن است با توجه به این موضوع بسیاری از مشکلات حل شود.
موفق باشید.