راهی برای ترک خودارضایی


سؤال:
به نظرم یکی از بزرگترین آسیب‌هایی که در زندگیم به خودم زدم استمناء بود. بعد از سال‌ها کسب تجربه‌های موفق و ناموفقی که داشتم متوجه شدم که خودارضایی به دلیل ایجاد لذت باعث تکرار می‌شود چون لذت خودارضایی در ذهن ما خیلی بیشتر از رنجش است.
در کنار این کار باید خودتان را از محرک‌هایی که سراغ دارید و می‌دانید باعث تحریکتان می‌شود دور کنید. هر اعتقادی که دارید با همان اعتقاد سعی کنید با خدای خودتان هم کنار بیاید و با او آرام آرام رفیق شوید. این را سرلوحه تمام کارهایتان قرار دهید به شما قول می دهم موفق می‌شوید.

پاسخ:
در متن خود به راهکارهای خوبی برای ترک خودارضایی اشاره کردید و خوشحالیم خود شما این مسیر را طی کرده و موفق عمل نموده اید. البته یک سری از این راهکارها ممکن است جنبه ی عمومی نداشته باشد و موردی جواب دهد و فقط برای افراد خاص در شرایط خاص... ولی مواردی که شما اشاره نمودید کاربردی و اصولی است.

ما نیز تعدادی راهکار به فرمایشات شما اضافه می کنیم و معتقدیم عمل به مجموعه ای از راهکارها به اضافه گذر زمان پاکی و دوری از این گناه مشکل را تا حدود زیادی حل می کند.به چند نكته نيز توجه داشته باشيد:

1. بايد بدانيد منشأ اين مشكل، يكى از نيازهاى واقعى نهاده شده در وجود انسان است كه بايد به طور طبيعى و صحيح ارضا و تأمين شود. نياز به ارضاي شهوت يكي از اين امور است كه اگر به شكل صحيح تأمين نشود، (يعنى ازدواج), آدمي دچار خطاها و گناهان همچون استمنا خواهد شد كه عواقب سوء آن نيز دامنگير فرد مى‏ شود. بنابراين اگر امكان ازدواج برايتان فراهم است، اقدام به ازدواج كنيد يا به طور موقت به دستورالعمل‏ هاى ارائه شده پاى‏بند باشيد.

2. مطمئن باشيد اين مشكل قابل حل و درمان است؛ ولى مشروط به تصميم ‏گيرى قاطع و پشتكار كافى در راه انجام دستورالعمل ‏هاى ارائه شده و بدانيد انسان موجودي است داراي اراده و تا زماني كه تصميم بر حل مشكلتان نداشته و به كار خود اعتقاد نداشته باشيد، بهترين راهكارها هم نمي تواند كوچك ترين تغيير وتحولي در شما ايجاد كند.

3. توجه داشته باشيد كه تنها رعايت تمام راهكارهاي داده شده، بدون كم و كاستى و به صورت مستمر، نتيجه ‏بخش خواهد بود. هيچگاه تدريجي بودن درمان را فراموش نكنيد و بدانيد كه اگر حتي يك روز بر روزهاي ترك اين معصيت بيافزاييد اين يعني يك موفقيت .نبايد توقع داشته باشيد كه اين عادت ناگهان قطع و درمان شود, به هر ميزان كه بتوانيد دفعات آن را به تدريج كم كنيد, موفقيت محسوب مي شود. بدانيد هر كاري كه عادت انسان شده باشد يك شبه قابل تغيير نيست پس خود را بشناسيد و طبق ظرفيت هاي وجودي خود اقدام به ترك اين عادت بنماييد.

.
4. با نا اميدي، ياس و روحيه ي بي نشاط ترك گناه سخت تر و شايد غير ممكن باشد پس اعمال گذشته را فراموش كنيد و با شادي و نشاط طبق دستورات بالابه پيش برويد. شكست در اين اقدام امري طبيعي است ولي مهم اين است كه شكست باعث پيمودن راه باشد نه توقف در مسير.

5. تلقين در جهت منفي و مثبت اثر خود را به همراه دارد پس شما سيگنال هاي منفي را كنار گذاشته و پيامهاي مثبت به خود ارسال كنيد. (که در راهکارهای شما نیز به این موضوع پرداخته شده بود.)

6 .خود را دست كم نگيريد و بدانيد انسان داراي قدرت فوق العاده اي است و به هر جا كه اراده كند مي تواند برسد چه بسا افرادي كه مشكلات آنها از شما بيشتر بوده ولي با تلاش و مجاهدت به مقامات عاليه رسيده اند.

7. بايد بدانيد كه ترك استمناء كار سهل و ساده ا ي نيست، اتفاقاً برعكس، كار بسيار سختي نيز مي باشد! شما داريد با قوي ترين و سركش ترين نيروي غريزي يعني نيروي شهوت آن هم در شرايطي كه اين همه عوامل تحريك كننده ي جنسي وجود دارد مبارزه مي كنيد بنابراين احتمال دارد شما چند بار تصميم به ترك استمناء بگيريد ولي موفق نشويد اما نبايد احساس نااميدي كنيد و با خود بگوييد من اراده اي ضعيف دارم وهيچ وقت نمي توانم استمناء كنار بگذارم!، اين خيلي غير طبيعي نيست كه شما چند باري در راه ترك استمناء شكست بخوريد ولي نبايد اميدتان را از دست بدهيد و مايوس شويد و خودتان روي خودتان تاثير منفي بگذاريد.هر بار كه قاطعانه تصميم ميگيريد كه ديگر استمنا نكنيد ، اين را مد نظر داشته باشيد كه خيلي ها قبل از شما بودند كه چند باري در راه ترك استمناء شكست خوردند ولي بالاخره توانستد با دوري كردن از منابع تحريك كننده و تقويت اراده، استمناء را كنار بگذارند.

8 . خودارضايي نوعي اعتياد رواني محسوب مي‌گردد و در برخي جهات شباهات زيادي با انواع ديگر اعتياد (مانند مواد مخدر و الكل و...) دارد.همه متخصصان درمان اعتياد در اين موضوع هم‌ عقيده اند كه بازگشت ناخواسته به شرايط قبل امري طبيعي و يكي از مراحل درمان محسوب مي‌گردد. بسياري از مبتلاياني كه اقدام به ترك كرده‌اند، در طول فرايند درمان ناخواسته دچار لغزش‌هاي رفتاري مي‌گردند . لغزش‌هاي رفتاري به هيچ وجه به معناي شكست درمان نيست. در هر حال لغزش‌هاي غير اختياري طبيعي است و نبايد به بزرگ‌نمايي آن پرداخت.

9 . منصف باشيد . همان طور كه به تنبيه ذهني ـ عملي خودارضايي خويش مي‌پردازيد، به تشويق ذهني ـ عملي موفقيت‌هايي هرچند اندك خود در ترك خودارضايي نيز بپردازيد.اگر حتى يك روز هم در ترك موفق بوديد، با كمال سخاوت به تشويق خود بپردازيد. خود تشويقي مي‌تواند علاوه بر ارتقاي سطح اعتماد به نفس و عزت‌نفس به كاهش اضطراب شما كمك شاياني كند. خود تشويقي مي‌تواند به صورت كلامي يا غير كلامي (مانند يا ديدن يك فيلم جذاب يا سجده شكر و ...) باشد.پس بيائيد با پرهيز از هر گونه خودسرزنشي و خود ملامت‌گري به يادداشت نكات مثبت خود بپردازيد. شما هزاران نكته مثبت داريد كه نبايد با بزرگ نمايي نكات منفي‌تان به بوته فراموشي سپرده شود. ارزشمندي تان نسبت به خود كمك موثري در ترك اين گناه فراهم مي آورد.به هيچ وجه خود را بي دست و پا بسته فرض نكنيد. بدانيد صدها هزار نفر توانسته‌اند كه ترك كنند و شما از آنان مستثني نيستيد..

10. در صورت تكرار از رحمت واسعه الهي نااميد نشويد و بدانيد كه هر گناهي قابل توبه است و خداوند خود فرموده است : «إن الله يغفر الذنوب جميعا; خداوند همه گناهان را مي آمرزد»(1) و نشانه قبولي توبه شما اين است كه پشيمان هستيد و از تكرار آن متنفريد. همين قدر كه تكرار آن كم شود نشانه پيشرفت به سوي اطاعت خداوند است.

موفق باشید.
----------------------------------------------------------------
پی نوشت:
1.زمر: 53

http://www.askdin.com/showthread.php?t=63638&p=998862&viewfull=1#post998862